arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۹۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۶ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
محیط زیست:

یک سوم مساحت خراسان جنوبی جزو کانون‌های گرد و غبار است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی در ردیف ۶ استان اول غبارخیز کشور قرار دارد و بیش از یک سوم مساحت استان جزو کانون‌های داخلگرد و غبار است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی در ردیف ۶ استان اول غبارخیز کشور قرار دارد و بیش از یک سوم مساحت استان جزو کانون‌های داخلگرد و غبار است.

اسداله حاتمی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به شاخص‌های اندازه‌گیری آلاینده‌ها اظهار داشت: زمانی که میزان ذرات آلاینده در هوا ناچیز است به طوری که استنشاق آن روی بدن تأثیر سوء نداشته باشد آن هوا را پاک می‌گوییم که عدد آن بین صفر تا ۵۰ است. در هوای سالم عدد بین ۵۰ تا ۱۰۰ است که تنفس در این هوا برای بیشتر افراد جامعه اثر سوء ندارد فقط برای افرادی که دارای حساسیت‌های خاص هستند، ممکن است مشکل‌آفرین باشد.

وی بیان کرد: عدد ۱۰۱ تا ۱۵۰ را هوای ناسالم برای گروه‌های حساس می‌نامیم که تنفس در این هوا برای بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان در مناطق باز مناسب نیست و شاخص ۱۵۰ تا ۲۰۰ وضعیت بسیار ناسالم و ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز در وضعیت خطرناک است که در این گونه شرایط کیفیت هوا برای کل افراد جامعه مناسب نیست.

ثبت ۱۱ روز هوای نامطلوب در خراسان جنوبی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در چهار شهرستان استان مستقر است و شهر بیرجند ۲ ایستگاه دارد که از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ۱۱ روز کیفیت هوای نامطلوب در استانبه ثبت رسیده که شامل وضعیت‌های ناسالم برای گروه‌های حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک در ایستگاه‌های پنج‌گانه پایش کیفی هوا بوده است.

حاتمی عنوان کرد: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییر محسوسی نداشته است و براساس داده‌ها، ساعت ۹ صبح امروز کیفیت هوای شهرستان زیرکوه با شاخص ۴۸، بیرجند با شاخص ۴۵ و نهبندان با شاخص ۳۳ پاک بوده است و از ایستگاه سرایان داده‌ای در اختیار نیست.

وی تصریح کرد: علت شاخص آلودگی هوا در خراسان جنوبی گرد و غبار است، چوناستانی ترافیکی و صنعتی نیستیم و مشکلی در زمینه آلودگی گاز‌ها نداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: خراسان جنوبی در ردیف ۶ استان اول غبارخیز کشور قرار دارد و بیش از یک سوم مساحت استان جزو کانون‌های داخلگرد و غبار است و در فصل بهار و تابستان متأثر از وزش باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان، تشدید می‌شود.

نظرات بینندگان