arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۹۸۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۲ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳

پیش‌بینی قیمت ۸۴ دلاری برای نفت در سال ۲۰۲۴

نظرسنجی رویترز از ۴۳ اقتصاددان و تحلیلگر نشان می‌دهد متوسط قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی برابر با ۸۴دلار و ۶۲ سنت در هر بشکه خواهد بود، یعنی بالاتر از پیش‌بینی ماه گذشته.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: نظرسنجی رویترز از ۴۳ اقتصاددان و تحلیلگر نشان می‌دهد متوسط قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی برابر با ۸۴دلار و ۶۲ سنت در هر بشکه خواهد بود، یعنی بالاتر از پیش‌بینی ماه گذشته.

به نقل از رویترز، پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت در سال جاری میلادی بالاتر از ۸۰ دلار در هر بشکه باشد. تحلیلگرانی که رویترز از آن‌ها نظرسنجی کرده است، پیش‌بینی خود را از قیمت نفت در ۲۰۲۴ برای دومین بار به‌خاطر احتمال عقب ماندن تولید از تقاضا در بحبوحه درگیری‌های خاورمیانه و ادامه کاهش تولید اوپک‌پلاس، افزایش داده‌اند.

نظرسنجی از ۴۳ اقتصاددان و تحلیلگر نشان می‌دهد متوسط قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی برابر با ۸۴ دلار و ۶۲ سنت در هر بشکه خواهد بود، این رقم در ماه مارس ۸۲ دلار و ۳۳ سنت پیش‌بینی شده بود.

متوسط قیمت نفت خام برنت از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا ۸۳ دلار و ۵۰ سنت بوده است.

پیش‌بینی قیمت نفت خام آمریکا هم افزایش یافته و از ۷۸ دلار و ۹ سنت ماه گذشته تا ۸۰ دلار و ۴۶ سنت بالا آمده است.

تحلیلگران عقیده دارند روند رشد تقاضا مثبت‌تر از حد انتظار است و با توجه به کاهش ذخایر نفتی و تمدید کاهش تولید اوپک‌پلاس، همچنان از قیمت نفت حمایت خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد علی‌رغم بسیاری از مخاطرات، رشد تقاضا برای نفت تا حد زیادی همگام با روند قبل از بحران کرونا بوده است. این آژانس پیش‌بینی می‌کند رشد تقاضای جهانی برای نفت در ۲۰۲۴ برابر با ۱.۲ میلیون بشکه در روز باشد.

بسیاری از تحلیلگرانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، تخمین می‌زنند تقاضا برای نفت بین ۰.۹ و ۱.۴ میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی افزایش یابد.

اکثر تحلیلگران عقیده دارند احتمال ۱۰۰ دلاری شدن قیمت نفت علی‌رغم بی‌ثباتی عرضه به‌خاطر بحران خاورمیانه، پایین است.

در زمینه عرضه، انتظار می‌رود ائتلاف اوپک‌پلاس طرح کاهش تولید خود را پس از ماه ژوئن هم ادامه دهد که باعث کمبود عرضه نسبت به تقاضا خواهد شد.

با وجود اینکه برخی تحلیلگران می‌گویند تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی افزایش می‌یابد، اما بسیاری دیگر هشدار داده‌اند ترجیح دادن سود سهامداران به گسترش تولید در صنعت شیل آمریکا، رشد آن را محدود خواهد کرد.

نظرات بینندگان