arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۱۹۴۳
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۶ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

زاکانی: کشور در شرایط اضطرار نیست / کسی نمی‌تواند با قومیت بازی مردم را فریب دهد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: بنده به عنوان نامزد ریاست جمهوری تحقق فصل سوم قانون اساسی را با ارائه برنامه دنبال میکنم و در این امر به دنبال سیاه بازی نیستم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایلنا: نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: بنده به عنوان نامزد ریاست جمهوری تحقق فصل سوم قانون اساسی را با ارائه برنامه دنبال میکنم و در این امر به دنبال سیاه بازی نیستم.

علیرضا زاکانی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز (پنجشنبه، ۲۴ خرداد) در مدرسه و حوزه علمیه معصومیه استان قم ضمن یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، گفت: بعد از دوره دفاع مقدس و بعد از تصویب قانون اساسی تا به امروز ۹ دولت سرکار آمده اند و ۸ دولت قبل از شهید رئیسی مختصات خود را به درستی متوجه نشدند و اشتباه رفتند و بعضا هم اگر شروع خوبی داشتند اما دچار مشکل شدند و ما حاصلی نداشتیم.

وی افزود: بزرگترین کار شهید رئیسی قرار دادن دستگاه اجرایی در مختصات خود بود، در تبعیت از ولی پیشتاز، در خدمت به مردم میدان دار و مخالفت با دشمنان انقلاب عزتمدارانه برخورد کرد لذا باید این اقدامات را حفظ کرد.

 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای حفظ این مدار، دو دسته از دوستان کاندید شده اند عده ای این مدار را می پسندند و عده ای این جهت را نمی‌پسندند.

زاکانی گفت: هر ۶ نامزد با دیدگاه های مختلف برای رفع مشکلات کشور و با اقتضائات خاص خود حضور دارند بنابراین میدان باز است.

وی با بیان اینکه در این امر چند نگاه وجود دارد، اظهار کرد: یک نگاه آن است که حاصل کارکرد شهید رئیسی مناسب نیست، باید گفت که به اعتقاد مراکز علمی و اقتصادی جهان، تغییرات بسیاری در وضع کنونی با ۳ سال گذشته ایجاد شده است و آمار آن نیز مشخص است و لذا اگر به گفته دشمنان انقلاب و این مراکز توجه شود، خواهیم دانست شرایط خوبی نسبت به گذشته یافته ایم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه عده ای می‌گویند کشور در شرایط اضطرار است، بیان کرد: کشور در شرایط اضطرار حضور ندارد، کشور مشکلات متعدد دارد اما وقتی صحبت از اضطرار میکنید یعنی دارای شرایط ویژه ای است لذا این امر نه در بیان ولی جامعه است و نه در عمل وجود دارد، بنابراین اگر کسی می‌گوید کشور سه سال گذشته در وضع اضطرار بوده است می‌گویم بله لذا می‌شود وضعیت کشور را با ۳ سال گذشته بررسی کنید.

زاکانی گفت: ما باید صلاح جبهه انقلاب را از صحنه فردی بالاتر ببینیم بنابراین رقابت صورت می‌گیرد و در نهایت اقبال مردم است که نتیجه را مشخص می‌کند.

وی بیان کرد: ستادهای نامزدها حق تخریب ندارند زیرا برخی می‌بینیم که نامزدها با یکدیگر مشکلی ندارند اما ستادها به تخریب می‌پردازند که نباید رخ دهد.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: کشور امروز فرصت ها و تهدیدات بسیاری دارد لذا کسی که وارد صحنه می‌شود باید این موارد را بشناسد، حتما نوسان بازار ارز، قاچاق، ناترازی بانک ها و پول های سرگردان چالش است و لذا هرکس می‌خواهد ورود کند باید بگوید این ها را می خواهد چه کند، می خواهد با فرصت ها چه کند و در نهایت برای آبادانی می‌خواهد چه اقدامی انجام دهد.

زاکانی عنوان کرد: بنده معتقدم که چالش های کشور را می شود به فرصت تبدیل کرد و از این طریق مشکلات مردم را مرتفع کرد، این فرصت ها بهترین نتیجه اش باید در سفره و سبد زندگی مردم و نیازهای کشور دیده شود که این امر می‌تواند در اولویت ها نتیجه دهد و ثمربخش باشد.

وی ادامه داد: مسیری که حرکت می شود باید به الگویی تبدیل شود که منجر به تمدن اسلامی شود و اکنون زمان تعیین این جایگاه است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه شروع اقدامات از ساختن داخل کشور است، گفت: ما در تجریه گذشته آموخته ایم که از تهدیدات فرصت بسازیم یعنی ۲۰ سال بدهی شهرداری حل نشده بود که میزان آن به ادعای بانک ۱۷۰ همت به ۸۱ همت رسید که نیمی از آن در سال گذشته تسویه و مابقی نیز امسال تسویه می‌شود که این یک تهدید بود و ما آن را به فرصت تبدیل کردیم.

زاکانی با بیان اینکه نقدینگی جامعه چطور می‌تواند به فرصت تبدیل شود، گفت: امروز مسکن مورد نیاز مردم است و بافت های ناپایدار در همه شهرهای کشور وجود دارد، امروز اگر تدبیر دولت به دادن مشوق برای ترمیم بافت های ناپایدار و فرسوده اگر صورت بگیرد، مردم خودشان با این نقدینگی سرگردان می‌توانند خانه ها را بسازند و به جای ۴ میلیون وعده دولت، مردم ۱۰ میلیون واحد خانه می‌سازند.

وی با بیان اینکه تدبیر و تصمیم راهگشا رفع پول های سرگردان است، گفت: مانع اصلی این امر دولت است، کدام دولت؟ هر دولتی، این دولت هم با توجه به زیردستی هایی که از دولت قبل مانده است دارد عمل می‌کند، کمیسیون راه و شهرسازی با زیر دستی های دولت سابق عمل می‌کند که نتیجه آن می‌شود قفل لذا اگر یک تدبیر و تصمیم درست صورت گیرد مشکلات حل می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: ۸ هزار همت نقدینگی سرگردان کشور است که اگر به هر سمتی رود همه چیز را نابود می‌کند لذا می‌شود آن را طوری مدیریت کرد که تبدیل به فرصت شود و به دنبال آن اشتغال، تولید، مسئله خانواده و ازدواج را حل کرد.

زاکانی بیان کرد: دو مشکل اصلی در تهران آلودگی و ترافیک است که عده ای میگویند گران کن تا مردم بروند به خارج از شهرها اما این مردم به حاشیه شهرها می‌روند و این سبب گرانی در دیگر شهرها می‌شود زیرا دیگر شهرها خود را با تهران می‌سنجند.

وی افزود: قانون اساسی را برای اجرا نوشته اند اما این قانون اجرا نشده است که سبب مشکلات مردمی شده است، رفع دردهای مردم به تعبیر رهبری عمل به قانون اساسی است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: یک قانون، امر به معرف مردم به مسئولین است اما چه کسی حاضر است بنشیند تا مردم او را نقد کند لذا اگر خود مسئول پذیرای این امر به معروف از مردم باشد در این صورت مردم هم پذیرا می‌شوند.

زاکانی با بیان اینکه آزادی در عمق مردم سالاری نهفته است، عنوان کرد: آزادی که در قانون گفته شده یعنی اینکه من مسئول بنشینم و مردم ما را نقد کنند اما چه کسی می‌نشیند تا مردم نظرات و نقدهایشان را بگویند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: همه قومیت ها برای ما فرصت هستند لذا کسی نمی‌تواند با قومیت بازی مردم را فریب دهد، باید همه کشور از عدالت بهره مند شوند و این به معنای قومیت پردازی نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه آزادی، عدالت و مبارزه با فساد پرچم نیروهای انقلاب است، گفت: بنده به عنوان نامزد ریاست جمهوری تحقق فصل سوم قانون اساسی را با ارائه برنامه دنبال میکنم و در این امر به دنبال سیاه بازی نیستم.

زاکانی افزود: هرکس هر ادعایی دارد باید برنامه بدهد نه اینکه فقط حرف آن را بزند. مردم انتخاب کردند که راه شهید رئیسی ادامه دار باشد و بنا ندارد به دهه ۹۰ باز گردد.

وی با اشاره به اینکه فصل چهارم قانون باید اجرایی شود، تاکید کرد: به گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوصی سازی مردم باید منفعت آن را ببرند نه فقط عده ای خاص، لذا باید آن هایی که از این راه، منابع و منافع مردمی را برده اند برگردانند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: بسیاری از منابع مالی که به ناحق از بیت المال گرفته شده است باید برگردانند که این تجربه در شهرداری به وقوع پیوست و ما بسیاری از آن ها را پس گرفتیم.

زاکانی با تاکید بر اینکه همه مردم کشور در تمام نقاط باید از منافعی که چندین نفر به تاراج برده اند، بهره مند شوند، عنوان کرد: سال ۹۴ قانونی را مصوب کردیم که ظرف ۶ ماه دولت آیین نامه ای بنویسد و ظرف ۳ ماه افرادی که پول ها را در دهه ۸۰ به دلار گرفته اند، برگردانند. اما چه کسی برگرداننده است؟ ۵۵ نفر آن ها حداقل ۵۰ میلیون دلار گرفته بودند و حساب یارانه ای آن ها را که بررسی کردیم ببینیم چند نفر بدبخت و بیچاره هستند دیدم ۴۴ نفر آن ها هم یارانه می‌گیرند. الان آن ها در کشور هستند لذا بسیاری از این پول ها با توجه به تجربه ای که در شهرداری داریم حتما برخواهد گشت و در کل کشور هزینه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مردم باید در همه حوزه ها حضور داشته باشند، بیان کرد: حوزه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، آموزشی و تعاونی و... کشور باید به نفع مردم کشور قوی شود و دولت راه را باید برای حضور مردم در چرخه های تولیدی، اقتصادی و تعاونی باز کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: واقع امر این است که کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیاز به تحول برای حاکمیت مردم سالاری دینی دارد. باید مسیر منزلت ایران ادامه دار باشد و نمونه آن هم حضور ۶۵ کشور جهان در ایران و ادای احترام بر پیکر مطهر شهید رئیسی بود.

زاکانی تاکید کرد: در کابینه ما حتما یکی از قویترین وزرا، وزیر آموزش و پرورش خواهد بود زیرا امر زیرساختی و تربیتی را عهده دار هستند لذا این راه سبب می‌شود که آینده قوی رقم بخورد.

وی خاطرنشان کرد: ما در طرف مردم هستیم و برنامه ما نیز سبب رشد آن ها خواهد بود و در این خصوص منابع آن هم در نظر گرفته شده است و لذا به دنبال آن نیستیم که مردم را در تنگنا قرار دهیم بنابراین با مشارکت مردم می‌شود در تمامی حوزه ها فعالیت کرد و در نهایت مشکلات را حل کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: هر کجا به اسلام عمل کردیم و از ولی تبعیت کردیم و نوکری مردم را کردیم همه راه ها گشوده شده است.

زاکانی در پایان گفت: ما در شهرداری تهران با بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، سپاه ارتش و بانک ها و... تفاهم کردیم تا بشود مشکلات مردمی را حل کنیم لذا با مردم و با محور نخبگان مردمی می‌شود مشکلات را حل کرد و عمق انقلاب اسلامی را تثبیت کرد.

 

 

نظرات بینندگان