arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۳۱۸۴
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۲ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

حمله سگ‌های ولگرد به یک دانش‌آموز

شب گذشته دانش‌آموزی در بخش‌ ماژان شهرستان خوسف از توابع استان خراسان جنوبی دچار گاز گرفتگی سگ‌های ولگرد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دانشجو: وضعیت بحرانی سگ‌های ولگرد هر روز بر جان مردم یک حادثه جدید می‌آفریند.

در خیابان‌های بجنورد که راه می‌روید؛ خصوصا در حواشی شهر، افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد و بی صاحب را به چشم می‌بینید. جمعیت سگ‌ها با توجه به زادوولد بالای آنها، به صورت پیوسته در حال افزایش است.

از سوی دیگر اخبار ناخوشایندی که هر روز از اقصی نقاط کشور می‌شنویم، بیشتر به لزوم برخورد با این پدیده پی می‌بریم؛ تقریبا شاید روزی نباشد که نشنویم یک کودک، زن و یا مردی بر اثر حمله یک سگ یا گله سگ‌ها با مصدومیت مواجه نشده باشد. این امر که بیماری خطرناک هاری را نیز به دنبال دارد، اگر به موقع درمان نشود می‌تواند به راحتی موجب مرگ فرد شود؛ همه این دلایل سبب می‌شود تا لزوم برخورد با این پدیده افزایش یابد.

در بجنورد تقریبا عموم نقاط شهری و به خصوص حواشی شهر از این پدیده رنج می‌برد؛ محلات کم برخوردار محیطی برای تجمع سگ‌های ولگرد شده است که خطرات زیادی را به دنبال دارد؛ این تجمع‌ها معمولا در نیمه‌های شب و صبح‌های زود که زمان به مدرسه رفتن کودکان است، بیشتر به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد خطرات این حوزه را نباید نادیده گرفت.

شهرداری‌ها به صورت رسمی متولی جمع آوری سگ‌های ولگرد هستند؛ اما به نظر می‌رسد این نهاد به تنهایی نتواند مقابل این پدیده ایستادگی کند، زیرا تاکنون نیز ناموفق عمل کرده و عملا هر روز شاهد افزایش سگ‌ها هستیم.

روزانه ۱۵ سگ ولگرد زنده گیری می‌شوند

محمدعلی کشمیری، شهردار بجنورد اظهار کرد: از آنجایی که محله‌های اطراف بجنورد، حالت روستایی به خود دارند و مشاغل برخی نیز دامداری است، سگ‌های زیادی در این مناطق حاشیه‌ای نگهداری می‌شود.

وی افزود: این سگ‌ها برای به دست آوردن غذا در مدت زمان کمی خود را به سطح شهر می‌رسانند و دوباره به حاشیه شهر بازمی‌گردند.

شهردار بجنورد ادامه داد: در سال جاری ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار به منظور جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و بی‌صاحب اختصاص داده شده است.

کشمیری با بیان اینکه اکثر سگ‌های بجنورد ولگرد نیستند بلکه سگ نگهبان هستند، خاطرنشان کرد: روزانه ۱۰ الی ۱۵ قلاده سگ توسط شهرداری زنده‌گیری می‌شود و نیرو‌ها هیچ‌گونه برخورد خشنی با سگ‌ها ندارند.

وی افزود: بجنورد جزو محدود شهر‌هایی در کشور است که پناهگاه سگ دارد و مساحت این پناهگاه به چندهزار متر می‌رسد که اکنون هزار سگ در آن نگهداری می‌شوند.

شهردار بجنورد در ادامه گفت: با وجود اینکه روزانه ۱۰ الی ۱۵ قلاده سگ جمع‌آوری می‌شود، با توجه به قدرت زاد و ولدی که این حیوان دارد تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود که باید برای حل این مسئله زاد و ولد آن را کنترل کرد.

وی تصریح کرد: مردم تا حدامکان از غذا دادن به سگ‌های ولگرد خودداری کنند و زباله‌های خود را نیز در ساعت مقرر در کوچه‌ها بگذارند تا شاهد گسترش سگ‌ها در سطح شهر نباشیم.

کشمیری خاطرنشان کرد: تنها راه مقابله با آسیب وجود فراون سگ‌ها، عقیم سازی آن‌ها است.

باید گفت که برخورد با این پدیده نوظهور نیازمند عزم همگانی است و تنها با یک و دو اقدام کوچک و کوتاه مدت نمی‌توان به کارایی آن امیدی داشت؛ اگر می‌خواهیم این پدیده تبدیل به یک بحران همه گیر نشود، از حالا باید آن را آغاز کنیم.

شب گذشته دانش آموزی در بخش ماژان شهرستان خوسف از توابع استان خراسان جنوبی دچار گاز گرفتگی سگ‌های ولگرد شد.

نظرات بینندگان