arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۵۵۵
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۳ - ۱۲ مهر ۱۳۹۱

زیباکلام: اوضاع‌ کشور در دوره جنگ بهتر از امروز بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تحلیلی از شرایط بد اقتصادی کشور و نابسامانی در حوزه ارزی گفت که وضعیت پیش آمده ضعف و ندانم کاری و بی مسئولیتی سه قوه را به خوبی نشان می دهد چرا که طی این مدت قادر به کنترل بازار اقتصادی و افزایش قیمت‌های غیر مرسوم در حیطه ارز نشده‌ و از حل و فصل این مشکل عاجز مانده‌اند.

صادق زیبا کلام در گفت‌وگو با سایت خبری قانون، با انتقاد از نوسانات قیمت ارز یادآور شد: جهش بی سابقه قیمت ارز در جامعه از نظر روانی تبعات منفی زیادی دارد و اثرات مخرب آن در کوتاه مدت بسیار زیاد است و باعث فلج شدن اقتصاد کشورمی‌شود و در خرید و فروش کالاهای مختلف اثرات منفی زیادی دارد.

این تحلیلگر موضوعات سیاسی تاکید کرد که وضعیت پیش آمده ضعف و ندانم کاری و بی مسئولیتی سه قوه را به خوبی نشانمی‌دهد چرا که طی این مدت قادر به کنترل بازار اقتصادی و افزایش قیمت‌های غیر مرسوم در حیطه ارز نشده اند و از حل و فصل این مشکل عاجز مانده‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه برخی کشورهای غربی و اروپایی نیز با مشکلات اقتصادی مواجه هستند این شرایط مدیریتی در ایران، قابل مقایسه با نوع مدیریت در آن کشورها نیست تاکید کرد: کشورهایی مثل پرتغال، اسپانیا، یونان و لهستان با بحران اقتصادی مواجه شده اند ولی به هیچ وجه شرایط این سیاست خارجی غلط دولت نهم و دهم عامل تنگنای اقتصادی و سیاسی است کشورها شبیه به شرایط ایران نیست چرا که در این کشورها به مردم اجازه اعتراض و راهپیمایی و انتقاد از سیاست‌های غلط مسئولان دولتی داده می‌شود در حالی که در کشور ما مردم حق هیچ گونه اعتراض و اظهار نظری ندارند.

این تحلیلگر سیاسی یادآور شد: اینطور که به نظرمی‌رسد بخش‌هایی از نظام اجرایی یا حاکمیت در حال انتقام گیری و تسویه حساب سیاسی از یکدیگرند و شاهدیم از درون جبهه اصولگرا برخی افراد رسماً دولت را متهم می‌کنند که قصداَ اجازه داده اقتصاد کشور بحرانی شود.

وی خاطر نشان کرد: دیدگاه دیگری که در خصوص شرایط اقتصادی وجود دارد نظر شخص الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است که مقصر نابسامانی‌های اقتصادی را دولت و شخص احمدی نژادمی‌داند و با این اظهارات قصد دارد همه مسئولیت این شرایط را به گردن شخص احمدی نژاد بیندازد.

زیبا کلام سومین دیدگاه را مربوط به دیدگاه افراد تندرو و رادیکال در جریان اصولگرا دانست و افزود: تندروها و افراد رادیکال سعی دارند مسئولیت همه مشکلات اقتصادی کشور را به گردن آمریکا و اسرائیل بیندازند و با این اتهامات از مجلس و دولت رفع مسئولیت می‌کنند در صورتی که کشورهای اروپایی گرفتار شده در بحران اقتصادی، هیچ یک از مردم جامعه گرفتار حس حقارت و بغض و کینه شده‌اند نیروهای خارجی را در مشکلات اقتصادی مقصر نمی دانند.

وی در پاسخ به اینکه؛ آیا کشور تاکنون با چنین بحران اقتصادی مواجه بوده است؟ ادامه داد: تا جایی کهمی‌دانم حتی در اوج جنگ تحمیلی هم با چنین شرایط بد اقتصادی مواجه نبوده ایم و اوضاع کشور در دوره جنگ بهتر از این بود. در آن شرایط هممی‌توانستیم نفت خود را به سایر کشورها صادر کنیم و با همه قوا در برابر رژیم عراق بایستیم و شاهد چنین شرایط آشفته‌ای نباشیم.

این تحلیلگر سیاسی افزود: متاسفانه امروزه فقط با بحران اقتصادی مواجه نیستیم بلکه با بحران در حوزه بین المللی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روبرو شده ایم.زیبا کلام تاکید کرد که کشور دچار حس حقارت، بغض و کینه نسبت به یکدیگر شده است و حتی در زمانی که کشور با انبوه ترورها مواجه بود، با این حجم بغض عظیم از بغض و کینه مردم نسبت به یکدیگر مواجه نبودیم و این ساده انگاری است که نادران و دوستانش همه مسئولیت شرایط بحرانی کشور را به دوش احمدی نژاد بیندازند.

وی با اشاره به اظهارات اخیر الیاس نادران، گفت: با اظهارات نادران موافق نیستم چرا که سعی دارد همه بار مسئولیت را به گردن قوه مجریه بیندازد و از این موضوع غافل است که در کشور ما مردم حق هیچ گونه اعتراض و اظهار نظری ندارند کشور درگیر تحریم‌هاست و در حال حاضر صادرات نفتی ما به نیمی از صادرات گذشته خود رسیده است.

این فعال سیاسی، با انتقاد شدید از نادران گفت که نادران نمی خواهد قبول کند که در آشفتگی بازار اقتصادی، تحریم‌ها هم اثر گذار بوده است ضمن اینکه شعارهایی که درباره اقتصاد مقاومتی برای مردم سرمی‌داد را خودش باور کرده است.

وی سیاست خارجی دولت نهم و دهم را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد: سیاست خارجی که نادران و همفکران اصولگرایش طی دولت نهم و دهم اجرا کرده اند باعث به وجود آمدن مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها شده است و سیاست خارجی که آقایان طی سال ۸۴ تاکنون در پیش گرفته اند، باعث موضع گیری جامعه بین المللی علیه ایران شده است بنابراین اینگونه اظهار نظرات، فرار از جلو است.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه احمدی نژاد کسی است که نادران و همفکرانش زیر علم وی سینهمی‌زدند و همه کارهایش را تاییدمی‌کردند، حالا چه شده که اصولگرایان تغییر موضع داده و همه گناهان را به گرن ویمی‌اندازند؟!زیباکلام یادآورشد: درست است که سیاست و رفتارهای احمدی نژاد معقول، پخته و سنجیده نبوده است ولی درست نیست که سایر قوا همه مسئولیت مشکلات به وجود آمده را به گردن وی بیندازند.

 

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
ابوذر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
0
33
دقیقا"! بنده خودم شاهد بودم که جناب نادران و دهقان که الان منتقد شدید آقای احمدی نژاد هستند در حمایت از ایشان سخنرانی ها کردند و خود بنده این دو نماینده رو در مراسم پیروزی آقای احمدی نژاد در مسجد شهرمون دیدم.. همه شما مسئولین مقصرید!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
0
30
کاملا درست است در این اوضاع پیش آمده یک نفر به تنهایی مقصر نیست کل سیستم دارای مشکل است
تی تی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
0
6
خوب ، اون موقع دشمنت هم معلوم بود کیه !
فاتح
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
13
3
در این کار زار احمدی نزاد تنها مونده.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
16
3
قیاس امروز با دوران جنگ قیاس بیجا و نا مناسبی است
مهدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
3
23
حرفهاش منطقیه
اصفهانی
|
UNITED STATES
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
20
1
یک سیاستمدار حرفهای دیگران را کپی نمیکند . لطفا نظر خودتان را بگوئید .اینکه گفتی نظر آیت الله هاشمی بود .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
23
0
ایشون کارشناس اقتصادیه اونوقت ........
موقع جنگ مگه ایران بودی شما آقای زیباکلا....
نظرات بینندگان