arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۸۹۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۶ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
تاریخ گردی با «انتخاب»؛

عکس/ خرداد ۱۳۳۰؛ مهدی بازرگان و حسین مکی

روز ۱۹ خرداد ۱۳۳۰ اعضای هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران و سه تن از اعضای هیات مختلط نفت در میان استقبال پرشور و بی‌سابقه ده‌ها هزار تن از مردم خوزستان، وارد آبادان شدند. در این تصویر مهدی بازرگان در کنار حسین مکی در حال رفتن به خوزستان دیده می‌شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرویس تاریخ «انتخاب»: روز ۱۹ خرداد ۱۳۳۰ اعضای هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران و سه تن از اعضای هیات مختلط نفت در میان استقبال پرشور و بی‌سابقه ده‌ها هزار تن از مردم خوزستان، وارد آبادان شدند.

مهندس بازرگان نخستین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، چگونگی ورود هیات‌های اعزامی از تهران به خوزستان و نیز چگونگی خلع ید از شرکت نفت را به این شرح نقل کرد:در یک بعد از ظهر توفانی و بسیار گرم، با اتومبیل‌هایی که استانداری آماده کرده بود، از اهواز حرکت کردیم. از حدود ۳۰ کیلومتری آبادان سیل جمعیت موج می‌زد؛ به طوری که از زمان اولین برخورد ما با هزاران مرد و زن و کودک که در کنار جاده ایستاده بودند و ابراز احساسات می‌کردند، تا ورود به فرمانداری آبادان، حدود سه ساعت طول کشید. استقبال گرم و کم‌نظیری بود؛ کف زدن،‌ صلوات فرستادن و حتی اتومبیل‌های ما را بوسیدن و غبار روی کاپوت را به صورت کشیدن! ... مردم با آغوش باز ما را تحویل گرفتند. در اجتماع عظیم آن روز، در پاسخ به خوشامد استقبال کنندگان نطق‌هایی ایراد شد. شهر آبادان تکان خورده بود و یکپارچه به حال تعطیل درآمده بود. 

نظرات بینندگان