arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۷۶۴۲
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۱ - ۲۶ آذر ۱۳۹۱

چه تعداد کودک باید بمیرد تا بتوانیم جلوی پخش سلاح در آمریکا را بگیریم؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جامعه ‌آمریکا هنوز در بهت تراژدی خونین در یک دبستان در ایالت کانتیکات فرورفته است. پیش از ظهر جمعه جوان ۲۰ ساله‌ای وارد دبستانی در شهر نیوتاون این ایالت شد و دانش‌آموزان و کارکنان مدرسه را به رگبار بست. در این حادثه ۱۸ کودک بلافاصله کشته شدند و دو دانش‌آموز دیگر در بیمارستان جان باختند.

به گزارش انتخاب به نقل از دویچه وله ؛ جوان مهاجم، آدام لانزا، پیش از حمله به مدرسه‌ی "ساندی هوک" مادر خود را نیز که معلم این دبستان بوده به قتل رسانده بود. پنج بزرگسال دیگر نیز کشته‌‌اند، از جمله روانشناس مدرسه به همراه چهار تن دیگر. جسد آدام لانزا نیز که ظاهرا خودکشی کرده بود توسط پلیس در مدرسه پیدا شد.

در شرایطی که ملت آمریکا در شوک و حیرت فرورفته است، روز جمعه ده‌ها نفر در برابر کاخ سفید دست به تظاهرات زدند و خواستار تصویب قانونی سخت‌گیرانه‌تر در رابطه با تجارت اسلحه شدند. بر روی یکی از پلاکات‌ها نوشته شده بود: «آقای رئیس‌جمهور، من دعا می‌کنم شما کاری کنید.»

به گزارش خبرگزاری آلمان، ماریان رایت ادلمان، رئیس نهاد دفاع از کودکان از ته دل می‌گوید: «قربانیان تا چه اندازه باید جوان باشند و چه تعداد کودک باید بمیرد تا ما بتوانیم جلوی پخش سلاح در کشورمان را بگیریم؟»

هرگاه تراژدی‌هایی همانند کلمباین، ویرجینیا تک، تاکسون، آوروا و این‌بار در نیوتاون رخ داده و ملت آمریکا را لرزانده است، فریادها برای قوانین سخت‌گیرانه علیه تجارت آزاد اسلحه بلند می‌شود.

به نظر می‌آید آمریکایی‌ها بیش از هر کشور دیگر علاقه‌مند به داشتن اسلحه باشند. بر اساس یک‌رشته ارزیابی‌ها، بیش از ۴۰ درصد خانه‌ها بیش از یک قبضه اسلحه در اختیار دارند.

همین امر نشان می‌دهد چرا سیاستمدارانی که طرفدار قوانین سخت‌گیرانه‌تری هستند، جرئت وارد شدن به این حوزه را ندارند. هر کس که خواستار کنترل شدیدتر بر تجارت آزاد اسلحه شود، باید ریسک از دست دادن آرا رأی‌دهندگان را نیز بپذیرد.

به همین دلیل موضوع محدود کردن تجارت اسلحه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری، جای مطرح شدن نداشته است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا فقط در حاشیه کارزار انتخاباتی گفته بود، در صورتی‌که بار دیگر انتخاب شود، می‌کوشد قانون ممنوعیت تجارت آزاد سلاح‌های نیمه اتوماتیک را، که اعتبار آن در سال ۲۰۰۴ به پایان رسیده بود، بار دیگر به تصویب برساند.

ولی اوبامای دمکرات هم‌زمان تصریح کرده بود که طبق قانون اساسی، شهروندان حق داشتن اسلحه را دارند. در پی آن مخالفان اسلحه وی را یک بزدل نامیدند.

ولی این‌بار در میان مخالفان تجارت با اسلحه بارقه‌ای از امید بوجود آمده، که شاید بتوان در این زمینه تحولی هراندازه کوچک ایجاد کرد. به‌ویژه که این‌بار کودکان بوده‌اند که قربانی تراژدی جدید شده‌اند.

کارولین مک‌کارتی، عضو کنگره آمریکا که همسرش را در پی یک تیراندازی در سال ۱۹۹۳ از دست داده می‌گوید: «اگر این رویداد مردم و سیاستمداران ما را نتواند بیدار کند، دیگر معلوم نیست چه باید رخ بدهد؟»

خانم مک‌کارتی که عضو حزب دموکرات است به روزنامه "نیویورک تایمز" گفت که او بدون توجه به ضررهایی که در واشنگتن خواهد دید، برای تغییر قوانین در این زمینه پافشاری خواهد کرد.

دولت اوباما از سال ۲۰۰۹ میلادی بارها تلاش کرده با وضع قوانینی کنترل بیشتری بر روی "سلاح‌های مجاز" نزد شهروندان اعمال کند. اما این تلاش‌ها با مخالفت جمهوری‌خواهان ناکام مانده است.

رئیس‌جمهور آمریکا که به‌شدت از تراژدی خونین نیوتاون متأثر شده بود، با چشمانی پر از اشک با اشاره به حوادث مشابه در سال‌های اخیر تاکید کرد: «ما باید دست به دست هم دهیم و با تدبیرهای موثر جلوی تکرار این گونه حوادث را بگیریم.» اوباما گفته است که باید فراسوی محاسبات سیاسی دست به عمل زد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در این رابطه گفت که دولت نمی‌خواهد این تراژدی را "سیاسی" کند. وی افزود: «امروز وقت این کار نیست.»
نظرات بینندگان