arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۸۹۲۲
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۳ - ۱۸ تير ۱۴۰۳

تورم چگونه اثر افزایش حقوق را بی‌اثر می‌کند؟

در خردادماه نسبت سبد غذایی تعیین شده توسط وزارت رفاه به حداقل دستمزد به ۵۴ درصد رسیده که افزایش ۲ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه داشته است. یعنی یک خانوار ۴ نفره که حداقل حقوق دریافت می‌کند، باید به صورت ماهانه بیش از نیمی از درآمد خود را صرف خرید مواد غذایی کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دنیای اقتصاد: در خردادماه نسبت سبد غذایی تعیین شده توسط وزارت رفاه به حداقل دستمزد به ۵۴ درصد رسیده که افزایش ۲ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه داشته است. 

یعنی یک خانوار ۴ نفره که حداقل حقوق دریافت می‌کند، باید به صورت ماهانه بیش از نیمی از درآمد خود را صرف خرید مواد غذایی کند.

از آنجایی که بسیاری از خانوده‌ها هزینه‌هایی مانند پرداخت اجاره بها مسکن را نیز در سبد خود دارند، تامین سبد خوراکی استاندارد برای بسیاری از خانوار‌ها امکان ناپذیر شده است. 

سهم سبد غذایی مذکور از حداقل حقوق خرداد ماه سال ۱۴۰۲ معادل ۵۷ درصد بوده است. یکی از دلایل مهم کاهش سهم سبد غذایی از حداقل حقوق در خردادماه سال جاری نسبت به سال گذشته آن است که میزان افزایش حداقل حقوق در سال جاری بیش از سال گذشته بوده است. 

با این حال با وجود تداوم روند فعلی رشد تورم و توجه به آنکه حقوق تعیین شده ثابت است، به زودی اثر افزایش حداقل حقوق سال جاری خنثی شده و سهم سبدغذایی از حداقل حقوق افزایش خواهد یافت. 

در چنین شرایطی مهار تورم می‌تواند به افزایش رفاه حداقل حقوق بگیران، کمک بزرگی کند.

نظرات بینندگان