arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۶۷۶۳
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۳ - ۱۹ آذر ۱۳۹۱

جلال طالبانی: شیعیان عراق پیرو ایران نیستند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : شفاف: رئیس جمهور عراق با تاکید بر مرکزیت حوزه های نجف در جهان تشیع گفت شیعیان این کشور وابسته به ایران نیستند.

به گزارش روزنامه کویتی القبس، جلال طالبانی رئیس جمهور عراق در دیدار با هیاتی از روزنامه نگاران کویت که بغداد سفر کرده است درباره طرح موضوع وابستگی عراق به ایران گفت: تلاش هایی برای انزوای عراق به بهانه هایی مثل اینکه بغداد وابسته به ایران وجود دارد ولی این موضوع صحت ندارد. روابط عراق با ترکیه، 10 برابر روابط ما با ایران است.

طالبانی ادامه داد: این درست است که اکثریت در عراق، عرب های شیعه هستند اما آنها وابستگی و پیروی از ایران را نمی پذیرند. نجف، واتیکان شیعه در جهان است و نه قم.

وی اضافه کرد: همه مراقد امامان و بزرگان شیعه، اینجا در عراق هستند و در ایران تنها مرقد یک امام وجود دارد که او را امام غریب می خوانند. علاوه بر این، حوزه علمیه مرکزی همیشه در عراق بوده است. نجف اشرف ، پایه است و این تفاوت بزرگ میان ایران و عراق است.

طالبانی اظهار داشت: عراق و ترکیه تاکنون 42 توافقنامه و پروتکل را امضا کرده اند در صورتی که حتی یک پروتکل هم میان عراق و ایران امضا نشده است.

وی با اشاره به اختلافات ایران و ترکیه درباره مسئله سوریه نیز گفت: باید در این باره صریح باشیم. این یک اختلاف تاریخی از دوره صفوی هاست. میان دو کشور اختلاف بر سر مناطق نفوذ و منافع است.

طالبانی در پاسخ به سوالی درباره استقلال کردستان عراق هم گفت: 95 درصد از کردهای عراق، به قانون اساسی تایید کننده فدرالیسم در این کشور رای مثبت داده اند. من همیشه این مثال را مطرح کرده ام . اگر کردستان عراق، اعلام استقلال کند ، عراق، ترکیه و ایران نیازی به اعلام جنگ ندارند بلکه تنها اگر به بستن مرزهای خود اکتفا کنند، در این صورت چه می توانیم بکنیم. به آسانی محاصره می شویم. هیچ یک از نیازهای اقتصادی و زیرساخت ها در کردستان عراق وجود ندارد.

طالبانی خود ریاست "اتحادیه میهنی" یکی از دو حزب محوری کردستان عراق را برعهده دارد.

وی افزود: پس از سقوط صدام در سال 2003 در شهر سلیمانیه تنها 5 میلیونر وجود داشت اما امروز تعداد این افراد به 2900 نفر رسیده است. قبلا در سلیمانیه تنها یک دانشگاه وجود داشت اما هم اکنون  این رقم به 20 دانشگاه افزایش یافته است. فکر می کنم برای یک کرد عاقل، همین کفایت می کند.
نظرات بینندگان