arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۷۴۴۰
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۴ - ۲۴ آذر ۱۳۹۱

رویانیان: دنیزلی مهره مار دارد/ دایی اسطوره است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: دنیزلی مهره مار دارد و دوستش داریم اما به ما بدهکار است.

به گزارش انتخاب
به نقل از فارس، محمد رویانیان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس امروز در برنامه ورزش و مردم حاضر شد و به سوالات مختلف پاسخ داد که در زیر می‌خوانیم:

* شما آنطور که مشخص است هنوز به نظر می‌رسد علاقه خاصی به دنیزلی دارید؟

دنیزلی مهره مار دارد و او را دوست داریم، البته به ما بدهکار است. مربیان و بازیکنان خارجی هنگامی که قرارداد می‌بندند 50 درصد دستمزدشان را در ابتدا می‌گیرند. دنیزلی اندازه 30 درصد برای ما کار کرد که باید بدهی‌اش را پس بدهد. ما همدیگر را دوست داریم اما او پول ما را نمی‌دهد. چهارشنبه وکیلمان در آنجا بود و صحبت‌هایی را با دنیزلی داشت اما وی گفت برادر‌خانمم مریض شده و باید به آنکارا برگردم.

* سرانجام مذاکره با ژوزه چه شد؟

متاسفانه مجبور شدم با ژوزه برخورد کنم مربی کشی یا تغییر مربی در پرسپولیس یک رسم شده است و من هم رسم گذشته را تکرار کردم، با وجودی که می‌باخت حمایت کردم.

کریمی 52 روز نبود باز هم حمایت کردم اما نتیجه برای هواداران پرسپولیس مهم است. با نظراتی که از سوی هواداران داشتیم و اجماعی که با پیشکسوتان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که حضور ژوزه در نیم‌فصل مشخص شود و تعیین تکلیف کنیم. انتظار ما در جدول این بود که تک‌رقمی شویم بنابراین حق ما بود از ژوزه بازخواست کنیم. در نظر داشتیم با ژوزه در خصوص بازیکنان ایرادات فنی و عملکردش در نیم‌فصل صحبت کنیم اما وی به کمیته فنی نیامد. دستیارانش‌ هم نیامدند. ژوزه شخصیت بزرگی دارد و من او را حتی از کی‌روش بزرگتر می‌دانم اما در ایران و اینجا موفق نبود آدم‌های بزرگ هم جایی شکست می‌خورند. پرسپولیس تیم بزرگی است و او باید پاسخگو باشد. ژوزه در کمیته فنی نمره قبولی نگرفت. در جلسه‌ای که در روز بعد با ژوزه داشتم وی گفت؛ متاسفم هم من ضربه خوردم و هم شما این تیم آخری بود که می خواستم هدایتش را برعهده داشته باشم و در نظر داشتم قهرمان بروم و خداحافظی کنم. دوستانه هر تصمیمی که بگیرید قبول می‌کنم. باید بپذیریم ژوزه 50 سال در فوتبال بوده و احترامش باید حفظ شود. بعد از ظهر امروز ساعت 18 با وی جلسه‌ای داریم که در خصوص خداحافظی وی قرار است به توافق برسیم.

* شما بازیکنان را با کمک مشاورانتان بدون در نظر گرفتن مربی انتخاب کردید و با انرژی کار کردید اما جواب نگرفتید آیا این به دلیل عدم توجه به یارگیری است یا اینکه ژوزه با تجربه‌ای که داشت نتوانست خواسته‌هایش را با بازیکنان منطبق کند.

هنگامی که به پرسپولیس آمدم، استیلی مربی بود وی جوان بادانش، باتکنیک و بااخلاقی است. هم‌اکنون نیز تنها کسی است که بدون دریافت یکریال رئیس آکادمی پرسپولیس است اما سکوها نگذاشتند بماند. دنیزلی را آوردم که چهره محبوب هواداران بود اما از پشت پرده یک سری اتفاقات رخ داد. مانوئل را آوردم که از دنیزلی هم بالاتر بود وی را نه در سکو و نه افراد پشت پرده گذاشتند، بماند. پرسپولیس تیم پرحاشیه‌ای است و تاکنون سازمانی به این پیچیدگی ندیده‌ام. جریاناتی هست که نمی‌خواهند پرسپولیس در اوج باشد. من آنها را شناخته‌ام اما اکنون وقت نام بردن از این افراد نیست. نمی‌دانم چرا از زمانی که آمدم یک عده‌ای اختلاف ایجاد می‌کنند عده‌ای در تیم نفوذ می‌کنند و می‌خواهند با پولشان ما را بزنند.

* چند بار دل‌ آزرده شدید؟

12 بار. یعنی ماهی یک بار. نمی‌دانم چرا اینگونه است. فوتبال ما نمی‌خواهد درست شود. عده‌ای هستند که منافعشان نمی‌گذارد این اتفاق رخ دهد.

* اگر شما نتوانید این وضع را درست کنید و افراد را شناسایی کنید چه کسی می‌تواند این کار را انجام دهد؟

من از آبرویم و سلامتی‌ام می‌گذرم به شرطی که وظیفه‌ام را انجام دهم. دغدغه اول باید توسعه باشگاه و تیم پایه باشد. پرسپولیس بازیکن تولید نمی‌کند. من وارث چیزی هستم که زیر صفر است. هنگامی که آمدم 3 _ 4 اشکال اساسی در پرسپولیس بود. من نیامدم با دروغ و قدرت کار کنم تا تیم بالا رود. به دنبال جام هم نیستم. پرسپولیس فقدان برنامه و یک تیم بیمار است. مشکل اساسی این تیم اقتصادی است و جز بدهی چیزی ندارد. شبکه و ساختار برای ارتباط با هواداران و پیشکسوتان و ضعف شدید تیم‌های پایه از مشکلات ماست. به این نتیجه رسیده‌ام دغدغه اول باید ساختن باشگاه دربرطرف کردن آسیب‌ها و بیماری‌ها باشد. پرسپولیس اقتصاد‌زا شود و درمان اساسی صورت گیرد تا برای 50 سال دیکر ماندگار بماند.

* هنگامی که برایتان ناراحتی پیش می‌آید چه چیزی شما را خوشحال می‌کند؟

درک متقابل بین من، هواداران و پیشکسوتان. آنچه باعث شد بمانم و بجنگم حمایت هواداران بوده است. بهترین مربیان بازیکنان و امکانات را آوردم. چرا شیرینی به ذائقه تماشاگران خوش نمی‌آید؟ به خاطر همان بیماری است.

* هواداران و تماشاگران پرسپولیس ارتباط زیادی با شما دارند.

من با آنها زیاد صحبت می‌کنم. زمانی که بچه بودیم منچ بازی می‌کردیم. بالا می‌رفتیم اما نیش می‌خوردیم مطمئن باشید پرسپولیس اینگونه نمی‌ماند و قهرمان می‌شود حتی قهرمان آسیا البته آرزو برای جوانان عیب نیست.

* می‌گویند رویانیان به یک سرمایه و بانکی متصل است. پول هایی که هزینه می‌کنید از کجا می‌آورید؟

هنگامی که در راهنمایی رانندگی بودم بودجه ما 7 میلیارد تومان بود وقتی بیرون آمدم 250 میلیارد در سال شد. در ستاد حمل و نقل و سوخت،دولت پیش از این یارانه می‌داد که 400 هزار خودرو در 2 _ 3 سال نوسازی شد. زمانی که من بودم یک ریال یارانه ندادند و ما 900 هزار خودرو نوسازی کردیم یعنی با تعامل پول گرفتیم. اکنون 5 شرکت تجاری به نام پرسپولیس در تهران دارم. در برزیل، مالزی، کرواسی و آلمان شرکت کرده‌ایم. این موارد را ظرف یک سال راه انداختم. آیا گناه است یا جرم است؟ سپاهان از فولاد مبارکه، مس از مس، نفت از نفت و سایپا از سایپا پول می‌گیرد اما استقلال و پرسپولیس یک ریال هم نمی‌گیرند و دهانشان باز است تا از دولت پول بگیرند. تصمیم گرفتیم کسب و کار داخلی موسسات فرهنگی، شرکت‌های خارجی تاسیس کنم. ساختار اقتصادی پرسپولیس که من انجام دادم این باشگاه می‌‌تواند 50 سال روی کار بایستد.

* شما به چند باشگاه لیگ برتری نیز کمک مالی کرده‌اید؟

وظیفه انسانی است به زودی صندوق ما در بورس راه‌اندازی می‌شود. شرکت پیشکسوتان ما همچنین که به ثبت رسیده 50 _ 60 عضو دارد. خصوصی‌سازی پرسپولیس نیز کار بزرگی است که پیگیری می‌کنیم.

* شما تا چه اندازه مسئولیت نتایج نیم‌فصل را برعهده می‌گیرید؟

صد در صد.

* چقدر امیدوارید نیم‌فصل دوم تفاوت داشته باشد؟

خیلی امیدوارم. همه کار کردیم مربی‌ای که بازیکنان احساس خوبی نداشتند و با او فاصله گرفته بودند قطع همکاری می‌کنیم تصمیم به همکاری با مربی داخلی گرفتیم.

* خوردبین در زمان شما مدتی آمد و رفت و گفته است شما 8 میلیارد به ژوزه پول داده‌اید.

از اینکه او چیزی را گفت که اطلاع نداشت ناراحت شدم. آدم عاقل این کار را نمی‌کند که پول مورینیو را به ژوزه بدهد. پیش از این هم گفتم به ژوزه و مجموعه دستیارانش یک میلیون و 250 هزار دلار پول دادیم.

* بالاخره یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس شد یا خیر؟

تا با مانوئل فسخ قرارداد نکنم نمی‌توانم که سرمربی انتخاب کنم.

*چه زمانیقرار است جلسه بگذارید؟

تا زمانی که ژوزه خسته شود.

* فکر نمی‌کنید واژه سرمربی موقت برای گل‌محمدی آزار‌دهنده است؟

چرا این مسئله خوب نیست اما همه چیز را به یحیی گفته‌ایم.

* یحیی قبول نکرده نتایج تیم در نیم‌فصل دوم خوب باشد؟

وی باید از همه امکانات استفاده کند و تیم بالا برود. تعارف که نداریم با مانوئل با این عظمت چرا ناراحت شدیم. مشخص است به دلیل نتیجه.

* پروین گفته است اگر این تیم را به من بدهید به جایگاه سوم چهارمی می‌رسانم و در جام حذفی قهرمان می‌کنم.

پروین بکن بائر ایران است. وی باید بالا بنشیند، او نماد پرسپولیس است. باشگاه برای اوست. از ویمی‌خواهم با قدرت بیاید و به ما کمک کند.

* گل‌محمدی گفته به پروین احترام می‌گذارم اما دوست دارم با باقری کار کنم.

وی با پروین اختلاف سلیقه دارد اما این خوب است. خوشحالم که گل‌محمدی قاطع عمل کرده و گفته دستیارانم را خودم انتخاب می‌کنم. پروین هم اعلام کرده نه در کادر، ترکیب و برنامه دخالتی نمی‌کند. تا زمان مشخص شدن تکلیف ژوزه باقری، عبدی، ادموند بزیک و چیزری دستیاران یحیی هستند. پیش از این هم همراه با ژوزه 5 نفر بودند ما هم هم‌اکنون 6 تایی کردیم تا کم نیاوریم. البته باقری و بزیک در نیمکت نیستند.

* مهدوی‌کیا با پروین مشکل دارد؟

مهدوی‌کیا باشخصیت است و با وجود اختلاف سلیقه نظم تیم را حفظ کرده بنابراین هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

* یک سایت ترکیه خبر بازگشت دنیزلی را به پرسپولیس داده است.

نه اینطور نیست.

* ایراد پرسپولیس ژوزه بود یا بازیکنان هم مشکل داشتند؟

بازیکنان در حد خودشان بازی نکردند، همه مقصر هستیم من بیشتر از بازیکنان ناراحتم زیرا انتظار داشتم بهتر از این تیم را جلو ببرند.

* آیا وکیل باشگاه در حل مشکل شما با ژوزه می‌تواند کمک کند؟

بله. وی مذاکراتی انجام داده اما ژوزه قاطعانه گفته است شخصیتم بزرگتر از آن است که دعوا راه بیندازم. بنابراین مشکل را دوستانه حل می‌کنیم. وی 4 ماه است حقوق نگرفته و یک کلمه هم حرف نزده است. شاید یک تیمی را به پرتغال بفرستیم تا از او تجلیل کند.

* نیکبخت به پرسپولیس آمد؟

یکی دو جلسه با او گذاشتم وی باید جایی بیاید که احیا شود. نمی‌دانم پرسپولیس یا گهر.

* آیا تاج علی دایی را به شما پیشنهاد کرده است؟

خیر.

* قبول دارید یارگیری شما در خرید بازیکن مشکل داشت؟

هر اشکالی باشد قبول می‌کنم.

* هنگامی که به ایتالیا رفتید آیا درخواست خرید انصاری‌فرد را داشتید؟

به طور مستقیم به ما چیزی نگفتند.

*گردان مدت‌هاست در تمرینات حضور ندارد علت غیبت او چیست؟

او اکنون سر تمرین است و پیش از این فکر می‌کرد او را نمی‌خواهیم.

* حاج صفی، یعقوب کریمی، جهانبخش، حدادی، لوپز و مسلمان بازیکنانی هستند که شما می‌خواهید؟ کسی را جذب کرده‌اید؟

تلاش کردم بگیرم اما هیچ کدام نیامدند. سپاهان هیچ وقت حاجصفی را به ما نمی‌دهد.

* آدریانو گالیانی گفته می‌خواهد با پرسپولیس همکاری کند این همکاری چیست؟

زمین‌های تمرین و طرح‌های اقتصادی را مفصل بررسی کردیم مدرسه فوتبال آث میلان در تهران تشکیل می‌شود چند بازیکن و مربی را به برزیل می‌فرستیم. آث میلان پرافتخارترین تیم جهان است.

* شنیده‌ایم بازیکنان را 10 درصد جریمه کرده‌اید چرا این کار را انجام داده‌اید؟

چون مردم را ناراحت کردند و نتیجه خوبی نگرفتند. سال گذشته نیز آنها را 30 درصد جریمه کردم.

* از فرانکو باره‌سی دعوت کرده‌اید برای بازی پرسپولیس استقلال به تهران بیاید؟

بله. چند بازیکن دیگر هم هستند که نامی از آنها نمی‌بریم.

* درباره اشخاص زیر نظرتان را بگویید؟

پروین: سلطان

دایی: اسطوره

کی‌روش: بعدا می‌گویم

فتح‌الله‌زاده: حاجی. دوستم است.

کفاشیان: خندان اما کم نتیجه می‌گیرد درست مانند ما.

نظرات بینندگان