arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۶۴۰۴
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۱ - ۱۶ آذر ۱۳۹۱

خداحافظی کلینتون با همتایانش در ناتو

وی ضمن تقدیر از این سازمان 60 ساله که در اولین روزهای پس از جنگ سرد پایه‌ریزی شده گفت که این ائتلاف یکی از بزرگترین نیروهای جهان برای ایجاد ثبات و امنیت است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هیلاری کلینتون در آخرین حضورش در نشست ناتو به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا از همتایان خود در این نشست خداحافظی کرد و این ائتلاف نظامی را به دلیل دستیابی به دستاوردهای بسیار بزرگ ستود.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست دو روزه ائتلاف 28 عضوی ناتو گفت: من دوره‌ای از زندگی‌ام را طی چهار سال گذشته در این ساختمان گذراندم و فکر می‌کنم دوران بسیار خوبی بود. این ائتلاف دستاوردهای بسیاری داشته است.

وی ضمن تقدیر از این سازمان 60 ساله که در اولین روزهای پس از جنگ سرد پایه‌ریزی شده گفت که این ائتلاف یکی از بزرگترین نیروهای جهان برای ایجاد ثبات و امنیت است.

کلینتون یکی از بازدید کنندگان دائمی مقر ناتو طی چهار سال گذشته و در دوران تصدی وزارت امور خارجه آمریکا بوده است.

وی در تمامی نشست‌های شش ماهه وزیران امور خارجه این ائتلاف حضور داشته است.

کلینتون قرار است اوایل سال 2013 از سمت خود استعفا دهد و به گفته خودش به زندگی شخصی‌اش پس از دو دهه حضور در عرصه‌های سیاسی بازگردد.

کلینتون با اظهار این نکته که این ائتلاف نظامی در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری به سرمایه‌گذاری نیاز دارد گفت: آمریکا از ناتو بسیار خرسند است. پروژه‌های ناتو برای ثبات و امنیت جهانی بوده توانسته‌ایم صلح و ثبات در بسیاری از نقاط را برقرار سازیم. از نظر آمریکا این که توانسته‌ایم از نزدیک با متحدان اروپاییمان در خصوص چالش‌هایی نظیر سوریه،‌ خاورمیانه و کره شمالی رایزنی داشته باشیم بسیار با ارزش بوده است.

آمریکا، کانادا و 10 کشور اروپایی در 4 آوریل 1949 با امضای معاهده‌ای یک ائتلاف دفاعی مشترک به وجود آوردند تا بتوانند در برابر تهدیدها از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق پاسخ مشترکی بدهد.

آمریکا تاکنون بزرگترین مشارکت‌ کننده در این ائتلاف بوده و 75 درصد از کل هزینه‌های دفاعی این ائتلاف را تامین کرده است.

کلینتون در سری نشست‌های این ماه ناتو خداحافظی گرمی با همتایان خود داشت؛ آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو گفت که از دست دادن وی بسیار غم انگیز است و از اینکه می‌بیند این آخرین سفر کلینتون به مقر ناتو می‌باشد ناراحت است.

وزیرامور خارجه بلغارستان با اهدای یک شمشیر بسیار گرانقیمت به کلینتون نسبت به دوستی آمریکا با کشورش ابراز رضایت کرد.
نظرات بینندگان