arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۷۶۳۳
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۰۰ - ۲۶ آذر ۱۳۹۱

توضیحات دادستان و رئیس پلیس تهران در مورد متهمان پرونده زورگیری

رئیس پلیس تهران با اعلام اینکه دو متهم پرونده زورگیری خشن ساعتی قبل از خروج از کشور دستگیر شدند،گفت: تیم های ویژه برخورد با جرایم خشن در پلیس امنیت و آگاهی تشکیل شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دادستان تهران در مورد آخرین وضعیت پرونده زورگیران خشن تهران که توسط پلیس دستگیر شدند گفت: تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم این پرونده تا 10 روز دیگر تحویل دادگاه شود.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، عباس جعفری دولت آبادی شنبه شب در برنامه ویژه خبری (شبکه دو سیما) که همراه با سردار ساجدی نیا رئیس پلیس تهران برای توضیح درباره  پرونده زورگیری در تهران حاضر شده بود در مورد روند بررسی این پرونده گفت: هر چهار متهم این پرونده افرادی جوان و دارای خانواده ای متلاشی، سابقه دار و بیکار بوده اند.

وی افزود: بر اساس قوانین جاری کشور هر شخصی که سلاح بکشد و مردم را بترساند محارب شناخته شده و بر اساس قانون فقه و قوانین حقوقی حکم اعدام در انتظار آنهاست. آنچه از تصاویر و بررسیها به دست آمده اقدام این افراد موجب ترساندن مردم شده و قطعا به اشد مجازات محکوم خواهند شد.

دادستان تهران اظهار داشت: ما در دادسرای تهران دو داسرا تشکیل دادیم که یکی دادسرای ویژه قتل و سرقت و دیگری دادسرای شهید مقدس در خصوص جرائم خاص است. دادستانی تهران سرعت عمل را در رسیدگی به پرونده ها در دستور کار خود قرار داده تا اینگونه پرونده ها به سرعت مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان مثال در حادثه قتل در پل مدیریت، سعادت آباد و خیابان شهید مدنی این سرعت عمل دیده شد.

وی افزود: ما در قوانین نقصی نداریم و این قوانین به ما اجازه می دهد با اخلالگران جامعه و مزاحمین نوامیس در قالب مجازاتهای سنگین برخورد کنیم.

پرونده زورگیران تهرانی 10 روز دیگر به دادگاه می رود

جعفری دولت آبادی گفت: در این پرونده تلاش می کنیم در کمتر از 10 روز پرونده را به اتمام رسانده و تحویل دادگاه دهیم.

دادستان تهران در پاسخ به اینکه یک قمه در دست یکی از زورگیران بوده گفت: فردی که قمه داشته قطعا محارب است ولی به سه متهم دیگراتهام سرقت مسلحانه تفهیم شده است.

تشکیل جلسات ماهانه در خصوص پرونده های خاص

دکتر جعفری دولت آبادی در پاسخ به اینکه دستور ویژه رئیس قوه در مورد برخورد قاطع با اینگونه پرونده ها چگونه اجرایی می شود گفت: در پرونده های ملی و بزرگ حتی رئیس قوه هم وارد می شود که می توان به پرونده عقرب سیاه اشاره کرد که در نهایت به نتیجه رسید و متهم اعدام شد. پرونده های خاص در دادسراها به سرعت و دقت پیگیری می شود. البته در تهران جلسات ماهانه ای با حضور پلیس، پزشکی قانونی و دستگاه های امنیتی تشکیل و پرونده های مهم مطرح و بررسی می شود.

مردم هرگونه مشاهده جرم را گزارش کنند

وی افزود: دادستانی تهران هر گونه خبری حتی شفاهی را دنبال می کند. به عنوان نمونه پس از انتشار این فیلم در رسانه ها رئیس قوه قضائیه تماس گرفتند و فرمودند این مورد سریع پیگیری شود. برای همین به شهروندان می گوئیم که اگر مردم مواردی را مشاهده کردند به سرعت به دستگاههای انتظامی و قضایی گزارش کنند.

جعفری دولت آبادی گفت: ما در دادستانی تهران تیمی داریم که تمامی اخبار رسانه ها و سایتهای اینترنتی را رصد و موارد مجرمانه و اخبار را بررسی و پیگیری می کنند.

فعال شدن دوربینهای شهری می تواند از بروز جرائم جلوگیری کند

دادستان تهران در خصوص پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: پیش از این ما تنها پیشگیری در حوزه بهداشت داشتیم ولی امروز پیشگیری از وقوع جرم در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفته است. ولی باید تمامی نهادها وارد شوند. به عنوان نمونه آموزش و پرورش و حضور پلیس در این خصوص بسیار موثر است. یا اینکه همین دوربینهای شهری هم بسیار در بحث پیشگیری از جرم نقش مهمی ایفا کرده است. البته در کنار تمامی این موارد احکام و مجازاتهای قاطع هم می تواند در موضوع پیشگیری از وقوع جرم تاثیر گذار باشد.

عباس جعفری دولت آبادی خطاب به مردم گفت: فرزندان شما در دستگاه قضایی با استناد به قانون و همکاری با پلیس و تکنولوژیهای جدید با شرارتها و نا امنی ها مبارزه می کنند.

دو متهم پرونده زورگیری قصد فرار از کشور داشتند

رئیس پلیس تهران با اعلام اینکه دو متهم پرونده زورگیری خشن ساعتی قبل از خروج از کشور دستگیر شدند،گفت: تیم های ویژه برخورد با جرایم خشن در پلیس امنیت و آگاهی تشکیل شده است.
به گزارش انتخاب به نقل از مهر، سردار حسین ساجدی نیا شنبه شب در برنامه گفتگوی ویژه  خبری شبکه دو سیما در مورد نحوه دستگیری زورگیران خشن پایتخت اظهار داشت: روز یازدهم آذر ماموران پلیس از طریق مرکز فوریتهای پلیسی 110 در جریان وقوع یک فقره زورگیری در مرکز شهر قرار گرفتند. با حضور ماموران پرونده ای تشکیل و به اداره آگاهی ارجاع شد.

وی ادامه داد: دو روز پس از آغاز تحقیقات در جریان انتشار این فیلم در سایت های خبری و صدا و سیما قرار گرفتیم که این موضوع باعث فرار چهار متهم شد. البته پلیس سرنخ زیادی از این افراد نداشت اما با اقدامات فنی توانستیم یکی از متهمان را 11 روز پس از ارتکاب جرم شناسایی و دستگیر کنیم.

رئیس پلیس تهران تاکید کرد: پس از دستگیری اولین متهم، این فرد در بازجویی ها یکی از همدستانش را که از سلاح سرد استفاده کرده بود معرفی کرد که بلافاصله از سوی پلیس دستگیر شد.

ساجدی نیا با اعلام اینکه دو متهم دیگر پرونده قصد خروج از کشور را داشتند، افزود: این افراد قصد خروج از مرزهای غربی را داشتند که ساعتی قبل از عملی کردن نقشه شان شناسایی و دستگیر شدند.

وی با اعلام اینکه پلیس با اشرار قاطعانه برخورد می کند، گفت: براساس قانون با بهترین امکانات و تجهیزات با اشرار، سارقان و زورگیران برخورد می کنیم. در 6 سال گذشته با اجرای دو طرح امنیت محله محور و انضباط اجتماعی توانستیم رضایت نسبی شهروندان را فراهم کنیم. پلیس امروز در حال افزایش احساس امنیت در میان هموطنان است.

فرمانده انتظامی تهران در خصوص زمان رسیدگی  پلیس به تماس های مردمی با پلیس 110 گفت:هم اکنون با توجه به امکانات و تجهیزات نیروی انتظامی، ماموران پلیس در کمتر از هفت دقیقه به صورت میانگین تماسهای مردمی با پلیس 110 را عملیاتی کرده و در صحنه حاضر می شوند. روزانه سی هزار تماس با پلیس 110 تهران برقرار می شود که 12 هزار تماس عملیاتی است و ماموران در صحنه حاضر می شوند.

ساجدی نیا با اشاره به تعامل خوب شهروندان با پلیس تصریح کرد: خوشبختانه مردم تعامل خوبی با پلیس دارند و روزانه 70 تماس مردمی در رابطه با گزارش وجود اراذل و اوباش، خانه های فساد و برخورد با معتادان با پلیس 110 برقرار می شود.

وی از راه اندازی تیم های ویژه برخورد با جرایم خشن در پلیس امنیت و آگاهی خبر داد و افزود: از چند سال قبل تیم های ویژه ای برای برخورد با جرایم خشن که دغدغه مردم است تشکیل شد. امروز وقوع جرایم خشن همانند قتل و سرقت مسلحانه در پایتخت به کمترین حد خود رسیده است به صورتیکه در سه سال گذشته تنها یک مورد سرقت مسلحانه بانک در پایتخت رخ داد. همچنین در تمام  گروگانگیری ها  فرد ربوده شده سالم آزاد شده است.

رئیس پلیس تهران با اعلام اینکه ماموران با 26 جرم در قالب طرح امنیت محله محور برخورد می کنند، اظهار داشت: پلیس با استناد به احکام قضایی به صورت مستمر با این جرایم براساس خواست مردم برخورد می کند. برخورد با اراذل و اوباش،سارقان و زورگیران و فروشندگان مواد مخدر سه اولویت مهم درخواست های مردم از ما است.

ساجدی نیا بار دیگر از اجرای طرح های جدید برخورد با اشرار و زورگیران و سارقان خبر داد و تاکید کرد: پس از ارسال پرونده های شناسایی شده به دستگاه قضا و اخذ حکم به زودی طرح های جدیدی را به منظور کاهش جرم اجرا می کنیم.
نظرات بینندگان