arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۹۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۲۲ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳

نخستین امپراتور روم کجا دفن شد؟

باستان‌شناسان می‌گویند ویرانه‌های یک ویلای رومی در نزدیکی «وزوو» در ایتالیا، که زیر بقایای ویلای دیگری که چندین سال بعد روی آن ساخته شد، مدفون شده بود، ممکن است همان مکانی باشد که «آگوستوس»، ‌نخستین امپراتور روم در آن آخرین نفس‌هایش را کشید. «لایوساینس» در این‌باره نوشته است ویلای قدیمی‌تر تا پیش از قرن یکم میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفت و به نظر می‌رسد بر اثر فوران آتشفشان «وزوو» ‌در سال ۷۹ میلادی از بین رفته باشد و بعدها، یک ویلای دیگر در قرن دوم میلادی روی آن ساخته شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محققان از احتمال شناسایی مکان درگذشت نخستین امپراتور روم خبر داده‌اند، آنها ویلایی را شناسایی کرده‌اند که بر اثر فوران آتشفشان «وزوو» مدفون شده بود، درحالی‌که به نظر آنها، اطلاعات این ویلا با مکان درگذشت «آگوستوس»، ‌نخستین امپراتور روم همخوانی دارد.
 
باستان‌شناسان می‌گویند ویرانه‌های یک ویلای رومی در نزدیکی «وزوو» در ایتالیا، که زیر بقایای ویلای دیگری که چندین سال بعد روی آن ساخته شد، مدفون شده بود، ممکن است همان مکانی باشد که «آگوستوس»، ‌نخستین امپراتور روم در آن آخرین نفس‌هایش را کشید.
 
«لایوساینس» در این‌باره نوشته است ویلای قدیمی‌تر تا پیش از قرن یکم میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفت و به نظر می‌رسد بر اثر فوران آتشفشان «وزوو» ‌در سال ۷۹ میلادی از بین رفته باشد و بعدها، یک ویلای دیگر در قرن دوم میلادی روی آن ساخته شده است.
 
محققان دانشگاه توکیو برای بیش از ۲۰ سال در این محوطه مشغول فعالیت بوده‌اند و اکنون امیدوارند کاوش‌های آتی بتواند تایید کند که ویلای قدیمی‌تر قطعا محل درگذشت «آگوستوس» در سال ۱۴ میلادی بوده است.
 
«ماریکو موراماتسو»، ‌باستان‌شناس دانشگاه توکیو که سرپرستی پروژه کاوش در این محوطه را بر عهده دارد، در گفت‌وگو با «لایوساینس» توضیح داد که این محوطه با اطلاعاتی که توسط مورخان رومی مشهور نوشته شده است و در آن به درگذشت «آگوستوس» در سال ۱۴ میلادی در ویلای خانوادگی خود در نزدیکی «نولا» اشاره شده است، مطابقت دارد. با این حال، موقعیت مکانی دقیق این ویلا مشخص نیست. شهر امروزی «نولا» ‌در  ۸ کیلومتری شمال شرقی این محوطه باستان‌شناسی در «سوما وسوویانا» در دامنه‌های شمالی «وزوو» ‌واقع شده است.
 
ویلای قرن دومی که در «سوما وسوویانا» واقع شده است بر اثر فوران «وزوو» ‌در قرن پنجم میلادی نابود شد و بقایای مدفون آن در سال ۱۹۲۹ میلادی پیدا شد. این مکان به عنوان مکان احتمالی ویلای «آگوستوس» شناسایی شد، اما فقدان بودجه باعث شد کاوش در این مکان ادامه پیدا نکند.
 
در سال ۲۰۰۲، ‌ گروهی از دانشگاه توکیو و باستان‌شناسان منطقه، کاوش در این مکان را آغاز کردند و تعداد زیادی مجسمه مرمرین و دیگر آثار تاریخی را در آن پیدا کردند، اما بررسی‌های بیشتر نشان داد که قدمت این آثار تاریخی به فوران آتشفشان پس از سال ۷۹ میلادی بازمی‌گردد.
 
اکنون باستان‌شناسان همزمان با حفاری در عمق بیشتری از لایه‌های این محوطه، ویرانه‌هایی از بخش‌هایی از ویلای قدیمی‌تر را پیدا کرده‌اند که پیش از فوران آتشفشان ساخته شده بود و زیر لایه‌هایی از سنگ و خاکستر ناشی از آتشفشان مدفون شده است.
 
علاوه‌بر این، ادامه تحقیقات نشان داد که آن فوران همچنین بخش‌هایی از دامنه‌های شمالی این آتشفشان را ویران کرده است. تاکنون گمان می‌رفت فوران سال ۷۹ میلادی بیشتر شهرهای جنوبی همچون «پمپئی» را تحت‌تاثیر قرار داده است.
 
به گفته «موراماتسو»، ‌اکنون شواهد واضحی وجود دارد که نشان می‌دهد فوران سال ۷۹ میلادی یک ساختمان در زیر ویلای قرن دومی را نابود کرده است.
 
این گروه تحقیقاتی اکنون امیدوار است بتواند بودجه‌ای را برای کاوش‌های بیشتر فراهم کند تا ثابت کند این ویلایی بود که آگوستوس در آن درگذشته است.
 
«آگوستوس» که با نام «گایوس اکتاویوس» در سال ۶۳ پیش از میلاد در رم متولد شد از بستگان دور و فرزندخوانده‌ «ژولیوس سزار» بود.
 
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان