arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۶۲۱۰
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۰ - ۱۴ آذر ۱۳۹۱

تسهیلات خودروسازان هر روز آب می‌رود

این کمک‌های قطره‌چکانی دولت به خودروسازان در حالی است که آنها حتی زمانی هم که مبلغ مصوب تسهیلات دو هزار میلیارد تومان بود، امیدی به حل شدن تمام مشکلاتشان با این مبلغ نداشتند و آن را تنها کمکی می‌دانستند برای جلوگیری از مشکلات مالی بیشتر.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دنیای اقتصاد: بعد از گذشت شش ماه از تصویب پرداخت تسهیلات ۲ هزار میلیارد تومانی به خودروسازان، به نظر می‌رسد هرچه از زمان اعلام این مصوبه می‌گذرد مبلغ این تسهیلات هم کاهش پیدا می‌کند! تا جایی که این مبلغ از زمان تصویب از ۲ هزار میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان برای هر دو خودروساز کاهش پیدا کرد، اما به نظر می‌رسد این روند کاهشی همچنان ادامه داشته باشد و در جدیدترین تصمیم، بانک مرکزی اعلام کرده است که حاضر شده ۴۶۰ میلیارد تومان از آن تسهیلات هزار میلیاردی را به منظور کاهش فشار مالی خودروسازان به آنها بدهد، اما همین میزان مبلغ نیز قرار بوده حداکثر تا یک هفته پس از اعلام این خبر به خودروسازان پرداخت شود که تاکنون چنین نشده است.

این کمک‌های قطره‌چکانی دولت به خودروسازان در حالی است که آنها حتی زمانی هم که مبلغ مصوب تسهیلات دو هزار میلیارد تومان بود، امیدی به حل شدن تمام مشکلاتشان با این مبلغ نداشتند و آن را تنها کمکی می‌دانستند برای جلوگیری از مشکلات مالی بیشتر. حالا هم که گوش دولتی‌ها از گلایه‌های خودروسازان پرشده مبلغی را به عنوان تسهیلات برای خودروسازان در نظر گرفته‌اند که نزدیک به حدود ۲۵ درصد تسهیلاتی است که معاون اول ريیس‌جمهور در اردیبهشت امسال قول آن را به خودروسازان داده بود.

اما با وجود رسمی شدن این خبر بعد از پرس و جو از خودروسازان متوجه شدیم که هنوز چنین مبلغی به خودروسازان داده نشده است. احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در این رابطه به خبرنگار دنیای اقتصاد می‌گوید: درست است که بانک مرکزی با پرداخت این مبلغ موافقت کرده است، اما زمانی که بانک‌ها می‌گویند منابع مالی نداریم به این معنی است که ابلاغیه بانک مرکزی هم بی‌فایده خواهد بود. او این مبلغ را برای پرداخت بخشی از مطالبات قطعه‌سازان، در شرایط فعلی برای خودروسازان غنیمتی می‌داند که می‌تواند سنگینی بار خودروسازان را کمی قابل تحمل‌تر کند.
نظرات بینندگان