arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۱۸۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۲۱ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳

نماینده مجلس: نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان بالای ۳۰ درصد است

عضو فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز نرخ بیکاری در کشور ما به زیر ۱۰ درصد و حتی ۷ درصد رسیده ولی در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی این عدد بالای ۳۰ درصد است، گفت: باید از ظرفیت فارغ التحصیلان بیکار در شرکت‌های دانش بنیان استفاده شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خانه ملت: عضو فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز نرخ بیکاری در کشور ما به زیر ۱۰ درصد و حتی ۷ درصد رسیده ولی در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی این عدد بالای ۳۰ درصد است، گفت: باید از ظرفیت فارغ التحصیلان بیکار در شرکت‌های دانش بنیان استفاده شود.
 
علیرضا عباسی با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان در شرکت های دانش بنیان، گفت: یکی از نقاط قوتی که برای نظام ما مطرح می‌شود، این است که بعد از انقلاب اسلامی یک جهش بسیار خوب در تربیت نیروی انسانی داشتیم به گونه ای که تعداد دانشجویان ما از ۱۷۰ هزار نفر اول انقلاب امروز به حدود ۴ میلیون نفر رسیده است.
 
عباسی بیان کرد: اگر از ظرفیت نیروی انسانی تحصیل کرده و تربیت شده، درست استفاده  کنیم می توانیم بسیاری از مشکلات کشور را مرتفع کنیم ولی اگر به خوبی از آن استفاده نکنیم فرصتی که داریم تبدیل به تهدید می شود.
 
این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: امروز نرخ بیکاری در کشور ما به زیر ۱۰ درصد و حتی ۷ درصد رسیده است ولی در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی این عدد بالای ۳۰ درصد است.
 
عضو فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس ادامه داد: ما در بخش اقتصاد دانش بنیان و شرکت های دانش بنیان باید اقدامات ویژه ای انجام دهیم و از این ظرفیت نیروی انسانی را که به میزان زیادی برای آن هزینه کرده ایم استفاده کنیم.
 
عباسی با بیان اینکه می توانیم از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در راستای حل مشکلات کشور استفاده کنیم، افزود: ما در مجلس قانون جهش تولید دانش بنیان را به عنوان یک قانون راهبردی تصویب کرده ایم زیرا می تواند مسائل و مشکلات کشور را حل کند.
 
صادرات شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۲ به ۲ میلیارد دلار رسید
 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: سال ۱۴۰۱ که این قانون اجرا شد شاهد افزایش ۴ هزار موردی شرکت های دانش بنیان در کشور بودیم، در واقع با این افزایش ۶ هزار شرکت دانش بنیانی که داشتیم به ۱۰ هزار مورد دست یافتیم و در سال ۱۴۰۲ نیز مبلغ صادرات محصولات این شرکت ها به ۲ میلیارد دلار رسید.
 
عباسی اضافه کرد: اگر ما امروز در کشور به دنبال خنثی سازی تحریم ها هستیم یکی از راه های خنثی کردن تحریم ها این است که زنجیره ارزش را در کشورمان کامل کنیم، از خروج ارز و کالاهایی مثل نفت که تحریم پذیر است جلوگیری کنیم و آن را توسط شرکت های دانش بنیان به فرآورده نهایی تبدیل کنیم و به فروش برسانیم.
 
این نماینده مجلس یازدهم گفت: برای تکمیل زنجیره ارزش نیازمند کمک شرکت های دانش بنیان هستیم و این شرکت ها می توانند با کمک علم و فناوری به روز خود این اقدامات را عملیاتی کنند، عملیاتی شدن تکمیل زنجیره ارزش هم منجر به جهش تولید می شود و در واقع نتیجه نهایی مشارکت مردم تحقق شعار سال است
نظرات بینندگان