arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۰۷۵۳
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۲۲ - ۲۹ مهر ۱۳۹۱

میقاتی: رئیس جمهور از من خواست استعفا ندهم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان در پی نشست اضطراری امروز ( شنبه ۲۰ اکتبر) گفت که میشل سلیمان، رئیس جمهور از او خواسته که به خاطر حفظ منافع ملی کشور در سمت خود باقی بماند.
در پی انفجار شدید بمب در روز گذشته (جمعه ۱۹ اکتبر) در بیروت، آقای میقاتی اعلام کرد که قصد دارد از سمتش کناره گیری کند.
کابینه لبنان برای بحث و بررسی درباره شرایط امنیتی این کشور امروز جلسه اضطراری تشکیل داد.

این نشست یک روز پس از آن برگزار شد که در جریان انفجار شدید بمبی در بیروت، پایتخت، دست کم ۸ نفر کشته و بیش از ۸۰ نفر مجروح شدند.

وسام الحسن، رییس اطلاعات پلیس لبنان از جمله کشته‌شدگان این حمله بود. وی از نزدیکان سعد حریری و ائتلاف ۱۴ مارس شناخته می‌شد و پیش از آن، مسئول امنیت رفیق حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان بود. رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ در اثر یک انفجار کشته شد.
دولت لبنان که اکثریت اعضای آن از جنبش حزب الله هستند، امروز را عزای عمومی اعلام کرده است. این در حالی است که مخالفان خواستار استعفای دولت شده‌اند.

آمریکا و تقریبا تمامی جناح‌های سیاسی لبنان این واقعه را محکوم کردند.

سیاستمداران مخالف بشار اسد در لبنان، دولت سوریه را به دست داشتن در انفجار روز جمعه متهم کرده‌اند. اما دولت سوریه این انفجار را محکوم کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن این انفجار گفته است عاملان، سازمان‌ دهندگان و حامیان مالی این حمله باید مورد تعقیب و محاکمه قرار بگیرند و هر گونه حرکتی برای بی‌ثبات کردن لبنان از طریق ترور‌های سیاسی محکوم است.

این انفجار در منطقه عمدتا مسیحی‌نشین اشرفیه و در خیابانی پر ازدحام در حوالی دفاتر اصلی ائتلاف ۱۴ مارس تحت رهبری سعد حریری رخ داد.

نظرات بینندگان