arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۶۶۰۹
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۱ - ۱۸ آذر ۱۳۹۱

تازه‌ترین "کیسه‌ تصفیه آب دریا به آب شیرین" / تصویر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پژوهشگران در جزیره زیبا و تاریخی کِرت در جنوب یونان برای نخستین بار، نمونه اولیه یک کیسه تصفیه آب را به آزمایش گذاشتند. کیسه‌ای از جنس پی.وی.سی که آب دریا را تصفیه و به آب شیرین تبدیل می‌کند.

به گزارش انتخاب ؛ این نوآوری امکان دسترسی به آب شرب را برای ساکنان جزایر و مناطق کم آب ممکن می‌سازد.

جیانفرانکو جرمانی، مدیر اجرایی این طرح تحقیقاتی، می‌افزاید: «برای عملی شدن این طرح مجبور شدیم یک زیپ ویژه طراحی و تولید کنیم که به نه تنها مقاوم باشد و آب را پس ندهد بلکه فشار هیدرولیکی آب را در زمان تصفیه نیز به خوبی تحمل کند.»

نکته قابل توجه در مورد این کیسه تصفیه آب، زیپ تعبیه شده در آن است که به بهترین نحو ممکن در برابر فشار ناشی از آب مقاومت می‌کند و امکان بزرگ یا کوچک شدنِ کیسه برای ذخیره حجم بیشتری از آب را نیز به وجود می‌آورد.

ساموئله آمبروزتی یکی از مهندسان حاضر در این طرح می‌گوید: «این نمونه اولیه که اینجا داریم اندازه متوسط کیسه جدید ماست و ظرفیتش ۲۰۰ متر مکعب است. اما اگر در سطح گسترده تولید شود ما می‌توانیم کیسه‌هایی با ظرفیت ۲ هزار متر مکعبی هم بسازیم.»

گفتنی است به رغم موفقیت نخستین آزمایش و اثبات این نکته که این کیسه نسبت به نمونه‌های موجود کمتر جای می‌گیرد و دیر‌تر کثیف می‌شود، اما انتظار نمی‌رود که این نوع کیسه‌های تصفیه آب، هواداران زیادی بیابد چرا که از نطقه نظر اقتصادی چندان سودآور نیست.

مدیر اجرایی طرح، با ابراز خشنودی از نتیجه نخستین آزمایش، می‌گوید: «نباید فراموش کرد که در این نوع کیسه، تنها بستن زیپ کافی است تا آب دریا به طور خودکار تصفیه و به آب شیرین تبدیل شود.»

نظرات بینندگان