arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۶۰۵۲
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۰۷ - ۱۳ آذر ۱۳۹۱

شعر مضحك یك مداح در مجلس عزای حسینی!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایام محرم زمانی است كه در كنار عزاداری های سنتی و مخلصانه هیات های مذهبی در تهران، جمع مداحان نوگرا هم حسابی جمع است و هر یك تلاش كرده اند برای مطرح شدن نام خود كاری جدید ارایه كرده و تعدادی از جوانان را با اشعار و آهنگ های عامه خود جذب كرده و به اصطلاح سری تو سرها درآورند. غافل از آن كه ضربه ای غیرقابل جبران به محضراهل بیت(علیه السلام) وارد می كنند. مراجع عظام تقلید به ویژه رهبر فرزانه انقلاب بارها تاكید بر برگزاری سنتی این عزاداری ها داشته اند به گونه ای كه به بساط خاندان عصمت و طهارت ضربه وارد نیاید و یا شائبه هتك حرمت در ذهن متجلی نشود.

به گزارش انتخاب به نقل از صراط، به عنوان نمونه مداحی كوتاهی از یك شخص تازه به دوران رسیده كه این روزها گوشی به گوشی توسط مردم بلوتوث شده و مایه مضحكه مجالس عزاداری شده است را در زیر می خوانید . این قطعه با شعری كاملا بی محتوا و سبكی بسیار شاداب! برای سینه زنی در هیات اجرا شده است!

نوار مغز سرم در محضر دكترا خط خطی و قاطی بود/

طبیب توی مطب متحیر صدا زد این چه نوار مغزی بود/

میدونی چی دادم جواب دكتر، علت عیبش اینه آقای دكتر/

من روانی ام روانی حسین، خط خطی شده از عشق حسین/

لازم به یاد آوری است رهبر معظم انقلاب در دیدار با ذاكران و شاعران اهل بیت (ع) پیرامون انتخاب شعر توسط مداحان فرمودند: "شعرى كه شما با صداى خوش و با آهنگِ زیبا میخوانید، تأثیر آن در بسیارى از موارد از یك گفتار علمىِ منطقىِ فلسفى یا غیر فلسفى بیشتر است؛ اگر آنچه كه خوانده میشود، بدرستى انتخاب شده باشد و جهات صورى و معنوى در آن لحاظ شده باشد. جهات صورى، زیبائى شعر است؛ شعر را بایستى درست و خوب انتخاب كرد."

معظم له نیز در همین راستا خطاب به ذاكران اهل بیت (ع) فرمودند : محتواها را محتوایی قرار دهید كه مخاطب شما استفاده كند . یا یك منقبت قابل فهمی یا یك فضیلت بر انگیزاننده ای برای اهل بیت (ع) كه اعتقاد و ایمان انسان را محكم كند . لذا شما ببینید مداحان اهل بیت (ع) در دوران حیات معصومین (ع) بر روی چه چیزهایی تكیه می كردند . شعر دعبل ، شعر كمیت شعر فرزدق این شعرهایی كه ائمه علیهما السلام آنها را تشویق كرده اند . شما نگاه كنید ببینید محتوای این اشعار . یا عبارتست از اثبات حقانیت اهل بیت با دلیل با استدلال منتها استدلالی كه در كسوت زیبا و لطیف شعر خودش را نشان می دهد . شعر دعبل را نگاه كنید . یا این است . اثبات حقانیت . یا بیان فضیلت فضائل اهل بیت (ع) یا اینكه بیان درس هایی كه از زندگی آن بزرگواران می شود گرفت ."

رهبر انقلاب همچنین فرمودند :"بازی كردن با مسئله مداحی سزاوار نیست . مداحی را به صورت یك كار صرفا سطحی شكلی ظاهری در آوردن . آنرا عبارتهای تقلید از یك كار مبتذل غربی قرار دادن این هیچ جایز نیست ."
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳۹
ناشناس
|
MALAYSIA
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
81
612
آقایان مسئول سریعتر و تا دیر نشده با این نوع بی خردان و توهین کنندگان علنی و تریبون دار به مقام والای ائمه اطهار(ع) ، برخورد کنند ....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
12
53
انتخاب کلیات حرفات خوبه . اما نزدیک انتخابات شده داری یه جور دیگه می نویسی ، اصلا با گذشته قابل قیاس نیستی !!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
3
111
خیلی وقته که مداحی از اصل دین فاصله گرفته و تبدیل به کاسبی ... تازه این قسمت خوب ماجراست! میان پشت تریبون و از مقام های سیاسی که خوششون نمیاد با پشتیبانی یه طرف دیگه حرفهای زشتی میزنن که نگو و نپرس...
lila
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
18
195
وقتی از سینه زنی هایی که بیش تر شبیه دوپس دوپسه تا حسین حسین این جوری استقبال می شه و به کارشونه در نهان و آشکار ادامه می دن، نباید از شنیدن چنین اراجیف تأسف آوری متعجب شد.
نظرات بینندگان