arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۹۷۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۹ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۳

سقف بودجه لیگ برتر ۴۲۵ میلیارد تومان

نکته جالب این است که بسیاری تصور می‌کردند که این فصل رقم سقف بودجه باتوجه به افزایش نرخ دلار و همچنین تورم، رشد بیشتری خواهد داشت، اما فدراسیون فوتبال در نهایت اعداد و ارقام را به مرز ۴۲۵ میلیارد تومان رسیده و هزینه بیش از آن تنها در صورتی انجام خواهد شد که پاداش آسیایی یا درآمد حاصل از فروش بازیکن و مربی، اضافه شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ورزش سه: فدراسیون فوتبال مقررات جدید نقل و انتقالات و سقف بودجه لیگ برتر را اعلام کرد.

سرانجام و بعد از گمانه‌نی فراوان پیرامون تعیین سقف بودجه تیم‌های لیگ برتر ایران در فصل بیست و چهارم، فدراسیون فوتبال با انتشار دو نامه مصوبه سیزدهم خرداد، از افزایش قابل ملاحظه سقف بودجه نسبت به فصل گذشته خبر داد که همچنان محدودیتی جدی را برای هزینه کرد ۱۶ باشگاه لیگ برتری مقابل آن‌ها می‌گذارد.

نکته جالب این است که بسیاری تصور می‌کردند که این فصل رقم سقف بودجه باتوجه به افزایش نرخ دلار و همچنین تورم، رشد بیشتری خواهد داشت، اما فدراسیون فوتبال در نهایت اعداد و ارقام را به مرز ۴۲۵ میلیارد تومان رسیده و هزینه بیش از آن تنها در صورتی انجام خواهد شد که پاداش آسیایی یا درآمد حاصل از فروش بازیکن و مربی، اضافه شود.

همچنین برخلاف ادعای منصور قنبرزاده مبنی بر تخصیص رقمی برای تیم قهرمان، این جدول تنها برای تیم‌های حاضر در لیگ نخبگان، لیگ قهرمانان و دارای مجوز حرفه‌ای و ملی، عدد بیشتری را در نظر گرفته که در مجموع به صورت ارز خارجی کمتر از هشت میلیون دلار خواهد بود.

در دستورالعمل جدید سقف بودجه آمده است:

* حداکثر ۳۲۵ میلیارد تومان بعنوان مبلغ پایه اولیه برای تمامی باشگاه‌ها بطور مساوی 

* حداکثر ۶۵ میلیارد تومان برای تیم‌هایی که سهمیه لیگ نخبگان آسیا را کسب مینمایند و حداکثر ۵۰ میلیارد  تومان به تیم‌هایی که سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب مینمایند به بند ۱ قابل افزایش است.  

* حداکثر ۳۵ میلیارد تومان به تیم‌هایی که مجوز حرفه‌ای دریافت نموده‌اند به بند ۱ قابل افزایش است.  

* در صورت مجوز ملی حداکثر ۱۵ میلیارد تومان به بند ۱ قابل افزایش است. بدیهی است استفاده توأمان از هر دو  مجوز ملی و حرفه‌ای امکان پذیر نیست.  

* ۱۰۰ درآمد حاصله از ترانسفر بازیکنان داخلی و خارجی در پنجره نقل و انتقالات زمستانی فصل قبل مشروط به اینکه در فصل قبل از این مزایا استفاده نشده باشد و پنجره نقل و انتقالات تابستانی فصل جدید به مبلغ مندرج  در بند یک قابل افزایش است. پرداخت دیون ناشی از قرارداد‌های ثبت شده که مستند به حکم قطعی کمیته وضعیت بازیکنان استیناف باشد. خارج از سقف بودجه محاسبه می‌گردد.  

* ۱۰۰ درآمد‌های خالص حاصله از پاداش کنفدراسیون آسیا AFC در لیگ قهرمانان فصل ۲۰۲۴-۲۰۲۳ مشروط به عدم استهلاک درآمد مذکور در سقف بودجه فصل قبل به بند ۱ قابل افزایش است ضمناً ۱۰۰٪ در آمد‌های حاصله  از لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۵-۲۰۲۴ نیز قابلیت اضافه شدن به سقف بودجه فصل جاری ۱۴۰۴-۱۴۰۳ را  دارد.  

* سقف بودجه برای فصول ۱۴۰۶- ۱۴۰۵ و ۱۴۰۵-۱۴۰۴ منطبق با جدول مذکور حداکثر تا سقف ۳۰ نسبت به فصل  قبل از آن قابل افزایش است.

نکته جالب این است که بر اساس این قوانین، سقف بودجه برای دو فصل بعدی نیز روی عدد ۵۵۲ میلیارد تومان و همچنین در فصل آتی ۷۱۸ میلیارد تومان خواهد بود که البته باید دید این مقررات تا آن زمان دوام خواهد داشت یا خیر.

از سوی دیگر درآمد‌های خالص حاصل از پاداش لیگ قهرمانان تنها به فصل گذشته اختصاص دارد که تیم‌های ایرانی درآمد خاصی از این بخش نداشتند و در این خصوص پرسپولیس و استقلال امیدوار بودند درآمد‌های قبلی آن‌ها به سقف بودجه اضافه شود که این اتفاق رخ نداد.

همچنین نکته دیگر اینکه فصل گذشته ۵۰ درصد درآمد حاصل از نقلو  انتقالات به بودجه اضافه می‌شد، اما این بار باشگاه‌ها فرصت خوبی دارند تا ۱۰۰ درصد رقم حاصل از فروش بازیکن به درآمدشان اضافه شود.

نظرات بینندگان