arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۸۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۲ - ۱۴ خرداد ۱۴۰۳

دردسرهای دیپ‌فیک؛ «بهترین دوستم با عکس‌هایم، فیلم‌ جعلی پورنو‌گرافی درست کرد»

«جودی» تصاویری از خودش را در فیلم‌ پورنو‌گرافی جعل‌عمیق دید و پس از آن با شوک دیگری رو‌به‌رو شد. او در گفتگو با بی‌بی‌سی از لحظه‌ای می‌گوید که دریافت یکی از بهترین دوستانش این کار را کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی‌بی‌سی: «جودی» تصاویری از خودش را در فیلم پورنو‌گرافی جعل‌عمیق دید و پس از آن با شوک دیگری رو‌به‌رو شد. او در گفتگو با بی‌بی‌سی از لحظه‌ای می‌گوید که دریافت یکی از بهترین دوستانش این کار را کرده است.

هشدار: مطلب حاوی واژه‌های نامناسب و توصیف خشونت جنسی است و ممکن است برای افرادی آزارنده باشد.

در بهار سال ۲۰۲۱، جودی (نام واقعی او نیست) با ای‌میلی ناشناس لینکی از یک وبسایت پورنو‌گرافی دریافت کرد.

لینک را باز کرد و تصاویر و فیلم‌هایی دید که به نظر می‌رسید او با مردان مختلفی در حال رابطه جنسی است. چهره و صورت جودی به صورت دیجیتالی به بدن زنان دیگری وصل شده بود که در اصطلاح به آن «دیپ‌فیک» یا «جعل عمیق» می‌گویند.

فردی که تصاویر چهره جودی را در سایت پورنو‌گرافی منتشر کرده بود نوشت این تصاویر به نظرش «شهوت‌انگیز» می‌رسد و از کاربران دیگر سایت هم خواسته بود که فیلم‌های پورنو‌گرافی با چهره او بسازند. در برابر فیلم‌های جعلی، این کاربر تصاویر و جزئیات بیشتری درباره جودی منتشر و به اشتراک می‌گذاشت.

جودی که اکنون ۲۵ سال دارد و برای اولین بار درباره این تجربه آزارنده حرف می‌زند، می‌گوید: «من جیغ می‌کشیدم و گریه می‌کردم و با خشم و نفرت تصاویر و فیلم‌ها را روی گوشی می‌دیدم و نمی‌توانستم آنچه می‌بینم و می‌خوانم را باور کنم».

«می‌دانستم این ماجرا می‌تواند زندگی مرا به‌کلی ویران و نابود کند».

جودی می‌گوید وقتی خودش را مجبور کرد تا سایت پورنو‌گرافی را بررسی کند احساس کرد «تمام دنیا بر سرش خراب شده است».

تا اینکه به تصویر خاصی از خودش رسید که باعث شد او به واقعیت هولناکی پی ببرد.

مجموعه‌ای از اتفاق‌های هولناک

اولین بار نبود که جودی هدف چنین اعمال آزارنده‌ای قرار می‌گرفت.

در‌واقع این رویداد شاید نقطه اوج مجموعه‌ای از آزار‌های ناشناس آنلاین بود.

وقتی جودی نوجوان بود، دریافت که نام و تصاویرش بدون رضایت او در اپلیکیشن‌های دوست‌یابی قرار داده شده است.

او سعی کرد نقاب از فردی که از تصویرش برای ساختن پورن جعل عمیق استفاده کرده بود بردارد و آنچه آشکار شد برای او آزاردهنده بود.

او به مرد گفت که فردی که با او صحبت کرده جودی نبوده است. او می‌گوید «خودم را حسابی باخته بودم»، چون او همه چیز را درباره من می‌دانست و توانسته بود او را آنلاین پیدا کند و برای او پیام بفرستد. مرد پس از آنکه «جودی» جعلی در شبکه دوست‌یابی دیگر به او پاسخ نداده بود تلاش کرده بود جودی را در فیس‌بوک پیدا کند.

در ماه مه ۲۰۲۰، در ایام قرنطینه کرونا در بریتانیا، دوستی از وجود حساب‌های کاربری در توییتر خبر داد که تصاویری از او منتشر کرده بود با توضیحاتی که نشان می‌داد او کارگر جنسی است.

جودی توضیح پای یکی از تصاویر خودش را که از صفحه شخصی و خصوصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی برداشته شده بود خواند که نوشته بود «دوست داری با جودی نوجوان چه کار کنی؟».

حساب‌های توییتر که این تصاویر را منتشر می‌کردند نام‌هایی مانند «هرزه نما» و «گنده خلافکار» داشتند.

همه تصاویری که استفاده شده بود عکس‌هایی بود که او با خوشحالی در شبکه‌های اجتماعی با دوستان و نزدیک و خانواده منتشر کرده و به اشتراک گذاشته بود، اما نه برای استفاده و مشاهده افراد دیگر.

سپس او دریافت که این حساب‌های کاربری تصاویری از زنان دیگری که او در دانشگاه یا در کمبریج، شهر محل زندگی‌اش می‌شناخت منتشر کرده‌اند.

او می‌گوید: «این زمان بود که دریافتم من در مرکز این ماجرا قرار دارم و این فرد قصد آزار مرا دارد».

دوستان همراه با هم توانستند حساب‌های کاربری بیشتری در توییتر پیدا کنند که تصاویر آن‌ها را منتشر کرده بودند.

دِیزی می‌گوید: «هرچه بیشتر جستجو می‌کردیم و می‌دیدیم بدتر می‌شد».

او برای این کاربران توییتر پیام فرستاد و از آن‌ها پرسید این عکس‌ها را از کجا آورده‌اند. آن‌ها پاسخ دادند این عکس‌ها را افراد ناشناس در پاسخ درخواست برای به اشتراک گذاشتن تصاویر برای آن‌ها فرستاده‌اند.

یکی از کاربران توییتر پاسخ داد: «شاید شریک جنسی قبلی یا فردی که با شما دشمنی داشته این کار را کرده است».

دِیزی و جودی فهرستی از تمام مردانی که در شبکه‌های اجتماعی فالوور هر دو آن‌ها بودند و می‌توانستند به مجموعه عکس‌ها دسترسی داشته باشند تهیه کردند.

آن‌ها نتیجه گرفتند که این فرد باید دوست‌پسر سابق جودی باشد. جودی برای مقابله حساب کاربری او را مسدود کرد.

چند ماه پست جدیدی منتشر نشد، اما فرد ناشناسی که از طریق ای‌میل تماس می‌گرفت پیدا شد.

او در ای‌میل نوشته بود: «متأسفم که ناچار باید ناشناس بمانم. من مشاهده کردم که این فرد تصاویری از چهره شما را در فیلم‌های نامناسب و هولناکی در شبکه اجتماعی ردیت منتشر کرده است. می‌دانم که این اقدام چقدر آزارنده و دلهره‌آور است».

در اسکرین‌شات ای‌میل آمده بود: «یک نفر عکس‌های شما را در اینترنت منتشر کرده است».

دردسرهای دیپ‌فیک؛ «بهترین دوستم با عکس‌هایم، فیلم‌ جعلی پورنو‌گرافی درست کرد»

جودی لینک را باز کرد و به شبکه اجتماعی ردیت رفت جایی که کاربری تصاویری از جودی و دو دوست دیگرش منتشر کرده و بر روی تصویر آن‌ها شماره‌های ۱ و ۲ و ۳ گذاشته بود و از کاربران دیگر خواسته بود تا در بازی شرکت کنند و بگویند دوست دارند با کدام یک از این زنان رابطه جنسی داشته باشند یا ازدواج کنند یا او را به قتل برسانند. پایین این مطلب ۵۵ نفر اظهار‌نظر کرده بودند.

عکس‌هایی که در این سایت استفاده شده بود جدید بودند و پس از آن به اشتراک گذاشته شده بودند که او دوست‌پسر سابق خود را بلاک کرده بود. به همین دلیل او دریافت که فرد نادرستی را متهم کرده است.

شش هفته پس از آن فرد ناشناسی که ای‌میل می‌فرستاد باز تماس گرفت و مطلبی درباره جعل‌عمیق مطرح کرد.

«نهایت خیانت»

در بررسی فهرست مردانی که دوست مشترک آن دو بودند جودی و دِیزی مردانی را یافتند که از اعضای خانواده یا کاملاً مورد اعتماد بودند مانند بهترین دوست جودی الکس وولف.

دوستی جودی و الکس در دوران نوجوانی و بر محور علاقه مشترک‌شان به موسیقی کلاسیک شکل گرفته بود.

دردسرهای دیپ‌فیک؛ «بهترین دوستم با عکس‌هایم، فیلم‌ جعلی پورنو‌گرافی درست کرد»

الکس وولف یکی از بهترین دوستان جودی بود

وقتی عکس‌های جودی در شبکه دوست‌یابی بدون رضایتش منتشر شد او خیالش از وولف راحت بود و هیچ تصور نمی‌کرد که او چنین کاری کند.

وولف از دانشگاه کمبریج دو رتبه اول در رشته موسیقی کسب کرده بود و در سال ۲۰۱۲ برنده بهترین سازنده موسیقی جوانان بی‌بی‌سی شده بود.

جودی می‌گوید: «وولف به خوبی از مسائل و مشکلاتی که زنان در اینترنت با آن مواجه هستند آگاه بود. من همیشه احساس می‌کردم او مدافع و حامی زنان است».

وقتی جودی فیلم‌های پورنو‌گرافی جعل‌عمیق را مشاهده کرد تصویری از او با نشان کینگز کالج کمبریج پشت سرش دیده می‌شد.

او به خوبی به‌خاطر داشت که چه زمانی این عکس را گرفته بود، وولف هم در عکس بود و او تنها فردی بود که جودی عکس را با او به اشتراک گذاشته بود.

دردسرهای دیپ‌فیک؛ «بهترین دوستم با عکس‌هایم، فیلم‌ جعلی پورنو‌گرافی درست کرد»

عکس جودی (تار شده) با الکس که نسخه بریده شده آن در وب سایت پورنو آپلود شده بود

وولف بود که تصاویر اصلی بیشتری از جودی را به اشتراک می‌گذاشت تا در فیلم‌های جعل‌عمیق یا دیپ‌فیک استفاده شوند.

جودی می‌گوید: «او به خوبی از اثر ویرانگر این کار بر زندگی من آگاه بود و با این حال این کار را می‌کرد».

«نهایت شرمساری»

در ماه اوت ۲۰۲۱، وولف ۲۶ ساله به استفاده از تصاویر ۱۵ زن از جمله جودی در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از آن‌ها در سایت‌های پورنوگرافی محکوم شد.

۲۰ هفته مجازات زندان برای او تعیین شد و به مدت دو سال تعلیق شد و محکوم شد که برای جبران به هر یک از قربانیان ماجرا ۱۰۰ پوند پرداخت کند.

وولف به بی‌بی‌سی می‌گوید از رفتاری که باعث چنین محکومیتی شد احساس «نهایت شرمندگی» می‌کند و عمیقاً از کار‌هایی که کرده «متأسف و پشیمان» است.

وولف می‌گوید: «من به رنج و آزاری که هر روز بر دیگران تحمیل کردم فکر می‌کنم و تردید ندارم که این فکر تا پایان عمرم مرا رها نخواهد کرد».

«هیچ توجیهی برای کاری که کردم وجود ندارد و نمی‌توانم هیچ دلیلی پیدا کنم چرا در آن زمان تحت تأثیر چنین احساسات نفرت‌انگیزی عمل کردم».

وولف هرگونه ارتباط با آزار‌هایی که برای جودی پیش از ماجرا‌هایی که به دلیل آن محکوم شده است رخ داده است را رد می‌کند.

برای جودی دریافت این موضوع که دوستش چنین کاری در حق او کرده است «نهایت خیانت و شرمندگی» بود.

جودی می‌گوید: «من دوباره به تمام گفتگو‌هایی که با هم داشتیم فکر می‌کنم، چطور او مرا دلداری می‌داد و از من حمایت می‌کرد و با من مهربان بود، همه این‌ها دروغ بود».

ما با ایکس (توییتر سابق) و شبکه ردیت درباره این پست‌ها تماس گرفتیم. ایکس پاسخی نداد، اما سخنگوی ردیت گفت: «انتشار مطالب خصوصی افراد بدون رضایت شخصی جایی در شبکه اجتماعی ردیت ندارد. پست‌های مذکور هم بسته شده است». سایت پورنو‌گرافی مذکور هم مسدود شده است.

از اکتبر ۲۰۲۳ انتشار فیلم‌های پورنو‌گرافی دیپ‌فیک یا جعل‌عمیق در بریتانیا به عنوان جرم و قانون‌شکنی تلقی می‌شود.

ده‌ها هزار فیلم جعل‌عمیق در اینترنت وجود دارد. پژوهش جدید نشان می‌دهد که ۹۸٪ از آن‌ها فیلم‌های پورنو‌گرافی هستند.

جودی از این موضوع خشمگین است که قانون جدید فردی که از دیگران بخواهد به تولید فیلم‌های جعل‌عمیق دست بزند را مجرم نمی‌داند یعنی همان کاری که الکس وولف کرده بود. همچنین تولید دیپ‌فیک و جعل عمیق غیر‌قانونی نیست.

جودی می‌گوید: «این موضوع باعث آزار هزاران زن می‌شود و باید به فکر قوانین و ابزار‌های مناسب برای جلوگیری ازچنین کار‌هایی باشیم».

نظرات بینندگان