arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۶۵۰۶
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۰۹ - ۱۷ آذر ۱۳۹۱

چرا زنان در زمستان بیشتراحساس افسردگی می کنند؟

روانشناسان توصیه می‌کنند که زنان برای جلوگیری از افت خلق تا حد امکان در روزهای روشن فصل زمستان بیشتر در تماس با نور خورشید قرار بگیرند و یا در داخل ساختمان و منزل بیشتر کنار پنجره بروند و یا مدت زمانی را در اتاق‌ها و مکان‌های پرنورتر مثل گلخانه‌ سپری کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اینا: بررسی‌ها نشان می‌دهد که زنان در طول فصل زمستان بیشتر دچار احساس غمگینی و افسردگی می‌شوند و در روزهای ابری و بعدازظهرهای تاریک ماه‌های سرد تمایل بیشتری به خوردن پیدا می‌کنند و برای خارج شدن از منزل رغبت کمتری دارند.

روانشناسان می‌گویند این تغییر رفتارها درواقع علائم افسردگی فصلی هستند که احتمال بروز آنها در زنان به مراتب بیشتر از مردان است.

به نوشته روزنامه دیلی اکسپرس، مطالعات نشان می‌دهد که زنان در روزهای سرد و تاریک دو برابر بیشتر از مردان تمایل به خوردن وعده‌های غذایی سنگین بویژه نشاسته و کربوهیدرات‌ دارند. همچنین زنان بیشتر در این شرایط به عادات غذایی ناسالم روی می‌آورند و ماندن در خانه را ترجیح می‌دهند.

دکتر راب هیکز کارشناس پزشک عمومی مرکز درمان‌های خانگی آنجلیان در انگلیس می‌گوید: بیشتر مردم در فصل زمستان به دلیل کاهش نور خورشید و افزایش دمای هوا دچار تغییرات خلقی می‌شوند و عده قابل توجهی نیز به نوعی افسردگی موسوم به اختلال افسردگی فصلی (SAD) مبتلا می‌شوند که عامل اصلی آن کاهش تماس با نور خورشید در روزهای ابری است.

دکتر هیکز ادامه داد:‌ کمبود نور خورشید در فصل زمستان موجب به هم خوردن مواد و ترکیبات شیمیایی در مغز می‌شود و ساعت بیولوژیک بدن را آشفته می‌سازد. نتیجه این تغییرات افزایش ترشح هورمون ملاتونین است که در ایجاد احساس خستگی و آماده شدن برای خواب نقش دارد. از سوی دیگر کاهش نور در روز موجب کاهش ترشح هورمون سروتونین می‌شود که نقش آن در ایجاد احساس شادی و میل به تحرک است. ظاهرا این تغییرات هورمونی در زنان بیش از مردان اتفاق می‌افتد.

به این ترتیب روانشناسان توصیه می‌کنند که زنان برای جلوگیری از افت خلق تا حد امکان در روزهای روشن فصل زمستان بیشتر در تماس با نور خورشید قرار بگیرند و یا در داخل ساختمان و منزل بیشتر کنار پنجره بروند و یا مدت زمانی را در اتاق‌ها و مکان‌های پرنورتر مثل گلخانه‌ سپری کنند.
نظرات بینندگان