arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۵۸۳۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۶ - ۱۱ آذر ۱۳۹۱

بی‌ثباتی قیمت کالاهای اساسی در بازار

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
گزارش ها حاکی از اختلاف قیمت‌ها در واحدهای خرده فروشی تهران دارد بطوری که قیمت روغن نباتی در حلب ۵ کیلویی بین ۱۷ تا ۲۵ هزار تومان عرضه می شود.
 
به گزارش فارس از خرده‌فروشی‌های سطح شهر، این روزها افزایش قیمت‌ها به یک پدیده عادی تبدیل شده است. هر روز که برای خرید کالایی به خرده فروشی‌های سطح شهر مراجعه می‌کنیم با قیمت‌های جدید روبرو می‌شویم و حتی فروشندگان این کالاها هم اعلام می‌کنند که در هر نوبتی که اقدام به خرید کالا می‌کنند با افزایش قیمت 30 تا 50 درصدی مواجه می‌شوند.

فروشندگان اذعان می‌کنند در بسیاری از کالاها قیمت مصوبی وجود ندارد یا حتی اگر قیمتی هم از سوی دولت و تعزیرات مشخص شده باشد با این قیمت‌ها نمی‌توان کالا را خرید و عرضه کرد.

* سخت گیری‌های تعزیرات برای عرضه برنج هندی به قیمت 2800

یکی از خرده فروشان کالا در سطح شهر تهران در گفت‌وگو با فارس می‌گوید مأموران تعزیرات به واحد صنفی او مراجعه کرده و از او خواسته‌اند که برنج هندی را به قیمت 2800 تومان بفروشد و او فاکتوری ارائه کرده است مبنی بر اینکه برنج هندی را به قیمت 3400 تومان خریداری کرده و به قیمت 3700 تا 3800 تومان عرضه می‌کند اما مأموران تعزیرات پافشاری کرده‌اند که یا باید به این قیمت بفروشید و یا نباید چنین کالایی را عرضه کند.

* بازار سیاه روغن نباتی حلب 5 کیلویی

از او در خصوص افزایش روغن‌نباتی سؤال می‌کنم، پاسخ می‌دهد: روغن 5 کیلویی در بازار نایاب است و نمی‌توان با قیمت مصوب آن را تهیه کرد. او همچنین می‌گوید که قیمت تهیه شده برای روغن 5 کیلویی 17 هزار تومان است اما بین 22 تا 25 هزار تومان فروخته می‌شود.

یکی دیگر از کسبه خرده فروش در خیابان طالقانی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص روغن 5 کیلویی اعلام می‌کند این کالا را ندارد و به دلیل مشخص نبودن قیمت آن و همچنین کمبود توزیع آن نمی‌توان آن را عرضه کند.

او قیمت روغن یک لیتری لادن را 3800 تومان اعلام می‌کند.

به گزارش فارس تولید‌کنندگان روغن‌نباتی قیمت این کالای استراتژیک را نسبت به یک سال و نیم گذشته به صورت قانونی 80 درصد افزایش داده‌اند اما گویا شرکت‌های پخش این کارخانجات و همچنین شبکه مویرگی توزیع علاقه به افزایش قیمت بیشتر این کالاها داشته و دارند.

* برنج ایرانی درجه یک کیلویی 6 هزار تومان

بنابراین گزارش قیمت هر کیلوگرم برنج هندی در بهمن ماه سال گذشته 2200 تا 2500 تومان بود، اما این کالا در حال حاضر به قیمت 3800 تا 4000 تومان عرضه می‌شود. افزایش قیمت برنج وارداتی بر روی قیمت برنج‌های داخلی نیز تأثیر مستقیم گذاشته است،به طوریکه در حال حاضر برنج درجه یک هاشمی در سطح شهر تهران بین 5200 تا 6200 تومان بسته به گونه‌های مختلف آن عرضه می‌شود و برنج درجه یک گلستان در بسته‌بندی یک کیلوگرمی 6350 تومان عرضه می‌شود.

یکی از فروشندگان خیابان فردوسی تهران می‌گوید: قیمت کالاهای خارجی باثبات و رکود مواجه است و با کاهش قیمت دلار شاهد کاهش قیمت کالاهای خارجی در گروه مواد غذایی و خوراکی است اما این بار نوبت به تولید‌کنندگان داخلی رسیده است که قیمت‌ها را به صورت روزانه افزایش می‌دهند.

* لوبیا سفید گران شد؛ کیلویی 6 هزار تومان

از او در خصوص قیمت حبوبات سؤال می‌کنم و جواب می‌دهد: قیمت عدس بین 3500 تا 4000 تومان، قیمت نخود بین 4600 تا 5000 تومان است.

وی همچنین اعلام می‌کند که این روزها قیمت لوبیا چیتی افزایش خارج از قاعده‌ای داشته است و به هر کیلوگرم بیش از 6 هزار تومان رسیده است.

* افزایش 4 هزار تومانی چای خشک نیم کیلویی

او قیمت چای خشک نیم کیلویی را 15 هزار تومان اعلام می‌کند و می‌گوید که همین چای سه هفته پیش 11 هزار تومان بود.

او همچنین می‌گوید که چای 100 گرمی گلستان نیز 3000 تومان عرضه می‌شود در حالیکه کمتر از یک ماه پیش قیمت آن 2200 تومان بود.

به یک واحد صنفی دیگر مراجعه می‌کنم و از او در خصوص قیمت رب سوال می‌کنیم.پاسخ می‌دهد که ربی که 6 ماه پیش کیلویی 2200 تومان بود امروز 3200 تومان عرضه می‌کنیم.

او همچنین می‌گوید ربی که با برندهای متفرقه به قیمت هر کیلوگرم 1500 تومان عرضه می‌شود امروز 2500 تومان می‌فروشیم.

* ثبات قیمت ماکارونی در سه ماه گذشته

او قیمت ماکارونی شکلی 500 گرمی را 1100 تومان و ماکارونی ساده 700 گرمی را 1250 تومان اعلام می‌کند و معتقد است که نسبت به سه ماه گذشته ماکارونی ثبات قیمت داشته است.

یک فروشنده دیگر قیمت مایع ظرفشویی در بسته‌بندی‌های یک لیتری 2000 هزار تومان اعلام می‌کند و می‌گوید همین مایع ظرفشویی ماه پیش 1450 تومان بود.

* پودر قیمت ندارد؛ افزایش قیمت هزار تومانی

از او درخصوص پودر شوینده سؤال می‌کنیم، می‌گوید این روزها پودر قیمت ندارد و برای پودر شوینده هم قیمت تعزیراتی گذاشته‌اند و پودر دستی باید به قیمت 900 تومان فروخته شود.

وی در خصوص قیمت پودر ماشین می‌گوید پودر ماشین در بازار خیلی کم است و اگر پیدا کنید بین 1800 تا 1900 تومان عرضه می‌شود.

او معتقد است که پودر شوینده قیمت واقعی ندارد به زغم این فروشنده قیمت پودر دستی از 750 تومان به 900 رسیده است و پودر ماشین هم که پیش‌تر به قیمت 1000 تومان فروخته می‌شد باید 1800 تومان فروخته شود.

* قیمت کالاهای اساسی در فروشگاه های زنجیره ای

به یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مراجعه می‌کنیم تا قیمت کالاها را با خرده فروشی‌های سطح شهر مقایسه کنیم، آنچه جلب نظر می‌کند هجوم مردم برای خرید روغن نباتی 5 کیلویی در سبد کالاهای آنها است بطوریکه شاهد خرید یک تا 2 حلب 5 کیلویی از سوی مراجعه کنندگان به این فروشگاه‌ها هستم، تعجب کرده و قیمت آن را جویا می‌شویم و می‌بینیم که در این فروشگاه زنجیره‌ای روغن حلب 5 کیلویی به قیمت 17750 تومان عرضه می‌شود. به سایر قیمت‌ها نگاهی می‌اندازیم روغن مایع فامیلا 3750، برنج 5 کیلویی گلستان 28100، رب یک و یک یک کیلویی 3225 تومان، رب چین‌چین یک کیلویی 2875 تومان، لپه 4800 تومان، عدس 3300 تومان، لوبیای چینی 5950 تومان، لوبیای سفید 4600 تومان، نخود 4600 تومان است.

بنابراین گزارش در این فروشگاه زنجیره‌ای پودر ماشین سافتلن 1400 تومان، پودر ماشین پوش 1650 تومان و پودر دستی به قیمت 900 تومان عرضه می‌شود همچنین روغن سرخ‌کردنی در بسته‌بندی 2.700 کیلوگرم به قیمت 10500 تومان عرضه می‌شود و همچنین قیمت ماکارونی 500 گرمی 750 تومان و ماکارونی 700 گرمی 1250 تومان عرضه می‌شود.

* تاوان سخت گیری های تعزیراتی را مردم می دهند

گزارش فارس حکایت از آن دارد که اختلاف قیمت‌ها در واحدهای خرده فروشی و سایر فروشگاه‌ها باعث سردرگمی مردم در خرید می‌شود و به نظر می‌رسد باید مسئولان در شبکه پخش و توزیع خود و همچنین اصلاح نظام توزیع ساماندهی لازم را داشته باشند.

به گزارش فارس استفاده از سیستم‌های تعزیرات و سختگیری‌های بازرسی نمی‌‌تواند روش مناسبی برای کنترل بازار در شرایط فعلی باشد،؛ چرا که هر چه سختگیری در نظام توزیع بیشتر باشد کالا در شبکه زیرزمینی توزیع شده و تاوان گران فروشی‌ها و افزایش قیمت‌ها فقط مصرف‌کننده نهایی می‌دهد.

لذا می‌توان گفت: بازرسی و سیستم‌های تعزیراتی در کنار تقویت طرف عرضه و همچنین مدیریت طرف تقاضا می‌تواند تأثیرگذار باشد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
1
3
ما هنوز تو روغن نباتی مانده ایم و لی ادعا خیلی داریم..
نظرات بینندگان