arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۹۶۸۶
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۲۱ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳

خاطره جنگ ویتنام زنده شد؛ معترضان به جنگ غزه ساختمان هامیلتون دانشگاه کلمبیا را تصرف کردند

معترضان هوادار فلسطینی‌ها روز سه‌شنبه ۳۰ آوریل ساختمان هامیلتون، که یکی از مراکز اصلی دانشگاه کلمبیا در نیویورک آمریکا است را به تصرف خود درآوردند. تصرف سالن هامیلتون پس از آن انجام شد که مدیران دانشگاه کلمبیا صدور احکام تعلیق دانشجویانی که حاضر به برچیدن چادر‌های تحصنشان در محوطه دانشگاه نشدند را آغاز کرد. ساختمان هامیلتون، همان ساختمانی است که دانشجویان دانشگاه کلمبیا در سال ۱۹۶۸ در اعتراض به جنگ ویتنام در آن تحصن کرده بودند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یورونیوز: معترضان هوادار فلسطینی‌ها روز سه‌شنبه ۳۰ آوریل ساختمان هامیلتون، که یکی از مراکز اصلی دانشگاه کلمبیا در نیویورک آمریکا است را به تصرف خود درآوردند.
 
تصرف سالن هامیلتون پس از آن انجام شد که مدیران دانشگاه کلمبیا صدور احکام تعلیق دانشجویانی که حاضر به برچیدن چادرهای تحصنشان در محوطه دانشگاه نشدند را آغاز کرد.
 
دانشجویان معترض به مدیریت جنگ غزه دوشنبه شب به وقت محلی چادرهای تحصن خود را به درون ساختمان هامیلتون منتقل کردند.
 
ساختمان هامیلتون، همان ساختمانی است که دانشجویان دانشگاه کلمبیا در سال ۱۹۶۸ در اعتراض به جنگ ویتنام در آن تحصن کرده بودند.
 
گروهی که رهبری دانشجویان متحصن در ساختمان هامیلتون را برعهده دارد، نام این ساختمان را به «هند»، دختر شش ساله‌ای که در جریان حملات اسرائیل به غزه شهید شد، تغییر داد.
 
معترضان هوادار فلسطینی‌ها اعلام کردند تا زمانی که دانشگاه کلمبیا سرمایه مالی خود را از شرکت‌هایی مانند بوئینگ که با ارتش اسرائیل همکاری دارند، بیرون نکشد و همچنین همکاری خود را با مراکز دانشگاهی اسرائیل متوقف نکند، ساختمان همیلتون را ترک نخواهند کرد.
 
دانشگاه کلمبیا با رد خواسته دانشجویان معترض، صدور احکام تعلیق دانشجویان «خاطی» را آغاز کرد.
 
درخواست دانشجویان دانشگاه کلمبیا مشابه درخواست‌های دیگر دانشجویان معترض به مدیریت جنگ غزه در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا است.
 
دانشگاه کلمبیا در روزهای گذشته شاهد یک رشته تجمعاتی بوده است که به حمایت آمریکا از اسرائیل در جنگ غزه معترض بودند. این اعتراض‌ها که با بازداشت معترضان همراه شد، به ده‌ها دانشگاه در آمریکا و همچنین برخی کشورهای اروپایی سرایت کرد.
 
صبح روز سه‌شنبه، پلیس آمریکا برای برچیدن چادرهای اعتراضی معترضان در دانشگاه کارولینای شمالی وارد عمل شد. برخی از تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از بازداشت چند معترض در این دانشگاه حکایت دارند.
 
تجمعات اعتراضی علیه جنگ غزه به یک چالش مدیریتی برای مسئولان دانشگاه‌ها تبدیل شده است، زیرا آن‌ها باید میان «آزادی بیان» معترضان و شکایت‌های منتقدان که این تجمعات را «یهودی‌ستیزانه» می‌دانند، تعادل برقرار کنند.
 
سازمان‌دهندگان تجمعات اعتراضی در دانشگاه‌ها، اتهام‌های «یهودی‌ستیزی» را رد و اعلام می‌کنند که اعتراض آن‌ها به دولت اسرائیل و مدیریت جنگ غزه است.
نظرات بینندگان