arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۵۴۳۸
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۵ - ۰۸ آذر ۱۳۹۱

سخنان تند اردوغان: حل بحران سوریه تنها با برکناری اسد ممکن است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نخست‌وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای اسپانیایی خود با اشاره به اوضاع سوریه اعلام کرد: حل و فصل بحران سوریه تنها با برکناری بشار اسد امکان‌پذیر است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری ایلاف، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیری ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا با اشاره به اوضاع کنونی سوریه خاطرنشان کرد: ظلم هرگز نتیجه‌ای نداشته و دیر یا زود از بین خواهد رفت و ظالمان هر چند که ظلمشان طولانی باشد هرگز عمر طولانی نخواهند داشت.

اردوغان در این کنفرانس مطبوعاتی که در سفرش به اسپانیا در مادرید، پایتخت این کشور برگزار شد، گفت: ظالمان حتما روزی نابود خواهند شد و تمام کسانی که با آنها در ارتکاب ظلم شریک بودند نیز نابود خواهند شد چرا که حوادث تاریخ این مساله ثابت کرده است.

نخست‌وزیر ترکیه گفت: ملت‌هایی که به دست حکومت‌های ظالم تحت ظلم قرار گرفته‌اند دیگر برای حاکمان ظالمشان حق زندگی قائل نیستند. سرنوشت ظالمانی که در سوریه حاکمیت می‌کنند نیز در نهایت نابودی خواهد بود.

وی گفت: حل و فصل بحران سوریه تنها از طریق برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور از قدرت و توقف اقدامات نظام سوریه علیه ملت این کشور امکان‌پذیر خواهد بود.

وی افزود: داده‌های سیاسی تاکنون نشان می‌دهد که بشار اسد نیز در آینده سرنوشتی شبیه سرنوشت حاکمانی خواهد داشت که به دست مردم آزادی‌خواه و دموکراسی‌خواه در انقلاب بهار عربی نابود شدند.

نخست‌وزیر ترکیه گفت: ما کوچکترین مشکلی با ملت سوریه نداریم بلکه همه اختلافات ما با نظام حاکم در این کشور است چنانکه ترکیه تاکنون بالغ بر 400 میلیون دلار به آوارگان سوریه کمک کرده و درهای این کشور به روی آوارگان سوری باز خواهد بود و کمک‌های لجستیکی ترکیه به ملت سوریه نیز ادامه خواهد داشت.

اردوغان همچنین از سیاست‌های دوگانه اتحادیه اروپا نسبت به ترکیه به شدت انتقاد کرد و گفت: اتحادیه اروپا نسبت به ترکیه شیوه‌هایی را دنبال می‌کند که نسبت به هیچ کشور اروپایی دیگری این سیاست را در پیش نگرفته و این دوگانگی در سیاست‌ها در حقیقت به دلایل سیاسی باز می‌گردد.

وی روند مذاکرات ترکیه با اتحادیه اروپا در خصوص پیوستن ترکیه به این اتحادیه را کند توصیف کرد و گفت: این مذاکرات از سال 1963 آغاز شده و جز 14 بند از 35 بند دستاورد دیگری نداشته است.

ماریانو راخوی نیز به نوبه خود اعلام کرد: زمان آن فرا رسیده که بشار اسد از قدرت برکنار شود و عرصه برای مردم سوریه جهت به دست گرفتن اداره کشورشان و انتخاب رئیس‌جمهوری جدید در فضایی آزاد و دموکراتیک فراهم شود.

وی گفت: اسپانیا از تصمیمات ناتو حمایت کرده و با تلاش‌های اعضای ناتو برای حمایت از کشورهای عضو و حملات اخیر سوریه به ترکیه موافق است.

 

 

ارسال فهرست مزدوران فعال در سوریه به سازمان ملل
مقامات سوریه فهرست 142 نفر مزدور از 18 کشور را که به طرفداری از نیروهای ضد دولتی در سوریه می جنگیدند و نابود شدند را به سازمان ملل ارسال کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از روزنامه «الوطن»، در این فهرست نام اسلام گرایان رادیکال از عربستان سعودی، لیبی، تونس، مصر و دیگر کشورها به ثبت رسیده است.

در این سند، تاریخ و محل کشته شدن هر یک از مزدوران آمده است.

این روزنامه نوشته است که شبه نظامیان جنبش رادیکال «القاعده» به طرفداری از نیروهای ضد دولتی می جنگند که عملیات تروریستی در کشورهای زیادی را به انجام رسانده اند.

درگیری داخلی در سوریه بیش از یکسال و نیم است که ادامه دارد و بنا به اطلاعات سازمان ملل 40 هزار قربانی بر جا گذاشته است.


قطعنامه نقض حقوق بشر در سوریه
کمیته سازمان ملل در مسائل اجتماعی، فرهنگی و انسانی روز سه شنبه طرح قطعنامه ای را بررسی می کند که از مقامات سوریه می خواهد هر چه سریعتر به نقض حقوق بشر در کشور پایان بدهند.

این طرح از مقامات سوریه می خواهد از حمله به ساکنان غیر نظامی خودداری شود و وظایف خود در چارچوب قوانین بین المللی را بطور کامل رعایت کنند.

این سند همچنین از تمام طرف های درگیر می خواهد به تمام اشکال خشونت پایان بدهند.

این طرح از مقامات سوریه آزادی تمام افرادی را که بطور غیرقانونی دستگیر شده اند و تأمین دسترسی ناظران مستقل به زندان ها را خواستار است.

در این سند آمده است که مقصران نقض حقوق بشر باید مسئولیت در ازای اقدامات خود را بپذیرفته و جوابگو باشند.

 

نظرات بینندگان