arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۲۰۸۹
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۷ - ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳

شفق‌ قطبی گسترده و قطع سیگنال‌های رادیو به دلیل طوفان خورشیدی قوی

در هفته اخیر، طوفان قدرتمند خورشیدی شفق شمالی کره زمین را فوق‌شارژ کرده است. زبانه‌های خورشیدی قوی نادری جمعه شب شفق‌های رنگارنگی را در بخش‌های وسیعی از آلمان ایجاد کرد. شفق شمالی افق چندین شهر از جمله براکن، آیزنبرگ و گوئلپن را نورانی کرد. شفق‌های قطبی در کشور‌های دیگر از جمله بریتانیا، چین، ایالات متحده و ایرلند نیز گزارش شده است. در بسیاری دیگر از این کشور‌ها از جمله آسمان ایران هم مشاهده این صحنه زیبا امکان پذیر بود. در نتیجه این زبانه‌ها، نیم‌کره زمین که ساعات روز را طی می‌کرد و رو به آفتاب داشت بود دچار قطع کامل یا موقت سیگنال‌های رادیویی فرکانس بالا شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در هفته اخیر، طوفان قدرتمند خورشیدی شفق شمالی کره زمین را فوق‌شارژ کرده است.
 
زبانه‌های خورشیدی قوی نادری جمعه شب شفق‌های رنگارنگی را در بخش‌های وسیعی از آلمان ایجاد کرد. شفق شمالی افق چندین شهر از جمله براکن، آیزنبرگ و گوئلپن را نورانی کرد. شفق‌های قطبی در کشورهای دیگر از جمله بریتانیا، چین، ایالات متحده و ایرلند نیز گزارش شده است. در بسیاری دیگر از این کشورها از جمله آسمان ایران هم مشاهده این صحنه زیبا امکان پذیر بود.
 
شدت این طوفان خورشیدی در روزهای جمعه و شنبه افزایش پیدا کرد. بر اساس گزارش مرکز پیش بینی هوای فضایی ایالات متحده، دو زبانه خورشیدی قوی روز شنبه از یک منطقه لکه خورشیدی فعال به نام «ای آر ۳۶۶۴» رخ داد. در نتیجه این زبانه‌ها، نیم‌کره زمین که ساعات روز را طی می‌کرد و رو به آفتاب داشت بود دچار قطع کامل یا موقت سیگنال‌های رادیویی فرکانس بالا شد.
 
شراره‌های کلاس ایکس قوی‌ترین انواع فوران‌های خورشیدی هستند و چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشند. اما این زبانه‌ها کمتر مشاهده‌ می‌شود. با این حال در هفته اخیر، چندین شراره قدرتمند خورشیدی شفق شمالی کره زمین را فوق‌شارژ کرده است.
 
به گفته ناسا، فوران‌های خورشیدی می‌توانند بر ارتباطات رادیویی، شبکه‌های برق، سیگنال‌های ناوبری تأثیر بگذارند و خطراتی را برای فضاپیماها و فضانوردان ایجاد کنند.
 
دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند این طوفان خورشیدی تا روز دوشنبه ادامه داشته باشد.
 
منبع: یورونیوز
نظرات بینندگان