arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۷۹۲۲
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۲۱ - ۲۷ آذر ۱۳۹۱

مشاور خاتمی: اصلاح طلبان محکوم به جدی گرفتن انتخابات ریاست جمهوری هستند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
24 خرداد ۹۲ رییس دولت یازدهم انتخاب می‌شود و در این میان ، هنوز مشخص نیست که اصلاح طلبان چه رویکردی را در این باره اتخاذ خواهند کرد.

مصطفی درایتی مشاور رییس جمهور دولت اصلاحات با تاکید بر اینکه «انتخابات ریاست جمهوری اهمیتی فوق العاده دارد و به همین دلیل طیف‌های مختلفی که در فضای سیاسی فعال هستند، محکوم به این هستند که جدی‌اش بگیرند.» به  پرسش‌های عصر ایران پاسخ می دهد.

*حضور یا عدم حضور اصلاحات در انتخابات سؤال این روزهای فضای سیاسی کشور است، تحلیل شما از واکنش این جریان سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری چیست؟

نظر کلی این است که گروه‌های سیاسی باید نگاهی جدی به انتخابات برگزار شده داشته باشند تا هم اعلام موجودیت کنند و هم از این طریق بتوانند در اتفاق های جامعه تاثیرگذار باشند.
با این توضیح می‌توان گفت که اصلاح طلبان باید تلاش کنند تا به این بحث مهم وارد شوند.

*البته شرایط هم باید فراهم شود تا گروهی بتواند حضوری موثر در انتخابات داشته باشد؟

این احتمال که شاید موانعی اجازه حضور جدی به گروه‌های سیاسی را ندهد، همیشه وجود دارد. با این حال باید گفت که که انتخابات ریاست جمهوری اهمیتی فوق العاده دارد و به همین دلیل طیف‌های مختلفی که در فضای سیاسی فعال هستند، محکوم به این هستند که جدی‌اش بگیرند. جبهه اصلاحات بر اساس همین قاعده در تلاش است کاندیدای خود را معرفی کند.

*می توانید به طور مصداقی به موانع احتمالی اصلاحات برای ورود به انتخابات اشاره‌ای داشته باشید؟

یکی از مهم‌ترین ابزار لازم برای جریان‌های سیاسی این است که بتوانند از فضای رسانه‌ای برای تبلیغ و ترویج نظرات و برنامه‌هایشان بهره‌مند باشند که متاسفانه اصلاحات از این فرصت محروم است. البته این مانع و هر مانع دیگری خللی در انگیزه اصلاح طلبان برای وارد شدن به انتخابات سال ۹۲ به وجود نخواهد آورد.

*با احتمال مساعد بودن شرایط، تشکیلات اصلاح طلبی آمادگی حضور در انتخابات را دارد یا خیر؟

جبهه اصلاحات جریانی با برنامه و منسجم است و به همین دلیل نیاز چندانی به تدارک و برنامه ریزی ندارد، به همین دلیل اگر قرار بر حضور باشد حتما آن‌ها می‌توانند با معرفی یکی از چهره‌های مطرح و کارآمد خود در انتخابات مشارکت کنند.

مردم تا به حال نشان داده‌اند که اگر ببینند همه گروه‌های سیاسی فرصت حضور در انتخابات و رقابت دارند، انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند تا در پای صندوق‌های رای حاضر شده و رای بدهند و انتخاب خود را اعلام کنند.

*تکصدایی چه هزینه‌هایی را برای جامعه در پی خواهد داشت؟

مردم، اراده مردم و پشتیبانی مردم دراین سی و چند سال بزرگ‌ترین پشتوانه نظام اسلامی بوده است. به همین دلیل باید به نظرات آن‌ها احترام گذاشت و اجازه فعالیت به همه طیف‌ها داد. باید گفت که حاکمیت یک سلیقه خاص در کشور باعث می‌شود تا نقد‌ها و اظهارنظرات درباره چگونگی تصمیم گیری‌ها کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه مشکلات زیادی را موجب می‌شود.

*البته شاهد این هستیم که نقدهای زیادی در خصوص فعالیتهای دولتی شنیده می‌شود.

من هم قبول دارم که اصولگرایان انتقادات زیادی را متوجه دولت اصولگرایی می‌کنند. اما باید توجه داشت که نقد و نظر رقیب سیاسی با اظهاراتی که چهره‌های یک جریان درباره هم مطرح می‌کنند، قابل قیاس نیست.
یک سری از مشکلات و آسیب‌هایی که به جامعه ما در این چند سال وارد شده، دلیلی ندارد جز  اینکه دولت هیچ منتقدی نداشته و ندارد ؛ تحلیل من این است که اختلافات بین اصولگرایان را نباید چندان جدی گرفت.

نظرات بینندگان