arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۷۴۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۰۹ - ۲۲ مهر ۱۳۹۱

ارز آزاد و روزگار سخت سیگاری‌ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اقتصاد ایران آنلاین نوشت:

بازار سیگار این روزها آنچنان تفاوتی با بازار ارز ندارد. زیرا قیمت سیگار هم درست مثل ارز به صورت لحظه‌ای مشخص می‌شود و قیمت سیگار در یک مغازه یا دکه با دکه و مغازه دیگر متفاوت و گاه بالاتر و گاه پایین‌تر است. نوسان لحظه‌ای و روز به روز سیگار در حالی اتفاق می‌افتد که در ابتدای سال جاری قیمت سیگار به صورت رسمی تا ۳ برابر افزایش پیدا کرد.

این افزایش قیمت ابتدای سال حداقل به سیگاری‌ها این پیام را داد که دیگر تا آخر سال نباید نگران افزایش قیمت دوباره سیگار باشند و می‌توانند خود را ۱۲ ماهی به قیمت‌های تازه هماهنگ کنند.

اما دو، سه ماهی که از ابتدای سال جاری گذشت خیال خام سیگاری‌ها در خصوص عدم افزایش قیمت دوباره سیگار باطل شد. زیرا سیگار بار دیگر، البته به صورت غیررسمی گران شد. این موضوع تا جایی ادامه پیدا کرد که روزگار سیگاری‌های سخت‌تر از پیش شد. تا جایی که برخی تصمیم به ترک سیگار گرفتند تا از پرداخت هزینه بیشتر رهایی بایند. البته افزایش قیمت این کالای خاص یک منفعت داشت آن هم ترک اجباری سیگار توسط سیگاری‌ها بود. با این حال گرانی در هر کالایی که باشد امری نامیمون است. آن هم گرانی‌هایی که هیچ کنترلی بر آن اعمال نمی‌شود.

برای دریافت موضوع می‌توان به قیمت برخی سیگارها اشاره کرد. به عنوان مثال قیمت یک بسته سیگار بهمن قرمز که سال گذشته در همین ایام ۳۵۰ تومان بود به ۸۰۰ تومان رسیده است و حتی برخی دکه‌ها و مغازه‌ها این سیگار را به قیمت ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان می‌فروشند. سیگار بهمن لایت نیز که سال گذشته ۵۰۰ تومان بود، به ۱۲۰۰ تومان و سیگار وینستون که ۱۵۰۰ تومان قیمت داشت، به ۳۵۰۰ تومان افزایش یافته است. گفتنی‌‌است هر بسته سیگار کنت که سال گذشته در همین ایام حدود ۱۳۰۰ تومان قیمت داشت، به ۲۵۰۰ تومان رسیده است.

نکته دیگری که در این میان مطرح است این است که شرکت‌های دخانی به شرکت‌های خصوصی بخشیده شده‌اند. آنطور که گفته می‌شود خصوصى‌سازى شرکت دخانیات ایران و به طور کلى فعالیت‌هاى مرتبط با صنایع دخانى بحث تازه‌اى نبوده و طى سال‌هاى اخیر این شرکت بارها تا آستانه خصوصى‌سازى پیش رفته است. شاید سپردن تولید دخانیات به بخش خصوصی یا نیمه‌خصوصی و مشکلات نقدینگی شرکت‌ها از دلایل افزایش قیمت سیگار داخلی باشد.

نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت سیگار

از سوی دیگر باید توجه داشت که حدود ۶۰ درصد سیگار کشور به صورت واردات رسمی یا به شکل قاچاق وارد می‌شود و تنها ۴۰ درصد از سیگار مصرفی در داخل کشور تولید می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود نوسان نرخ ارز تاثیر به‌سزایی در قیمت سیگار داشته باشد.

در این روزها که نرخ ارز التهاب شدیدی دارد سیگار هم وضعیت وخیمی پیدا کرده است. برای مثال از حدود دو هفته پیش تا به حال قیمت هر بسته سیگار ماربارو لایت که به صورت وارداتی تامین می‌شود از بسته‌ای ۴ هزار تومان به قیمت ۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده‌است. قیمت این سیگار در ابتدای سال ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان بوده‌است.

دیگر سیگارها هم تاحدودی چنین وضعیتی دارند. برای مثال وینستون لایت از ۲ هزار تومان در ابتدای سال به قیمت ۴ هزار تومان رسیده است. تمام این موارد باعث می‌شود که بگوییم سیگاری‌ها روزهای بسیار سختی را از سر می‌گذرانند. روزهایی که یا به ترک می‌انجامد یا به صرف هزینه بیشتر!
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
NETHERLANDS
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۲
0
6
افزایش قیمت این کالای خاص یک منفعت داشت آن هم ترک اجباری سیگار توسط سیگاری‌ها بود.

این جمله فوق العاده خنده دار و مضحکه !!!

سیگار با مارک *** که 2 ماه پبش پاکتی 1500 بود شده 2500 و بنده واقعا دیدم نمیتونم بخرم رفتم سیگار با کیفیت بسیار نامرغوب خریدم که ارزانتره.

دلم به حال کسانی میسوزد که به خاطر گرانی سیگار مجبور خواهند شد به سمت مواد روان گردان و مخدر آزمایشگاهی ارزان قیمت روی بیاورند .

کمی منطق داشتند نمیگفتند سیگار گران شده به به کسی دیگه نمیکشه به این فکر میکردند که ممکنه به سمت مواد خطرناکتری روی بیاره که ارزونتره !!!
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۲
0
6
يا شايد رو آوردن به سيگاري با كيفيتي به مراتب پايينتر امارزانتر و صد البته عوراضي بيشتر
نظرات بینندگان