arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۰۰۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۲ - ۱۶ مهر ۱۳۹۱

استيضاح وزير ورزش در ميانه جلسه استیضاح، منتفی شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
hستيضاح محمد عباسی، وزير ورزش و جوانان ِ دولت احمدی نژاد صبح يکشنبه در ميانه جلسه استيضاح، منتفی اعلام شد.

به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب» ؛ در حالی که چند تن از نمايندگان در موافقت يا مخالفت با محمد عباسی سخنرانی کرده بودند و او هم به اتهامات مربوط به رشوه دادن اين وزارتخانه برای لغو استيضاح پاسخ داده بود، علی لاريجانی ، رئيس مجلس اعلام کرد که برخی از امضاء کنندگان به هيات رئيسه مراجعه کرده و گفته‌اند که به دليل «شرايط اقتصادی کشور» مايل به استيضاح وزير ورزش نيستند و امضاهای خود را پس گرفتند.

آقای لاريجانی افزود که تعداد طرفداران استيضاح، به کمتر از ۱۰ نفر ِ حد نصاب لازم رسيده و استيضاح منتفی است.

بر اساس آيين‌نامه داخلی مجلس استيضاح وزرای دولت بايد به امضای حداقل ۱۰ نفر از نمايندگان مجلس برسد.

منتفی شدن استيضاح وزير ورزش در جلسه علنی روز يکشنبه در حالی صورت گرفت که در ابتدا اعلام شد تعداد امضاء کنندگان استيضاح از حد نصاب افتاده است ولی بعد با بررسی هيات رييسه مجلس و دستور علی لاريجانی طرح ياد شده با ۱۱ امضاء در دستور کار مجلس قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری «خانه ملت»، هنگامی که حسن کامران، نماينده اصفهان، در حمايت از استيضاح وزير ورزش و امور جوانان سخنرانی خود را آغاز کرد در وسط صحبت های وی اعلام شد که استيضاح بار ديگر از حد نصاب افتاده است، ولی بعد يک نماينده ديگر به جمع استيضاح کنندگان پيوست و نصاب ۱۰ امضا حفظ شد.

اين گزارش می افزايد که آقای لاريجانی در واکنش به اين تغييرات گفت که «ديگر اعلام انصراف يا امضای جديد را برای طرح استيضاح نمی‌پذيرد چون مجلس وارد بررسی اين طرح شده است.»

با اين حال رييس مجلس شورای اسلامی بار ديگر نظر خود را تغيير داد و با اعلام اينکه تعداد امضاهای استيضاح وزير ورزش از حد نصاب افتاده است اين طرح را از دستور کار خارج کرد.

اقدام علی لاريجانی با اعتراض برخی از نمايندگان از جمله احمد توکلی، نماينده تهران، روبرو شد و وی نسبت به «تغيير نظر مکرر هيات رييسه درباره انجام يا منتفی شدن استيضاح انتقاد کرد.»

توکلی گفت: خطاب به رييس مجلس گفته است: «بعدا وقت بگذاريد و صحنه هايی که مخبرين و عکاسان از مجلس گرفته است را ببينيد. آيا اين طرز رفتاری که هيات رييسه کرد و مجلس را معطل کرد تا تصميمی بگيرد که چکار کند، در شان مجلس است.»

علی لاريجانی در واکنش به اين اعتراض گفت که «طبق آيين نامه، نمايندگان اجازه دارند امضاهايشان را پس بگيرند.»

وی افزود: «اينکه من گفتم پس گرفتن يا اضافه شدن امضاها را نمی پذيرم نظر ارشادی بود که امضاها را پس ندهيد و بگذاريد مجلس کارش را انجام دهد اما از نظر مقررات آيين نامه اگر نمايندگان مصر باشند ما بايد تسليم شويم.»

محمد عباسی روز يکشنبه برای پاسخ به استيضاح در جلسه مجلس حاضر شد ولی بدون آنکه از خود دفاع کند به عنوان وزير ورزش و امور جوانان باقی ماند.

محمد عباسی با استفاده از مقررات آيين نامه مجلس ده دقيقه برای نمايندگان سخنرانی کرد و به اخبار مربوط به رشوه دادن دستگاه زير نظر او برای لغو استيضاح واکنش نشان داد.

وی گفته است: «برخی نمايندگان نبايد طوری حرف بزنند که ذهن مردم نسبت به مسئولان خراب شود. دوستانی که عنوان کردند ما در کيش جلسه و سمينار داشتيم و به برخی ها سکه داديم بروند مطالعه بيشتری کنند ببينند اصلا ما در زمان حضورمان در وزارت ورزش و جوانان سفری به کيش داشته ايم يا نه.»

متن استيضاح وزير ورزش و امور جوانان که در ابتدا به امضای حدود ۶۰ نماينده رسيده بود، در برگيرنده بيست و يک مورد پيرامون مسئوليت های اين وزارتخانه بود.

استيضاح عباسی حول محورهای زير تنظيم شده بود: «نحوه عزل و نصب‌ها»، «چگونگی هزينه يک درصد اعتبار دستگاه‌ها»، «دخالت در امور فدراسيون‌ها و تغييرات غير اصولی»، «کمک به باشگاه‌های حرفه‌ای برخلاف قانون»، «مسافرت‌های غير ضروری به خارج»، «تصرف زمين و املاک کشاورزان بدون تامين رضايت آنها»، «عدم حمايت از بخش خصوصی و دخالت در انتخاب رئيس فدراسيون به ويژه فوتبال»، «بی‌توجهی به ورزش‌ همگانی و زير ساخت‌های ورزشی» و «عدم نظارت بر نحوه قراردادهای بازيکنان فوتبال».

طرح استيضاح وزير ورزش و امور جوانان در شرايطی منتفی شده است که برخی از فدراسيون های ورزشی به دليل دخالت اين وزارتخانه در مجامع انتخاباتی شان، از سوی ارگان جهانی آن رشته ها به حالت تعليق درآمده يا تهديد به تعليق شده اند.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۵
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۶
0
6
خسته نباشید
نظرات بینندگان