arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۳۶۳۶
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۵ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

فوت دستکم ۵۷۷ زائر در دمای ۵۲ درجه شهر مکه عربستان سعودی

در شبکه های مجازی ویدئوهایی از تعداد زیاد زائران فوت شده در کنار خیابان و معابر منتشر شده است. هنوز مقامات عربستان سعودی آماری رسمی از میزان فوتی های حج امسال منتشر نکرده اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عصر ایران: منابع خبری از فوت دستکم ۵۷۷ نفر از حجاج بیت الله الحرام غالبا در اثر گرمازدگی در مناسک حج امسال در عربستان سعودی خبر می‌دهند.

۲ دیپلمات ارشد عرب با اعلام این خبر به خبرگزاری فرانسه گفتند که از میان این ۵۷۷ تن،  ۳۲۳ نفر از آن‌ها مصری بوده اند که در اثر گرمازدگی و بیماری‌های ناشی از گرما جان خود را از دست داده اند.

یکی از دیپلمات‌ها گفت: "همه آن‌ها (مصری ها) به دلیل گرما جان خود را از دست دادند به جز یک نفر که در جریان ازدحام جمعیت و برداشتن جراحت ناشی از آن فوت کرده است.

دست کم ۶۰ اردنی نیز جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با آمار رسمی ۴۱ نفری که اوایل روز سه شنبه توسط امان ارائه شد، بیشتر است.

دیپلمات‌ها گفتند که تنها آمار فوتی‌های نگهداری شده در سردخانه "المعیسم" یکی از بزرگترین سردخانه‌های مکه، ۵۵۰ نفر است.

مرکز ملی هواشناسی عربستان اعلام کرد دمای هوا در مسجد الحرام در مکه روز دوشنبه این هفته به ۵۱.۸ درجه سانتیگراد رسیده است.

بر اساس آمار‌ها میانگین دمای هوای شهر مکه در هر دهه ۰.۴ درصد افزایش می‌یابد.

اوایل روز سه‌شنبه، وزارت خارجه مصر اعلام کرد که قاهره با مقامات سعودی برای جستجوی مصری‌هایی که در مراسم حج مفقود شده‌اند و کمان می‌رود فوت کرده باشند، همکاری می‌کند.

مقامات سعودی از مداوای بیش از ۲ هزار زائر که از استرس گرمایی رنج می‌برند خبر داده‌اند، اما از روز یکشنبه این آمار را به‌روزرسانی نکرده‌اند و اطلاعاتی در مورد تلفات ارائه نکرده‌اند.

نظرات بینندگان