arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۵۴۲۸
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۴ - ۰۸ آذر ۱۳۹۱

چه کسی سایت آژانس را هک کرد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هک یکی از سرورهای اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که منجر به افشای بخشی از اطلاعات این آژانس شده، از وجود یک پروژه سازماندهی شده برای تخریب روابط ایران و آژانس پرده برداشته است.

به گزارش انتخاب، هک یکی از سرورهای اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که منجر به افشای بخشی از اطلاعات این آژانس شده، از وجود یک پروژه سازماندهی شده برای تخریب روابط ایران و آژانس پرده برداشته است.

گیل تودور سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (سه شنبه، 7 آذر) اعلام کرد که گروهی از هکر ها برخی جزئیات مربوط به تماس های کارشناسانی را که با آژانس همکاری می کنند، روی 25 نوامبر (یکشنبه، 5 آذر 1391) بر روی یک پایگاه اینترنتی منتشر کرده اند.

پیگیری های «ایران هسته ای» نشان می دهد نام گروه مذکور «پرستو» بوده و اطلاعات برخی از کارشناسان آژانس را روی سایتی با عنوان pastebin.com  منتشر کرده است.

متن این اطلاعات که اصل آن از اینجا قابل دریافت است، هویت و ارتباطات برخی از کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را افشا می کند.

گروه پرستو در مقدمه این اطلاعات بیانیه ای کوتاه قرار داده و در آن علت این اقدام را کوتاهی آژانس در رسیدگی به برنامه هسته ای اسراییل اعلام کرده است.

از دیروز، برخی از منابع غربی تلاش کرده اند این اقدامات را به ایران نسبت بدهند، در حالی که کارشناسان در تهران می گویند دلایل بسیار روشنی وجود دارد که ثابت می کند، ایران هیچ نفعی در این اقدام نداشته است.

1- هم اکنون روابط کم و بیش مثبتی بین ایران و آژانس وجود دارد. مقام های ایران و آژانس روز 23 آذر در تهران ملاقات خواهند کرد تا ببینند آیا امکان پیشرفت در تدوین یک مدالیته جدید برای حل و فصل مسائل باقی مانده میان ایران و آژانس وجود دارد یا نه. تحت این شرایط به هیچ وجه منطقی نیست که ایران دست به اقدامی کاملا نام و نشان دار بزند که نتیجه آن تخریب روابط با آژانس است.

2- علاوه براین، اطلاعات منتشر شده از جانب گروه موسوم به پرستو برای ایران اطلاعات با ارزشی نیست و افشای آنها هم کمکی به کم شدن فشارها علیه ایران نمی کند بلکه برعکس به فضای همکاری میان ایران و آژنس که درگیری کار فشرده روزمره با یکدیگر هستند لطمه می زند.

3- ظاهرا تنها گروهی که از این کار سود می برد اسراییل است چرا که اسراییلی ها به شدت از نشیت 23 آذر نگران هستد و بیم دارند که پیشرفت در روابط ایران و آژانس، باعث پیشرفت در مذاکرات ایران و 1+5 هم بشود و به طراحی آنها برای اجماع سازی علیه ایران به منظور تشدید تحریم ها در آستانه انتخابات لطمه بزند.
نظرات بینندگان