arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۳۴۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۰۸ - ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳

مجلس نمایندگان آمریکا در مخالفت با بایدن به ارسال تسلیحات نظامی به اسرائیل رای داد

مجلس نمایندگان ایالات متحده که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است روز پنج‌شنبه تصمیم جو بایدن برای ممانعت از ارسال یک محموله تسلیحاتی به اسرائیل به دلیل نگرانی از استفاده از آن در جنگ غزه را به چالش کشید و با تصویب لایحه‌ای از کاخ سفید خواست که این محموله را به اسرائیل تحویل دهد. این لایحه از آنجا که شانسی برای تبدیلش به قانون وجود ندارد، بیشتر اقدامی نمادین از جانب جمهوری خواهان در مخالفت با تصمیم بایدن و سیاست وی در قبال جنگ غزه محسوب می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مجلس نمایندگان ایالات متحده که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است روز پنج‌شنبه تصمیم جو بایدن برای ممانعت از ارسال یک محموله تسلیحاتی به اسرائیل به دلیل نگرانی از استفاده از آن در جنگ غزه را به چالش کشید و با تصویب لایحه‌ای از کاخ سفید خواست که این محموله را به اسرائیل تحویل دهد.
 
این لایحه از آنجا که شانسی برای تبدیلش به قانون وجود ندارد، بیشتر اقدامی نمادین از جانب جمهوری‌‌خواهان در مخالفت با تصمیم بایدن و سیاست وی در قبال جنگ غزه محسوب می‌شود.
 
لایحه یادشده که عنوان «حمایت از کمک‌های امنیتی به اسرائیل» را بر خود دارد بایدن را از بلوکه کردن تسلیحاتی که با تصویب کنگره قرار بوده به اسرائیل ارسال شود، منع می‌کند. از جمله این تسلیحات، ۳۵۰۰ بمب ۲ هزار پوندی و ۵۰۰ پوندی است که کاخ سفید به دلیل نگرانی از عواقب حمله برنامه‌ریزی‌شده اسرائیل به شهر پرجمعیت رفح مانع ارسال آن شده است.
 
جمهوری‌خواهان می‌گویند که بایدن حق ندارد در کارزار نظامی اسرائیل در غزه دخالتی بکند، اما رهبران دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده این لایحه را یک «شیرین‌کاری حزبی دیگر» نامیده‌اند که در تضاد با اختیارات رئیس جمهوری در حوزه سیاست خارجی است.
 
با این حال ۱۶ نفر از نمایندگان دموکرات این مجلس به جمهوری‌خواهان پیوستند تا این لایحه با ۲۲۴ رای موافق در برابر ۱۸۷ رای مخالف به تصویب برسد. ۱۳ نفر از دموکرات‌ها نیز در اقدامی کم‌سابقه و در اعتراض به سیاست‌های بایدن از رای دادن خودداری کردند.
 
این لایحه باید در گام بعدی در مجلس سنای ایالات متحده که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌هاست به تصویب برسد، اما آنجا هیچ شانسی ندارد.
نظرات بینندگان