arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۰۵۴۳
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۰ - ۲۸ مهر ۱۳۹۱

بالاگرفتن مناقشه بر سر حجاب در مصر به خاطر چیدن موی دختران دانش آموز/ تصویر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مورد تازه‌ای از اجبار موازین اسلامی در مصر مناقشه‌برانگیز شد. آموزگار یک مدرسه‌ی دخترانه که ظاهرا "برای شوخی" بخشی از موهای دو دختر دانش‌آموز بی‌حجاب را قیچی کرده بود، از مدرسه اخراج شد. فرماندار منطقه‌ی لوکسور این پیشامد را "شرم‌آور" خواند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ یک سازمان طرفدار حقوق زنان اقدام این آموزگار را محکوم کرد و آن را ناقض حقوق بشر خواند. این سازمان که "شورای ملی زنان" نام دارد اعلام کرد که این رویداد ناقض "قوانین مصر، حقوق بشر و حقوق کودکان" است.

پدر یکی از دختران دانش‌آموز نیز که از این ماجرا به خشم آمده است گفت که شکایتی تسلیم دادستانی کرده است.

دو دختر دانش‌آموز هفته‌ی گذشته نخست مجبور شدند دو ساعت در حالی که دستان خود را روی سرشان گذاشته بودند در مدرسه به حالت ایستاده منتظر بمانند. سپس آموزگار بخشی از موهای آنان را قیچی کرده است. مدرسه این دو دختر در ۵۰۰ کیلومتری جنوب قاهره واقع شده است.

از قرار معلوم این دو دختر دانش‌آموز تنها دانش‌آموزان کلاس بوده‌اند که نمی‌خواسته‌اند حجاب اسلامی بر سر بگذارند. در عکسی که خبرگزاری آسوشیتدپرس از این معلم منتشر کرده، وی روبنده‌ دارد.

این معلم که "کیلانی" نام دارد از همه‌ی دختران دانش‌آموز ده سال به بالا خواسته است که موهای خود را با حجاب بپوشانند. وی به دانش‌آموزان گفته است که «دین ما این را حکم می‌کند». خبرگزاری رویترز از قول این آموزگار نوشته: «موضوع به صورت شوخی شروع شد و من به دختران گفتم که اگر حجاب را رعایت نکنند موهایشان را قیچی می‌کنم».

پس از چند بار هشدار، یکی از شاگردان از کیف‌اش یک قیچی بیرون آورده و آن را به آموزگار داده تا به تهدید خود عمل کند. در پی آن این آموزگار موهای دو دختر را قیچی کرده است. خود او گفته است: «موهای آنان را بیش از دو سانتیمتر قیچی نکردم».

به نوشته فرانس پرس، در حال حاضر شمار زیادی از زنان مسلمان مصر روسری سر می‌کنند. ولی شمار زنان محافظه‌کاری که چهره‌ی خود را کاملا می‌پوشانند در حال افزایش است.
نظرات بینندگان