arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۵۸۷۱
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۹ - ۱۱ آذر ۱۳۹۱

سلطانیه: منتظر میز مذاکرات هستیم و چارچوبی را برای همکاری آماده کرده‌ایم/

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره نتایج خطرناک هر گونه ماجراجویی علیه ایران هشدار داد.

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از تلاش کشورش برای دستیابی به توافقی با این آژانس خبرداد و گفت: ایران آماده استقبال از بازرسان آژانس در همه مراکز هسته‌ای خود در چارچوب مذاکرات است. سلطانیه با بیان اینکه گزارش نشست روز جمعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از عدم انحراف برنامه هسته‌ای ایران است، گفت: شورای حکام آژانس 50 سوال آماده کرده بود و ایران 50 جواب درباره برنامه هسته‌ایش داشت.

نماینده کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت من تلاش کردم که به تفصیل درباره این موضوع صحبت کنم.

اهم سخنان نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با العالم در ادامه به نقل از مهر می آید؛

• من بیان کردم که ایران به همه سوال‌ها جواب داد و همچون گذشته هیچ مشکلی برای بازدید بازرسان از مراکز هسته‌ای ایران وجود ندارد. همچنین گفتم که ایران از نزدیک با آژانس همکاری می ‌کند و همه تسهیلات را برای بازرسان فراهم کرد، بازرسان می ‌توانند از هر مرکز هسته‌ای که می ‌خواهند، بازدید کنند، ولی متأسفانه رسانه‌ها به دلایل سیاسی مشخص اوضاع را پیچیده می ‌کنند.
• من در این نشست گفتم که این، فرصت بسیار مناسبی است، ولی متأسفانه آمریکا و دیگران همچنان تهدید می ‌کنند و این در حالی است که ایران کشور بزرگی است و در برابر این تهدیدها به زانو درنخواهد آمد و به تلاش خود برای دستیابی به توافقی با آژانس ادامه خواهد داد و به این گونه تهدیدها اهمیت نمی ‌دهد حال این تهدیدها از سوی آمریکا یا اسرائیل یا غیرهم باشد .

• من بار دیگر مفصلاً درباره سانتریفیوژها صحبت کردم و گفتم که فعالیت ایران قانونی است و تحت نظر ناظران بین‌المللی است.

• متاسفانه برخی طرفها تلاش خواهند کرد که دولتهایی را برای اتخاذ تصمیماتی نسنجیده علیه جمهوری اسلامی ایران زیرفشار بگذارند که این اتفاق قبلا افتاد؛ ما منتظر میز مذاکرات هستیم و چارچوبی را برای همکاری آماده کرده‌ایم و از آنها می ‌خواهیم که تهدیدها را کنار بگذارند، زیرا تهدیدها واکنش‌های بدی در پی خواهد داشت.

• آمریکا بار دیگر تهدیدهای خود را آغاز کرده است؛ آمریکا باید نتایج این تهدیدها را در نظر بگیرد، زیرا فرصت مناسبی پیش آمده است و تکرار نخواهد شد .

• پس از توضیحاتی که دادم، هیچ کسی اعتراض نکرد، اگر با اشتباهی یا چیزی غیرقانونی و غیررسمی روبرو می ‌شدند، از من سوالات دیگری می ‌پرسیدند چون هر یک از جواب‌ها اساس حقوقی داشت و از همه آنها می ‌خواهم که اگر با ابهامی روبرو شده اند، سوال کنند.

• سازمان ملل متحد اکنون در بوته آزمایش قرار دارد و باید مانع صدور قطعنامه‌هایی شبیه قطعنامه‌های قبلی شود، زیرا ما می ‌خواهیم که روابطمان همچنان ادامه داشته باشد و روابط ما با همه عادی باشد؛ مسئولان ایرانی بارها اعلام کرده‌اند که آماده رفع هر گونه ابهامی درباره برنامه هسته‌ای ایران و دستیابی به راه حلی با آژانس هستند.

• بازدید از سایت پارچین باید در چارچوب مذاکرات باشد، آژانس پس از پایان مذاکرات و دستیابی به نتایج می ‌تواند هر تصمیمی براساس این نتایج اتخاذ کند، ما از شش ماه پیش اعلام کردیم که برای مذاکرات کاملاً آمادگی داریم و هیچ چیزی را قبل از آغاز مذاکرات قبول نخواهیم کرد.

• درباره درخواست اروپا مبنی بر برگزاری مذاکرات میان تهران و گروه 5+1، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دشمن مذاکره با ایران بودند؛ ما می ‌خواهیم که جو مثبت و آرامی پیش از برگزاری مذاکرات حاکم باشد و این کشورها از تهدیدها و ذهنیت استعماری قدیمی دست بکشند و با زبان آرام سخن بگویند.
نظرات بینندگان