arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۷۸۷۸
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۵ - ۲۷ آذر ۱۳۹۱

قالیباف: امکان شست‌وشوی متوفیان توسط خانواده‌شان

وی در بخش دیگری از سخنانش مهم‌ترین چالش شهر تهران را آلودگی هوا توصیف کرد و گفت: در ابتدای مسوولیت خود در شهرداری، ‌تصور می‌کردم که پایتخت با پنج چالش جدی مواجه است، اما پس از حدود دو سال دانستم که شهر تهران تنها یک معضل دارد و آن هم آلودگی هوا و صوتی است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شهردار تهران از پیشرفت 67 درصدی پروژه بزرگراه امام علی (ع) خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در مراسم «بهره‌برداری از هفت کیلومتر از بخش میانی خط 3 مترو»، با اشاره به تملک حدود 10 هزار واحد مسکونی در مناطق محروم تهران به منظور اجرای پروژه ادامه بزرگراه امام علی (ع)، اظهار کرد: این بزرگراه در 14 لاین شامل شش لاین کندرو و هشت لاین تندرو در دست احداث است.

وی با بیان اینکه طول در دست احداث بزرگراه امام علی (ع) حدود 27 کیلومتر است و از محدوده رسالت تا حرم امام خمینی (ره) امتداد دارد، اظهار کرد: این پروژه می‌تواند گامی برای توسعه و پیشرفت مناطق شرقی پایتخت که محروم‌تر از غرب شهر است، محسوب شود.

قالیباف در ادامه به سایر پروژه‌های عمرانی شهر همچون صدر – نیایش و بزرگراه آزاداگان اشاره کرد و گفت: در شهر تهران همه چیز اعم از پروژه‌های کوچک و محلی و پروژه‌های بزرگ مطابق با برنامه‌ریزی پیش می‌رود و از موضوعات کوچکی همچون توسعه فضای سبز و خدمات شهری هم غافل نمانده‌ایم و مسیر کارها کاملا مشخص است.

امکان تطهیر متوفیان توسط خانواده‌یشان فراهم است

شهردار تهران در همین زمینه به ایجاد مرکز جدید پذیرش متوفیان در بهشت زهرا (س) اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون بزرگترین مرکز تطهیر متوفیان در بهشت زهرا (س) ایجاد شده است؛ زمانی مسائله شست‌وشوی اموات به صورت مکانیزه در فلان شهر مطرح شد،‌این موضوع در مکتب و فرهنگ ما توصیه نشده و اگرچه من حق دخالت در مسائل شرعی را ندارم، اما به لحاظ روحی و عاطفی هم این کار با فرهنگ ما سازگاری ندارد.

وی یادآور شد: هم‌اکنون در بهشت‌زهرا (س) این امکان فراهم شده که اگر خانواده‌ای تصمیم بگیرد متوفی خود تطهیر کنند، این امکان برای آنها وجود دارد.

به گزارش ایسنا، قالیباف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات گسترده انجام شده در حوزه فرهنگی، خاطرنشان کرد: بالغ بر پنج میلیون مترمربع فضای فرهنگی فاخر و تاثیرگذار در سطح ملی که با پروژه‌های فرا ملی هم قابل رقابت است، در پایتخت احداث شده، کما اینکه در محدوده خاوران، مرکز تئاتر حرفه‌ای در دست ساخت قرار دارد که این مجموعه در خاورمیانه بی‌نظیر است و در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

شهردار تهران همچنین توجه به حوزه آسیب‌های اجتماعی را از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت شهری توصیف کرد و گفت: موضوعاتی در زیر پوست شهر وجود دارد که نباید لحظه‌ای از آن غفلت شود.

وی با بیان اینکه امروز مدیریت شهری در بستر پیشرفت توام با عدالت اجتماعی در حال حرکت است، گفت: تلاش می‌کنیم که تمامی فعالیت‌های ما با تکیه بر خرد جمعی صورت گیرد.

قالیباف این عبارت معروف خود را که "حرف مرد یکی نیست، بلکه دو تاست"، تکرار کرد و گفت: هر گاه کسی دید که در تصمیمش اشتباه کرده، باید آن را بپذیرد و اصلاح کند.

شهردار تهران یادآور شد: در مجموعه مدیریت شهری ادعا نداریم که ضعفی وجود ندارد و کارهایمان در شان مردم است. همچنین ادعا نداریم به گونه‌ای کار می‌کنیم که فردای قیامت مدیون شهدا نباشیم، اما بیش از این هم توان بضاعت نداریم و در این زمینه دست نیاز به سوی شهروندان دراز می‌کنیم تا اگر می‌توانند ما را کمک کنند و اگر نمی‌توانند دعایمان کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش مهم‌ترین چالش شهر تهران را آلودگی هوا توصیف کرد و گفت: در ابتدای مسوولیت خود در شهرداری، ‌تصور می‌کردم که پایتخت با پنج چالش جدی مواجه است، اما پس از حدود دو سال دانستم که شهر تهران تنها یک معضل دارد و آن هم آلودگی هوا و صوتی است.

وی تاکید کرد: در این میان برای مهار این چالش، بخشی از مسوولیت‌ها بر عهده مدیریت شهری است و بخش دیگر بر عهده دولت است و اگر همکاری لازم میان دستگاه‌های مربوطه وجود داشته باشد، این معضل قابل حل است.

شهردار تهران با اشاره به فعالیت مدیران محله در 374 محله پایتخت، اظهار کرد: ما آسفالت کردن خیابان را تنها رسالت خود نمی‌دانیم، بلکه رسالت اصلی ما این است که سطح آگاهی مردم را افزایش دهیم تا حقوق خود را به درستی مطالبه کنند و در این صورت است که شکوفایی و ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی محقق می‌شود.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه افتخار انقلاب ما این است که عمق استراتژیکش نه در توان هسته‌ای و نه در توان نظامی است، افزود: عقبه انقلاب ما، قلب مردم است و تا زمانی که در دل مردم هستیم و مردم با همه وجود پای انقلاب ایستاده‌اند، این انقلاب پایدار خواهد بود، ما هم در شهرداری تهران تلاش می‌کنیم که این نهاد غیر دولتی در بستر مردم قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به مشکلات پیش روی توسعه مترو تهران، اظهار کرد: با وجود همه سختی‌ها و مشکلات، 150 کیلومتر خط مترو در 200 جبهه کاری در دست ساخت قرار دارد که حاکی از مجاهدت شبانه‌روزی مدیریت شهری برای توسعه حمل و نقل عمومی است.
نظرات بینندگان