arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۲۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۳ - ۰۸ مهر ۱۳۹۱

چرا هاشمی در گوش مهدی دعای سفر خواند؟

تا آنجایی كه بنده مطلع هستم، بسیاری از بزرگان نظام نیز به مهدی توصیه كرده بودند كه به ایران نیاید و در همان انگلیس بماند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هفته نامه پنجره نوشت: یاسر هاشمی كوچك‎ترین فرزند آیت‎الله هاشمی رفسنجانی است كه كمتر وارد دنیای سیاست شده و ترجیح داده است كه به دور از حواشی سیاسی به تجارت و امور اقتصادی بپردازد. پس از مشخص شدن بازگشت مهدی هاشمی به ایران، یاسر و خواهرش فاطمه  به دبی رفتند تا برادرشان را دربازگشت همراهی كنند. یاسر از دغدغه‎‎های پدر می‎گوید و این‎كه مبادا پرونده برادرش در سایه جریانات سیاسی مورد رسیدگی قرار بگیرد.

همواره در میان مردم این شبهه مطرح بود كه فرزندان آیت‎الله هاشمی از مصونیت خاصی برخوردار هستند و هیچ‎گاه دادگاهی برای آنان برگزار نمی‎شود. عدم حضور مهدی هاشمی در ایران نیز بر این شك و تردید‎ها افزوده بود. چرا در شرایط فعلی باز هم با نگاه تردید به این بازگشت نگریسته می‎شود؟

در واقع این سؤالی است كه از سوی ما نیز مطرح است. چرا كه تا مدت‎ها به بهانه نیامدن مهدی به ایران برخی گروه‎ها دست به سیاه‎نمایی زده بودند و این موضوع را بهانه‎ای برای انتقاد به حاج آقا كرده بودند. در شرایط كنونی هم كه مهدی خودش به ایران آمده است، باز هم همین جریانات كه به باور من همان گروه‎های تندرو و افراطی اصول‎گرا هستند، تلاش دارند كه بازگشت مهدی به ایران را یك دسیسه با نقشه قبلی جلوه دهند. مهدی با آگاهی قبلی وارد ایران شد و به خوبی می‎دانست كه قرار است محاكمه شود و در حالی‎كه وی به قانون تمكین كرده است، بازگشت وی را تلاش برای ایجاد آشوب تلقی می‎كنند. باید پرسید كه چرا تا دیروز برخی موافق بازگشت وی بودند اما امروز كه مهدی برگشته است، مخالفت می‎كنند؟

برخی افراد برای توجیه فرار از قانون، فائزه و مهدی هاشمی را مثال می‌زدند و مدعی بودند تا زمانی كه عدالت در مورد این افراد اجرا نشود، به قانون تمكین نخواهند كرد. تحلیل شما از این موضوع چیست؟

تصمیم‎گیری در رابطه با این موضوع بر عهده قوه قضاییه است اما قوه قضاییه امروز در میان افكار عمومی با این سؤال مواجه است كه پرونده‎‎های بسیار بزرگتر و سنگین‎تر از پرونده مهدی هاشمی در قوه قضاییه وجود دارد كه هنوز بلاتكلیف است و به آن‎ها رسیدگی نشده است. مردم نیز در رابطه با این پرونده‎ها هنوز جواب روشنی دریافت نكرده‎اند.

در برخی سایت‎ها فیلمی از لحظه وداع آیت‎الله هاشمی با آقا مهدی منتشر شده بود كه پدرتان آقا مهدی را با دعای سفر بدرقه كردند. چرا پدر چنین دعایی را خواندند؟

آقا مهدی رفته بود تا با حاج آقا دیدار كند. صبح كه قرار شد از پدر خداحافظی كند، حاج آقا لحظه خداحافظی این جمله «ان الذی فرض علیك القران لرادك الی معاد فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین» را كه به دعای سفر مشهور است و مرسوم است در گوش مسافر بخوانند، در گوش آقا مهدی خواندند و دعای سفر را همیشه برای این می‎خوانند كه مسافر زودتر برگردد!

واكنش پدرتان نسبت به دستگیری آقا مهدی چیست؟ آیا ایشان تصمیم ندارند كه با رایزنی و پادرمیانی كمی از بار مجازات برادرتان كم كنند؟

نه اصلا چنین چیزی نیست و حاج آقا قصد دخالت در این پرونده را ندارند. تنها خواسته حاج آقا این است كه قوه قضاییه عادلانه و به دور از جو سازی‎‎های مسموم سیاسی به وظیفه خودش عمل كند و به این پرونده با انصاف رسیدگی كند.

برادر شما غیر از ایران در كشور‎های دیگر نیز دارای پرونده‎‎های قضایی هستند. دلیل شكل‎گیری آن‎ها را چگونه ارزیابی می‎كنید؟ آیا مقاصد سیاسی در پشت این پرونده‎ها بود؟

بله حتما قضیه سیاسی است. آن كشور‎ها نیز مانند برخی گروه‎های داخلی تلاش كردند كه با ایجاد پرونده برای مهدی هاشمی و متهم كردن او در محاكم قضایی خود، چهره نظام و آیت‎الله هاشمی را مخدوش كنند و این پرونده‎ها بیش از این‎كه جنبه حقوقی و قضایی داشته باشد، دارای بار سیاسی منفی و تخریبی علیه حاج آقا است. در ایران نیز جدای از اتهاماتی كه در ظاهر مطرح است، این سر و صداها یك پشت پرده نیز دارد و برخی جریانات داخلی با مطرح كردن این اتهامات سعی دارند به تخریب چهره حاج آقا بپردازند.

شنیده می‎شد كه دستگاه قضایی حكم جلب مهدی هاشمی را در فرودگاه اجرا نكردند و به ایشان فرصت داده‎اند كه پس از چند روز خودشان را به دادسرا معرفی كنند. چرا ایشان از این فرصت چند روزه برای ماندن در كنار خانواده استفاده نكردند و فردای همان روز خود را به دادسرا معرفی كردند؟

چنین فرصتی در كار نبود. در فرودگاه به ایشان اعلام كردند كه ظرف 24 ساعت باید خود را معرفی كند و ایشان نیز صبح روز بعد از بازگشت، خود را به دادسرا معرفی كردند. مهدی برای محاكمه به ایران آمده و كاملا برای این موضوع آماده بود. او اولویت اول خود را به پیگیری پرونده قضایی خود اختصاص داده است. مهدی سه سال بود كه حاج آقا را ندیده بود و فقط برای دیدن پدر به خانه آمد و بعد از آن نیز خود را به دادسرا معرفی كرد.

در چند سالی كه برادرتان در انگلیس بودند و دادگاه‎های ایران ایشان را فراخوانده بودند، نقل قول‎‎هایی از پدرتان مطرح می‎شد مبنی بر اینكه: «به مهدی گفته‎ام كه به ایران نیاید و در انگلیس بماند و به تحصیلات خود ادامه دهد». آیا این اظهارات پدرتان را نوعی تقابل با دستگاه قضایی و قانون تلقی نمی‎كنید؟

در آن زمان هیچ احضاریه‎ای به دست ما نرسیده بود. قوه قضاییه مدعی بود كه احضاریه را فرستاده است اما این احضاریه ایراداتی داشت كه برای مثال یك‎بار اسم مهدی در آن اشتباه درج شده بود و بر اساس همین موضوع احضاریه مشخصی در اختیار ما و مهدی برای معرفی به دادگاه قرار نگرفته بود. با این اوصاف این نظر حاج آقا را نمی‎توان تعارض با قوه قضاییه نامید. تا آنجایی كه بنده مطلع هستم، بسیاری از بزرگان نظام نیز به مهدی توصیه كرده بودند كه به ایران نیاید و در همان انگلیس بماند.

حتی در روز‎های گذشته هم این توصیه‎ها ادامه داشت؟

بله حتی در همین چند روز اخیر نیز این «توصیه به نیامدن‎»ها وجود داشت!

فكر می‎كنید دلیل این توصیه‎ها چه بوده است؟ نظام به‎دلیل برگزار نكردن دادگاه مهدی هاشمی در میان افكار عمومی تحت فشار بود و آمدن مهدی هاشمی می‎توانست بسیاری از این فشار‎ها را كاهش دهد.

تصمیم‎گیری در مورد پرونده مهدی و برگزاری دادگاه وی در شرایط غبارآلود سیاسی امروز شاید كمی سخت‎تر باشد. شاید می‎خواستند در یك فضای آرام‎تر به این پرونده رسیدگی كنند و در رسیدگی به این پرونده، دستگاه قضایی از بیرون تحت فشار قرار نگیرد تا بتواند عادلانه‎تر در مورد این موضوع قضاوت كند
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۸
3
80
هاشمي اصالتش را عملي ثابت كرد.
نظرات بینندگان