arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۹۹۲۸۰
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۴ - ۱۹ تير ۱۴۰۳

فنونی‌زاده: بیرانوند در حدی نیست تا درباره پیشکسوتان نظر بدهد/ برخی در تیم قبلی یک نیمه هم بازی نمی‌کردند و اکنون شرط می‌گذارند

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص این موضوع ادامه داد: کیفیت فوتبال ایران به قدری پایین است که بیرانوند توانسته در سال‌های اخیر خوب کار کند. اگر او در دوره ما بود در هر بازی باید ۶ گل دریافت می‌کرد و زیر سرم می‌رفت! باید این موضوع را در نظر داشته باشد که اگر یک بار دیگر راجع به پیشکسوتان پرسپولیس صحبتی کند به جان نوه‌ام کاری می‌کنم تا با همان اتوبوسی که از میدان آزادی سوار شد و به وسیله پرسپولیس صاحب اسم و رسمی شد با همان اتوبوس به میدان آزادی برگردد و به گذشته خود فکر کند که از کجا به کجا آمده و اکنون روبروی هواداران میلیونی باشگاه موضع می‌گیرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

میزان: پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: برخی از بازیکنان در تیم قبلی‌شان عملکرد خوبی نداشتند و اکنون برای پرسپولیس شرط و شردط می‌گذارند.

مرتضی فنونی‌زاده، درباره شرایط تیم فوتبال پرسپولیس در چند هفته گذشته، اظهار داشت: سرخ پوشان همواره در لیگ ایران مدعی اول قهرمانی بودند. پرسپولیس فصل آینده ۹۹ درصد قهرمان می‌شود و در مابقی احتمالات نایب قهرمان خواهد شد. ما نباید هیچ گونه استرسی برای بازیکنان داشته باشیم چرا که به پتانسیل شاکله تیم اعتماد داریم. 

وی ادامه داد: از نظر من تنها مدیری که توانسته در پرسپولیس دوام بیاورد درویش است. با توجه به تدابیری که درویش داشته ما توانستیم در این سال‌ها با صلابت مسابقات را به پایان برسانیم. به عنوان یک هوادار می‌گویم پرسپولیس با شرایطی که اکنون دارد در داخل به هیچ عنوان مشکلی نخواهد داشت و باید تلاش کنیم تا در مسابقات آسیایی مقابل حریفان به برتری برسیم. پرسپولیس بعد از ۲ تیم شرقی و ۳ تیم بزرگ عربستانی بهترین تیم آسیا است. آنقدر روی لیگ ایران تمرکز کردیم که دیگر تورنمنت‌ها را دست کم گرفتیم و از دست دادیم. 

در آسیا جزو بهترین‌ها هستیم

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس در رابطه با تدابیر رضا درویش برای فصل آینده، تصریح کرد: ما در لیگ و آسیا جزو بهترین‌ها هستیم. همانطور که گفته‌ام؛ سرخپوشان بعد از تیم‌های متمول عربستانی و یکی ۲ تیم شرق آسیا همواره حرف اول را زده. در فصل آینده رضا درویش باید تدابیر لازم را بیندیشد و به صورت همه جانبه از سرمربی جدید حمایت کند. در کشور آلمان تیمی مثل بایرن مونیخ در ۱۰ سال ۸ قهرمانی به دست می‌آورد و در ۲ دوره موفق نمی‌شود و در همین حال در لیگ قهرمانان اروپا هم جامی به دست نمی‌آورد. با این وجود مدیریت این باشگاه تصمیم می‌گیرد تا مربی خود را عوض کند و کسی را جایگزین کند که بتواند در مقاطع بالاتر قهرمان شود. ما باید تیمی را تشکیل دهیم تا دیگر در آسیا موفق باشیم نه فقط لیگ ایران. 

مربی‌هایی که در لالیگا بوده‌اند تفکرات هجومی دارند

فنونی‌زاده در رابطه با عملکرد گاریدو در لیگ اسپانیا، بیان داشت: بازی‌های لالیگا را همواره دنبال می‌کنم و در این چند وقت اخیر نیز عملکرد گاریدو را در ۲ و ۳ تیم شناخته شده لالیگا که هدایتش را بر عهده داشته مشاهده کردم و به این نتیجه رسیدم که او کارنامه قابل قبولی گرفته است. کسی که در لالیگا مربیگری می‌کند قطعاً در ایران هم می‌تواند با مشاهده فیلم رقابت‌های لیگ برتر شناخت کافی را به دست بیاورد. او قطعاً می‌داند که سرمربی تیمی شده که بیشترین هوادار حاضر در ورزشگاه را دارد و قطعاً این انتظار را از ما هواداران دارد تا او را حمایت کنیم. مربی‌هایی که در اسپانیا حضور داشتند تفکرات هجومی دارند و قطعاً آن چیزی که ما به دنبال آن هستیم را اجرایی خواهند کرد. بی‌صبرانه منتظر شروع فصل هستم تا عملکرد او را پس از چند بازی ببینم. 

بیرانوند چه گلی به سر ما زد که زبانش دراز است؟

وی با بیان اینکه قانون وضع کردند تا سقف قرارداد ۲۲ میلیارد باشد با اینکه بهترین جراح ایران نیز این مقدار پول در نمی‌آورد، عنوان کرد: جدیداً گفتند سقف قرارداد ۲۲ میلیارد است، اما بهترین جراح ایران نیز تا این میزان در یکسال پول در نمی‌آورد! چرا ما باید به یک عده بازیکن بی‌کیفیت این مقدار پول را بدهیم؟ در خصوص بیرانوند نباید ساکت ماند او سال گذشته ۳۲ میلیارد پول گرفت آن هم، چون ملی پوش است می‌گوییم حق با اوست، اما سال گذشته هیچ کاری برای پرسپولیس نکرد و تقریباً می‌شود گفت که رفیعی دروازه‌بان جوان سرخپوشان عملکرد بهتری داشت. او نباید گذشته خود را فراموش کند؛ اینکه بیاید و در یک اتاق بنشیند و به زمین و زمان و پیشکسوتان توهین کند اصلاً قابل بخشش نخواهد بود. شما چه گلی به سر هواداران زدید که اکنون زبانتان دراز است؟ مدیریت باشگاه نباید آنقدر به این دست از افراد بها بدهد چرا که ما بازیکنی مانند رفیعی را داریم که به مراتب یک سر و گردن از بیرانوند بهتر است.

بیرانوند اگر مقابل نسل ما قرار می‌گرفت باید زیر سرم می‌رفت

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص این موضوع ادامه داد: کیفیت فوتبال ایران به قدری پایین است که بیرانوند توانسته در سال‌های اخیر خوب کار کند. اگر او در دوره ما بود در هر بازی باید ۶ گل دریافت می‌کرد و زیر سرم می‌رفت! باید این موضوع را در نظر داشته باشد که اگر یک بار دیگر راجع به پیشکسوتان پرسپولیس صحبتی کند به جان نوه‌ام کاری می‌کنم تا با همان اتوبوسی که از میدان آزادی سوار شد و به وسیله پرسپولیس صاحب اسم و رسمی شد با همان اتوبوس به میدان آزادی برگردد و به گذشته خود فکر کند که از کجا به کجا آمده و اکنون روبروی هواداران میلیونی باشگاه موضع می‌گیرد. بیرانوند در حدی نیست که بخواهد درباره بزرگان پرسپولیس نظر بدهد. او بند کفش دروازه‌بان‌های گذشته پرسپولیس هم نخواهد شد. اکنون هم که تراکتور او را نخواسته و پرسپولیس هم که به هیچ عنوان او را قبول نخواهد کرد نهایتاً شاید گل محمدی در فولاد او را بخواهد.

بازیکنی که ناز کرد را از باشگاه بیرون کنید

فنونی‌زاده با بیان اینکه در نقل و انتقالات باید روی بازیکنان جوان و با انگیزه سرمایه‌گذاری کنند، متذکر شد: درباره نقل و انتقالات بار‌ها به باشگاه گفتیم که روی جذب لیموچی کار کنند. ما به بازیکنان جوان و آینده‌دار نیاز داریم همانطور که تمامی باشگاه‌های دنیا جوانان را خریداری می‌کنند تا آینده باشگاه را تضمین کنند. متاسفانه روی تعدادی از بازیکنان مسن دست می‌گذاریم. کنعانی‌زادگان را هر کاری کنند باز هم در پرسپولیس خواهد ماند. او هیچ کجا به اندازه پرسپولیس موفق نبوده و هر کجا از جمله ماشین سازی و یا استقلال توپ زده عملکرد بسیار ضعیفی ثبت کرده و باید بداند که تا آخر عمر به سرخ پوشان مدیون است و نباید راهی که بیرانوند رفته را ادامه دهد. درویش باید اقتدار باشگاه را بالا ببرد و بازیکنی که ناز می‌کند را از تیم بیرون کند ما اینکه رویش بخواهد ناز بازیکنی را بکشد قبول نمی‌کنیم. 

هر بازیکنی از پرسپولیس برود در تیم ملی هم جایگاهی نخواهد داشت

وی ادامه داد: پرسپولیس به بزرگ کردن بازیکنان معروف است. ترابی در فصل گذشته به هیچ عنوان فوتبال بازی نکرد و همان چهار بازی پایانی کمی به خودش فشار آورد تا همه بگویند که ترابی چه بازیکنی است! ترابی هم به مقطعی رسیده که دوران افت خود را تجربه می‌کند و از نظر من او تصمیم گرفت که در اوج از پرسپولیس جدا شود. قطعاً هر بازیکنی که از سرخپوشان جدا شود جایگاهش را در تیم ملی از دست خواهد داد. پیراهن پرسپولیس شاید در بازار ۲۰۰ هزار تومان باشد، اما کسی می‌خواهد در باشگاه آن را به تن کند ۳۰ میلیارد باید هزینه کند. بازیکنی که تعصب ندارد و دلی تصمیم نمی‌گیرد هیچگاه نمی‌تواند زیبایی فوتبال را بچشد. برخی از بازیکنان در تیم قبلی خودشان نهایتاً یک نیمه بازی می‌کردند و میلیاردی پول به جیب می‌زدند و حال برای پرسپولیس شرط و شروط می‌گذارند و تا به خواسته‌شان نرسند تیم را در فشار می‌گذارند. این نکته را بگویم که عیار برخی بازیکنان در تیم قبلی‌شان مشخص شد و اکنون توسط پرسپولیس بزرگ شدند.

باید اصول حرفه‌ای باشگاه را حفظ کنیم

فنونی‌زاده در پایان با بیان اینکه سرمربی جدید پرسپولیس برای موفقیت باید کادر فنی بزرگی تشکیل دهد، خاطرنشان کرد: در لیگ ایران سرمربی موفق است که بدنساز خارجی بیاورد. برخی بازیکنان به طریقی از تمرینات فرار می‌کنند، اما مربی بدنساز حرفه‌ای که حضور داشته باشد بازیکنان را مجبور به تمرین می‌کند. من از جمله پیشکسوتانی بودم که در زمان گذشته با آمدن اوسمار موافقت کردم و پیش بینی من در این بود که او قطعاً می‌تواند پرسپولیس را به اوج برساند چرا که کادر فنی خوبی داشت و روی همه چیز نظارت کافی را بر عهده می‌گرفت. از نظر من باید زودتر تمرینات را شروع کنند و بازیکنان با تجربه تیم تمرینات را به خوبی مدیریت کنند و رهبر تیم در زمان شروع کار گاریدو باشند. خدا را شکر ما ۷۰ درصد شاکله تیممان حفظ شده است و اگر بخواهیم برای ۳۰ درصدی که از دست دادیم اعتماد به نفس خود را از دست بدهیم بهتر است در مسابقات شرکت نکنیم. باید نام پرسپولیس را بزرگ نگه داریم و به لرزه به اندام حریفان بیندازیم. قطعاً اگر همه چیز روی اصول پیش برود ما سالیان سال مدعی قهرمانی خواهیم بود.

نظرات بینندگان