arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۶۴۹۹
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۶ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
تاریخ گردی با «انتخاب»:

عکس/ لحظاتی بعد از ترور فرقان

فرقان نام گروه شبه نظامی مخالف جمهوری اسلامی بود که در سال ۱۳۵۶ تأسیس شد. به دنبال ترور‌های انجام شده پس از انقلاب، رهبر این گروه، اکبر گودرزی در ۱۸ دی ۱۳۵۸ دستگیر شد و ۳ خرداد ۱۳۵۹ به‌همراه شش نفر از طرفدارانش تیرباران شد. گروه فرقان پس از انقلاب، تا زمان دستگیری رهبرشان اکبر گودرزی ۱۹ ترور سیاسی انجام داده بودند. این تصویر متعلق به صبحگاه ۲۷ آذر ۱۳۵۸ در حیاط دانشکده الهیات دانشگاه تهران است. پیکرشهید آیت الله محمد مفتح، دقایقی پس از انجام عملیات تروریستی گروه فرقان دیده می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرویس تاریخ «انتخاب»: فرقان نام گروه شبه نظامی مخالف جمهوری اسلامی بود که در سال ۱۳۵۶ تأسیس شد. این گروه طرفدار جامعه بی‌طبقه بود؛ در مبانی فکری این گروه، مخالفت با طبقه روحانیت شیعه و سایر طبقات اجتماعی نظیر بازاریان ثروتمند و سیاست‌مداران لیبرال و دین‌ناباروران کمونیست وجود داشت. به دنبال ترور‌های انجام شده پس از انقلاب، رهبر این گروه، اکبر گودرزی در ۱۸ دی ۱۳۵۸ دستگیر شد و ۳ خرداد ۱۳۵۹ به‌همراه شش نفر از طرفدارانش تیرباران شد.
گروه فرقان پس از انقلاب، تا زمان دستگیری رهبرشان اکبر گودرزی ۱۹ ترور سیاسی انجام داده بودند.
این تصویر متعلق به صبحگاه ۲۷ آذر ۱۳۵۸ در حیاط دانشکده الهیات دانشگاه تهران است. پیکرشهید آیت الله محمد مفتح، دقایقی پس از انجام عملیات تروریستی گروه فرقان دیده می‌شود.

نظرات بینندگان