arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۱۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۵ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۳

ساپینتو: حذف ما با گل زیدان ناعادلانه بود

ریکاردو ساپینتو اعتقاد دارد که حق او و هم نسل هایش در تیم ملی پرتغال بسیار بیشتر از اینها بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 ریکاردو ساپینتو درباره تجربیات خود در رقابت‌های یورو 1996 و 2000 صحبت کرده و معتقد است که نسل او می‌توانست دستاوردهای بیشتری داشته باشد. سرمربی پرتغالی که دوران فوتبال خود را در باشگاه‌های پورتو و سالگویروش آغاز کرد و در اسپورتینگ به اوج رسید، در یورو 1996 با میزبانی انگلیس و یورو 2000 که در بلژیک و هلند برگزار شد، حضور داشت. او در دوران بازیگری خود 45 بازی ملی انجام داد و 10 گل به ثمر رساند.

سرمربی سابق استقلال در مصاحبه با خبرگزاری لوسا گفت: "من در نسل طلایی حضور داشتم. آن زمان با بازیکنانی مثل فیگو، روی کاستا، ژائو پینتو و دیگران که همه آن‌ها را می‌شناسیم، هم‌تیمی بودم. ما می‌توانستیم نتایج بهتری بگیریم."

ساپینتو، که 51 ساله است، اشاره کرد که نسل او فوتبال خوبی بازی می‌کرد و اتحادی داشت که تا آن زمان بی‌سابقه بود. او به یاد می‌آورد که حذف ناعادلانه پرتغال مقابل جمهوری چک در مرحله یک‌چهارم نهایی یورو 1996 با گل کرل پوبورسکی به ویتور بایا رقم خورد.

2042488

سرمربی سابق استقلال افزود: "در سال 1996، حذف ما در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل جمهوری چک بسیار ناعادلانه بود. ما به عنوان تیمی که بهترین فوتبال را ارائه می‌دادیم، شناخته می‌شدیم. همه انتظارات زیادی از ما داشتند، اما متاسفانه نتوانستیم با عدالت به موفقیت برسیم."

برخلاف یورو 1996 که در آن ساپینتو در ترکیب اصلی حضور داشت و در بازی نخست مقابل دانمارک گلزنی کرد، در یورو 2000 او به دلیل مصدومیت نقش کمتری در تیم داشت. او گفت: "در سال 2000، یک روز قبل از بازی با انگلستان در مرحله گروهی مصدوم شدم و دیگر نتوانستم به طور کامل بهبود یابم."

پرتغال در یورو 2000 تا مرحله نیمه‌نهایی پیش رفت و با گل طلایی زین‌الدین زیدان از روی نقطه پنالتی مقابل فرانسه حذف شد. ساپینتو که هنوز هم با تصمیم داور در آن مسابقه موافق نیست، گفت: "هنوز هم نمی‌توانم باور کنم که آن پنالتی درست بوده باشد."

2042489

پس از پایان دوران بازیگری در فصل 2006 – 2007، ساپینتو به عنوان مربی فعالیت خود را آغاز کرد و در باشگاه‌هایی مانند اسپورتینگ، بلننسس، براگا، و موریرنسه در پرتغال و در خارج از کشور در باشگاه‌هایی مانند ستاره سرخ، آترومیتوس، استاندارد لیژ، و استقلال فعالیت کرد. در فصل قبل، او توانست عنوان قهرمانی لیگ قبرس را با تیم آپوئل به دست آورد.

ساپینتو درباره مسئولیت‌های مربی‌گری گفت: "مسئولیت مربی بسیار بیشتر از بازیکن است. بازیکن باید روی عملکرد خود تمرکز کند، اما مربی باید 30 نفر را مدیریت کند." او اضافه کرد که مربی‌گری چالش‌های بیشتری دارد و تصمیمات سختی باید روزانه گرفته شود. مرد پرتغالی می گوید: "مربی نمی‌تواند در سه یا چهار بازی متوالی اشتباه کند. در بازار رقابتی امروز، مربیان سریع‌تر تعویض می‌شوند."

او در پایان گفت: "وظیفه مربی دشوارتر است، زیرا اگر یک بازیکن اشتباه کند، فرصت‌های دیگری دارد، اما مربی این فرصت را ندارد."

نظرات بینندگان