arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۹۲۷۷
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۰ - ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳

ایرادات شورای نگهبان به طرح شفافیت رفع شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان به طرح شفافیت قوای سه گانه که سال ۱۴۰۱ در مجلس یازدهم تصویب شده و از همان زمان در کش و قوس شورای نگهبان، مجمع تشخیص و مجلس قرار دارد، را رفع کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان به طرح شفافیت قوای سه گانه که سال ۱۴۰۱ در مجلس یازدهم تصویب شده و از همان زمان در کش و قوس شورای نگهبان، مجمع تشخیص و مجلس قرار دارد، را رفع کردند.

در نشست علنی امروز - دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه - مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه گانه (اعاده شده از شورای نگهبان) در دستور کار مجلس قرار گرفت و نمایندگان با رفع ایرادات این طرح موافقت کردند.

به گزارش ایرنا، کلیات طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها در جلسه علنی روز یکشنبه - ۱۱ اردیبهشت سال ۱۴۰۱ - به تصویب رسید و بعد از چندین بار رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان ایرادات این طرح در جلسه امروز رفع شد.

«-تبصره ۲ ماده ۲ به شرح زیر اصلاح شد:

الف- عبارت «به دادستان کل کشور و یک نفر به عهده رئیس قوه قضائیه» جایگزین عبارت «دو نفر به انتخاب رئیس قوه قضائیه» می‌شود.

ب- عبارت «به عنوان عضو ناظر» بعد از عبارت «ج- دو نفر از اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به انتخاب مجلس شورای اسلامی» اضافه می‌شود.

ج- عبارت «به جز موارد فوق در مواردی که به تقاضای بالاترین مقام دستگاه اجرایی همراه با دلایل مستند و مستدل و تشخیص هر یک از روسای قوای سه گانه انتشار داده ها و اطلاعات موضوع این ماده و مرتبط با آن دستگاه مغایر مصالح عالی نظام باشد، تصمیم گیری حسب این مورد صرفا با رئیس قوه مربوطه است» حذف می‌شود.

د- عبارت «یا امنیت شخصی مانند امنیت عرض و حیثیت اشحاص» بعد از عبارت «یا مصالح عمومی» الحاق می‌گردد.

- در ماده ۳ عبارت «نحوه شمول احکام» در تبصره ۱ حذف شد.

- در ماده ۳ در تبصره ۲ اصلاحی عبارت «یا امنیت شخصی مانند امنیت عرض و حیثیت اشخاص» بعد از عبارت یا «مصالح عمومی» الحاق شد.

نظرات بینندگان