arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۷۹۸۱
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۲۲ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

آمریکا به زودی مهم‌ترین توافق امنیتی با اوکراین را امضا می‌کند

آمریکا در نظر دارد یک پیمان امنیتی دو جانبه با اوکراین امضا کند که هدف آن کمک‌رسانی به کی‌یف پس از روابط «تنش‌آلود» با غرب است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: آمریکا در نظر دارد یک پیمان امنیتی دو جانبه با اوکراین امضا کند که هدف آن کمک‌رسانی به کی‌یف پس از روابط «تنش‌آلود» با غرب است.

این توافق‌نامه که قرار است ماه آینده در حاشیه نشست گروه هفت در ایتالیا به امضا برسد، مهم‌ترین توافق در میان سلسله توافق‌هایی که اوکراین با کشورهای ناتو به امضا رسانده، است که تعهداتی در زمینه حمایت بلندمدت از جمله آموزش نظامی، اشتراک‌گذاری اطلاعات و کمک‌های اقتصادی را ارائه می‌دهد.

ناخشنودی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از جو بایدن، همتای آمریکاییش در این هفته آشکار شد؛ زمانی که زلنسکی در اظهاراتی تند، بایدن را توبیخ کرد و گفت که تصمیم وی برای حضور در یک کمپین جمع‌آوری کمک مالی حزب دموکرات به جای اجلاس صلح اوکراین در تاریخ ۱۵-۱۶ ژوئن «تصمیمی قوی نیست».

یکی از مقامات ارشد دولت زلنسکی که با فایننشال تایمز درباره روابط آمریکا و اوکراین صحبت کرد، گفت: «ما از زمان آغاز جنگ، هرگز اینقدر از هم دور نبوده‌ایم. این بسیار، بسیار تنش‌آمیز است.»

با این حال، چند روز قبل از اجلاس صلح، انتظار می‌رود زلنسکی و بایدن یک توافق امنیتی دو جانبه را امضا کنند.

نظرات بینندگان