arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۷۳۹۹
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۰۹ - ۲۴ آذر ۱۳۹۱

تاجیک: وزیر کشور انگلیس را به دادگاه می کشم

وی در پاسخ به این سوال که ˈآیا قصد دارید در آینده برای ادامه کارهای آکادمیک تان به انگلیس بازگردید یا نه؟ˈ، با قاطعیت گفت: نه اصلا چنین قصدی ندارم... به قول معروف اگر کلاهم هم این طرف ها بیفتد، دیگر برای برداشتن آن بر نمی گردم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ˈنصرت الله تاجیکˈ دیپلمات سابق کشورمان پس از دریافت حکم آزادی و رفع اتهام خود از دادگاه لندن، تاکید کرد که برای اعاده حیثیت و همچنین اعتراض به نقض حقوق انسانی خود طی شش سال گذشته، علیه وزیر کشور انگلیس شکایت می کند.

آقای ˈتاجیکˈ عصر پنجشنبه و پس از اینکه به عنوان فردی آزاد از ساختمان دادگاه ˈوست مینسترˈ لندن خارج شد، در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: من امروز احساس خوبی دارم و خدا را شاکرم که توانستم این مرحله بسیار سخت از زندگی خود را با سربلندی پشت سربگذارم.

وی افزود: از تیم حقوقی، اعضای خانواده، دوستان و مخصوصا از رسانه ها بسیار سپاسگزارم... من واقعا خودم را مدیون رسانه ها می دانم چون در روزهایی که تنها بودم این رسانه ها و خبرنگاران بودند که به کمکم آمدند و شرایط سخت زندگی مرا در حصر خانگی به اطلاع افکار عمومی رساندند.

ˈدوران بسیار سختی بود، شش سال در خانه ماندن، تحت نظارت و کنترل دائمی بودن و بستن تگ الکترونیکی به پا، شرایط غیرقابل تحملی را برای انسان به وجود می آورد... ولی من از همان ابتدای این پرونده توکلم به خدا بود و همواره راضی به رضای او هستم.ˈ

وی گفت: انشاءالله اواسط هفته آینده عازم ایران هستم و امیدوارم که هرچه زودتر بتوانم به خانواده و دوستانم در میهن عزیز بپیوندم.

وی در پاسخ به این سوال که ˈآیا قصد دارید در آینده برای ادامه کارهای آکادمیک تان به انگلیس بازگردید یا نه؟ˈ، با قاطعیت گفت: نه اصلا چنین قصدی ندارم... به قول معروف اگر کلاهم هم این طرف ها بیفتد، دیگر برای برداشتن آن بر نمی گردم.

آقای تاجیک در مورد اقدامات بعدی خود در قبال این پرونده، تاکید کرد: من مصمم هستم که علیه دولت انگلیس و مشخصا وزیر کشور انگلیس شکایت بکنم و موضوع را تا آخر پیگیری کنم.

ˈبرای من در واقع پرونده تازه شروع شده است. آنچه که تاکنون گذشت یک آزمایش و امتحان بود و خوشحالم که از این آزمایش سربلند بیرون آمدم ولی از این بعد تازه پرونده من شروع می شود.ˈ

وی افزود: هدفم این است که وزیر کشور انگلیس را به دادگاه بکشانم. وزیر کشور انگلیس باید در مقابل شش سال حبس خانگی من احساس مسئولیت کند و پاسخگو باشد.

آقای تاجیک اظهارداشت: من بی گناه بودم ولی وزیر کشور انگلیس شش سال مرا در خانه نگه داشت و سخت ترین محدودیت ها را علیه من اعمال کرد. از سه و سال نیم پیش هم پرونده مرا بی دلیل معطل کرد و به دلیل عدم تصمیم گیری باعث طولانی شدن حبس خانگی من شد.

وی تاکید کرد: وزیر کشور انگلیس را مسئول نقض حقوق انسانی خود و رنج و عذابی که در این مدت به خودم و اعضای خانواده ام وارد شده است، می دانم.

سفیر اسبق کشورمان در اردن گفت: من از سازمان های مدافع حقوق بشر و از جمله دادگاه اروپایی حقوق بشر می خواهم در قبال این گونه اقدامات غیرقانونی سکوت نکنند.

آقای تاجیک با تاکید مجدد بر این که تشکیل پرونده علیه وی و موضوع استرداد به آمریکا کاملا دارای انگیزه های سیاسی بود، اظهارداشت: به نوعی من در اینجا به مدت شش سال به گروگان گرفته شده بودم.

وی افزود: از دولت جمهوری اسلامی ایران و بویژه وزارت امور خارجه کشورمان هم تقاضا می کنم که مرا در پیگیری شکایتم علیه وزیر کشور انگلیس کمک کنند.

نصرت الله تاجیک سفیر اسبق کشورمان در اردن که در دانشگاه دورهام واقع در شمال شرق انگلیس مشغول به تدریس بود در سال 2006 میلادی و در توطئه ای از قبل طراحی شده توسط ماموران ˈاف بی آیˈ آمریکا و به اتهام تلاش برای خرید دوربین های دید در شب برای ایران، در انگلیس بازداشت شد.

از همان زمان مقامات آمریکایی خواستار استرداد آقای تاجیک به آن کشور شده بودند.

دادگاه های بدوی در انگلیس به رغم اعتراض وکلای آقای تاجیک، در گذشته رای به استرداد وی داده بودند، ولی دادگاه عالی لندن در روز هفتم آذر ماه طی حکمی با استرداد دیپلمات سابق کشورمان به آمریکا مخالفت کرد و خواستار رفع اتهام از وی شد.

وزارت کشور انگلیس تا سه شنبه این هفته فرصت داشت که به این حکم دادگاه عالی اعتراض کند و خواستار بررسی مجدد پرونده در دیوان عالی این کشور شود.

در پی عدم اعتراض وکلای وزارت کشور انگلیس به حکم دادگاه عالی در مهلت مقرر، در نهایت دادگاه وست مینستر لندن عصر پنجشنبه رای نهایی رفع حصر و رفع اتهام از آقای تاجیک را صادر کرد.
نظرات بینندگان