arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۹۰۵۴
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۲۰ - ۱۸ تير ۱۴۰۳

آثار باستانی غارت‌شده عراق؛ مجموعه‌های باستانی دیگری از ژاپن و سوئیس در راه بغداد است

وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه از تلاش‌های مشترک وزارت خارجه و وزارت فرهنگ این کشور، که منجر به بازیابی برخی از آثار باستانی عراق شد، قدردانی کرد. او در مراسم نمایش آثار باستانی غارت‌شده‌ای که در نتیجه زحمات این وزارت‌خانه‌ها کشف شدند، سخن می‌گفت. بسیاری از آثار باستانی عراق در طول دهه‌ها جنگ و بی‌ثباتی به سرقت رفته است. پس از جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ و هرج و مرج ناشی از تهاجم نیرو‌های آمریکایی در سال ۲۰۰۳، موزه ملی عراق غارت و هزاران اثر گرانبها مفقود شد. این امر منجر به از دست رفتن مجموعه‌هایی با ارزش فرهنگی بالا از موزه شد. کشور عراق مکان‌های باستانی زیادی دارد که آن چنان که باید محافظت نمی‌شوند. اما در هر حال، بغداد در سال‌های اخیر، در جستجوی آثار غارت‌شده خود است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه از تلاش‌های مشترک وزارت خارجه و وزارت فرهنگ این کشور، که منجر به بازیابی برخی از آثار باستانی عراق شد، قدردانی کرد. او در مراسم نمایش آثار باستانی غارت‌شده‌ای که در نتیجه زحمات این وزارت‌خانه‌ها کشف شدند، سخن می‌گفت.
 
وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه از تلاش‌های مشترک وزارت خارجه و وزارت فرهنگ این کشور، که منجر به بازیابی برخی از آثار باستانی غارت‌شده عراق شد، قدردانی کرد.
 
او در مراسم نمایش آثار باستانی غارت‌شده‌ای که در نتیجه زحمات این وزارت‌خانه‌ها کشف شدند، سخن می‌گفت. قدمت برخی از اقلام به بین‌النهرین باستان باز می‌گردد.
 
بسیاری از آثار باستانی عراق در طول دهه‌ها جنگ و بی‌ثباتی به سرقت رفته است. پس از جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ و هرج و مرج ناشی از تهاجم نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۳، موزه ملی عراق غارت و هزاران اثر گرانبها مفقود شد. این امر منجر به از دست رفتن مجموعه‌هایی با ارزش فرهنگی بالا از موزه شد.
 
کشور عراق مکان‌‌های باستانی زیادی دارد که آن چنان که باید محافظت نمی‌شوند. اما در هر حال، بغداد در سال‌های اخیر، در جستجوی آثار غارت‌شده خود است.
 
مرمت میراث فرهنگی عراق نیز اکنون شتاب بیشتری گرفته و دولت عراق همکاری‌های نزدیکی با یونسکو با هدف بازیابی آثار به سرقت‌رفته آغاز کرده است.
 
برخی از آثار باستانی دزدیده‌شده که از ایالات متحده سر در آورده‌اند روز دوشنبه به وزارت فرهنگ عراق تحویل داده شد. مقامات آمریکایی این آثار باستانی را به محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در سفر اخیرش به ایالات متحده تحویل داده بودند. این آثار در وزارت خارجه عراق به نمایش گذاشته شده است و در موزه ملی عراق نیز در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
 
مصنوعات قاچاق شامل خرده‌های سفال، سنگ‌نوشته‌، لوح‌هایی به خط میخی و سکه‌هایی بود که قدمت آن‌ها به تمدن سومری باستان، یعنی حدود ۴۰۰۰ سال پیش، بازمی‌گردد.
 
این اشیاء قیمتی ندارند و به ناشناخته‌‌هایی از تاریخ عراق، از نظر زبان‌های باستانی و تاریخ بین النهرین، پاسخ می‌دهند.
 
وزارت خارجه عراق آثار بازیافته‌ای را که در هفته‌های پس از سقوط رژیم صدام حسین در سال ۲۰۰۳ به خارج از کشور قاچاق شده بود، به نمایش گذاشته است.
 
به گفته مقام‌های عراقی، برخی از اشیا باستانی به نمایش‌گذاشته شده نیز از کشورهای ثالث به عراق بازگردانده شده است.
 
وزیر امور خارجه عراق در این مراسم تاکید کرد که قرار است این ماه «مجموعه‌های کمیاب باستانی»‌ از سوی سوئیس و ژاپن نیز به این کشور بازگردانده شود.
 
منبع: یورونیوز
نظرات بینندگان