arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۷۶۰۱
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۲۰ - ۲۵ آذر ۱۳۹۱

آمار رو به افزایش درخواست پناهندگی ایرانیان از سازمان ملل

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

درخواست پناهندگی ایرانیان در خارج از کشور در 4 سال گذشته، روندی رو به افزایش داشته است.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، طبق آمار کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل، از سال 2009 بدین سو همه ساله پرونده های ایرانیان متقاضی پناهندگی که از طریق این سازمان درخواست پناهندگی از دیگر کشورها داشته اند رو به افزایش بوده است.

در سال 2009 بیش از 11 هزار ایرانی از طریق کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل درخواست پناهندگی کرده اند که این رقم در سال 2010 به بیش از 15 هزار و در سال 2011 به 18 هزار نفر افزایش یافته است.

بنابراین گزارش، بیشتر ایرانیان از طریق ترکیه درخواست پناهندگی داشته اند و بررسی تقاضای برخی از آنها، گاه ماه ها و یا سال ها طول می کشد.

کشورهای اروپایی به دلیل نزدیک تر بودن نخستین مقصد ایرانیان پناهنده هستند. ایالات متحده، کانادا و استرالیا نیز از دیگر کشورهایی هستند که ایرانیان پناهنده بیشتر برای دریافت مجوز اقامت در آنها به کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل مراجعه کرده اند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 (2009) حتی برخی افراد با سوء استفاده از فضا با جعل عناوینی چون روزنامه نگار  و فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی و... توانستند به راحتی از برخی کشورهای اروپایی پناهندگی بگیرند.

در این گزارش آمده است که ایرانی های متقاضی پناهندگی در کردستان عراق و ترکیه با شرایط دشواری روبه رو هستند.

 

نظرات بینندگان