arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۳۵۵۵
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۴ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
تاریخ گردی با «انتخاب»؛

عکس/ تصویر کمتر دیده شده از شهید چمران

شهید مصطفی چمران ساوه‌ای، سیاستمدار و فیزیکدان ایرانی و عضو نهضت آزادی ایران بود؛ که به‌عنوان وزیر دفاع ایران، همراه موسی صدر در تشکیل جنبش امل (لبنان)، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، از فرماندهان در جنگ ایران و عراق و بنیان‌گذار ستاد جنگ‌های نامنظم بود. وی در دانشگاه تهران، شاگرد مهدی بازرگان بود که عامل ورود او به سیاست شد. او در ایران لیسانس الکترومکانیک گرفت و در آمریکا دکترای فیزیک پلاسما کسب کرد. وی در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ در دهلاویه به شهادت رسید. در این تصویر چمران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۸ در نخستین روز‌های ورود همسرش به ایران دیده می‌شود. در سمت راست او مهدی چمران و سمت چپ او همسرش و خواهر امام موسی صدر دیده می‌شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرویس تاریخ «انتخاب»: شهید مصطفی چمران ساوه‌ای، سیاستمدار و فیزیکدان ایرانی و عضو نهضت آزادی ایران بود؛ که به‌عنوان وزیر دفاع ایران، همراه موسی صدر در تشکیل جنبش امل (لبنان)، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، از فرماندهان در جنگ ایران و عراق و بنیان‌گذار ستاد جنگ‌های نامنظم بود. وی در دانشگاه تهران، شاگرد مهدی بازرگان بود که عامل ورود او به سیاست شد. او در ایران لیسانس الکترومکانیک گرفت و در آمریکا دکترای فیزیک پلاسما کسب کرد. وی در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ در دهلاویه به شهادت رسید.
در این تصویر چمران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۸ در نخستین روز‌های ورود همسرش به ایران دیده می‌شود. در سمت راست او مهدی چمران و سمت چپ او همسرش و خواهر امام موسی صدر دیده می‌شوند.

نظرات بینندگان