arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۱۸۷۵
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۲۲ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳

صدور مجوز ۲۹ پروژه در عراق برای کاهش وابستگی به گاز ایران

وزیر نفت عراق از آغاز مجوز بهره‌برداری ۲۹ پروژه نفت و گاز کشور خبر داد که بر اساس آن تولید روزانه نفت و گاز عراق به ترتیب یک میلیون بشکه و ۹۸ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت. چنین حجم عظیمی از رشد تولید گاز، معادل چهار برابر واردات گاز عراق از ایران است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر نفت عراق از آغاز مجوز بهره‌برداری ۲۹ پروژه نفت و گاز کشور خبر داد که بر اساس آن تولید روزانه نفت و گاز عراق به ترتیب یک میلیون بشکه و ۹۸ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.
 
چنین حجم عظیمی از رشد تولید گاز، معادل چهار برابر واردات گاز عراق از ایران است.
 
عراق یک سوم نیازهای گازی خود را از ایران تامین می‌کند و در تلاش است از وابستگی به برق و گاز  ایران رهایی یابد.
 
محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق نیز روز شنبه ۲۲ اردیبهشت در مراسم اعلام مجوز بهره‌برداری از ۲۹ طرح نفتی و گازی، اعلام کرد مشعل‌سوزی در عراق طی ۳ الی ۵ سال آینده متوقف می‌شود.
 
عراق سالانه نزدیک ۱۸ میلیارد متر مکعب «گازِ همراه» استخراج شده از میادین نفتی را به خاطر عدم نصب تجهیزات جمع‌آوری گاز، در مشعلها سوزانده و به هدر می‌دهد.
 
عراق از نظر حجم مشعل‌سوزی گاز همراه، بعد از روسیه و ایران بدترین وضعیت را در جهان دارد.
 
این کشور به اندازه دو برابر واردات گاز از ایران، گاز همراه استخراج‌شده از میادین نفتی را در مشعل‌ها سوزانده و تلف می‌کند.
 
عراق اواخر فروردین ماه با چندین شرکت آمریکایی برای کاهش مشعل‌سوزی گاز قرارداد امضا کرد.
 
عراق تاکنون در پنج دور مجوز بهره‌برداری از میادین نفت و گاز را به شرکت‌های خارجی و داخلی داده و دور ششم شامل ۲۹ میدان‌ و بلوک‌ اکتشافی در ۱۲ استان و یک بلوک فراساحلی در خلیج فارس است.
 
برای اولین بار است که عراق در خلیج فارس دست به توسعه یک میدان هیدروکربوری می‌زند.
 
حدود ۲۰ شرکت داخلی و بین‌المللی امکان شرکت در مناقصه توسعه این میادین و بلوک‌های اکتشافی را دارد.
 
حیان عبدالغنی وزیر نفت عراق اعلام کرد این کشور در نظر دارد ذخایر نفت قابل استخراج خود را به ۱۶۰ میلیارد بشکه برساند. در صورت عملیاتی شدن این پروژه، ذخایر قابل استخراج نفت عراق از ایران پیشی خواهد گرفت.
 
با ضریب بازیافت فعلی، ذخایر قابل استخراج عراق ۱۴۵ میلیارد بشکه است که کفاف تولید ۹۶ سال تولید نفت با سطح تولیدی کنونی را می‌دهد.
 
عراق هم‌اکنون روزانه ۳.۹ میلیون بشکه تولید نفت دارد که بعد از عربستان، بالاترین رقم در میان کشورهای عضو اوپک است.
نظرات بینندگان