arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۸۰۳۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۳ - ۲۸ آذر ۱۳۹۱

تابش: خاتمی دوست ندارد کاندیدا شود / راه بدهند اصلاح طلبان برنده می شوند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عصر ایران - انتخابات ریاست جمهوری در حالی نزدیک به 6 ماه دیگر برگزار می‌شود که سؤال‌های زیادی در خصوص آن در اذهان عمومی مطرح است.
محمدرضا تابش ، نماینده اصلاح طلب مجلس و خواهر زاده سید محمد خاتمی ، درباره حضور یا عدم حضور خاتمی در انتخابات با تاکید بر اینکه «اگر قرار باشد که تصمیم شخصی‌اش را عملی کند، مطمئنا کاندیدای اصلاحات کسی غیر از سید محمد خاتمی خواهد بود» از رای بالای سید محمد خاتمی می‌گوید.

تابش در گفتگویی کوتاه با «عصر ایران» به پرسش‌های ما پاسخ داد:

*برخی اصلاح طلبان می گویند که در صدد راضی کردن خاتمی برای کاندیداتوری هستند ؛ خاتمی می‌آید یا نمی‌آید؟

خود ایشان هیچ تمایلی برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری ندارند و اگر قرار باشد که تصمیم شخصی‌اش را عملی کند، مطمئنا کاندیدای اصلاحات کسی غیر از سید محمد خاتمی خواهد بود.
ایشان صلاح را در این می‌بینند که در مقام کاندیدا وارد انتخابات نشوند. این در حالی است که او بیشترین شانس را برای رییس جمهری شدن دارد و در صورت حضور قطعا برای سومین بار به عنوان رییس جمهوری ایران انتخاب خواهد شد.

البته این ادعایی از جانب من نیست و نظر سنجی‌هایی که اتفاقا از جانب دستگاه‌های مربوط به اصولگرایان انجام شده است، نشان می‌دهد که خاتمی با فاصله زیادی بیشترین رای مردم را می‌تواند به خود اختصاص بدهد.

*شرط و شروطی که برای حضور اصلاحات در انتخابات گذاشته می‌شود را چطور تحلیل می‌کنید؟

اغلب این نوع رفتار‌ها از جانب اصولگرایان مشاهده می‌شود و آن‌ها دنبال این هستند تا با ایجاد فضایی تک صدایی تنها جریان سیاسی حاضر در انتخابات ریاست جمهوری باشند!
این در حالی است که مردم به خوبی آگاه هستند و می‌توانند تشخیص بدهند که چه گروهی رفتارهای منطقی دارد و کدام دسته فقط به فکر این است تا تحت هر شرایطی قدرت را در دست خود ببیند. پس بهتر است آقایان تصمیم بگیرند که از مسیر منطق خارج نشوند و بگذارند مردم درباره سرنوشت کشور تصمیم بگیرند.

*«تحت هر شرایطی قدرت را در دست خود ببیند» توضیح می‌دهید؟

واضح است که وقتی گروهی برای رقیب خود شروطی تعیین می‌کند و حضورش در انتخابات رامشروط می‌داند، باید به این نتیجه رسید که آن‌ها تمامیت خواهی را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند و دنبال این هستند تا در "رقابتی بدون رقیب" بتوانند دولت یازدهم را در اختیار خود بگیرند. این در شرایطی است که نظام هیچ شرطی برای اصلاح طلبان مطرح نکرده و این اصولگرایان هستند که گمان می‌کنند «خود نظام» هستند.

حتم داشته باشید که تحرکاتی اینچنینی حتما در روند انتخابات تاثیر منفی خواهد گذشت و حتی می‌تواند نوعی بی‌اعتمادی را موجب شود.

*فارغ از فشارهای بیرونی ، آیاخود جبهه اصلاحات شرایط حضور در انتخابات را در خود می‌بینید یا خیر؟

جهه اصلاحات شرایط لازم را برای حضوری جدی در انتخابات دارد و اگر شرایط و فضای انتخاباتی آن روز‌ها اجازه بدهد، حتما می‌توانیم بیاییم و با رای بالایی شگفتی ساز شده و دولت یازدهم را تشکیل بدهیم.

اصلاحات در توده‌های مختلف مردم جایگاه شایسته‌ای دارد و حتما کاندیدای احتمالی ما می‌تواند هر رقیبی را شکست داده و در راس دولت قرار بگیرد و دقیقا به همین دلیل است که باعث شده اصولگرایان رفتارهای اینچنینی را از خود نشان بدهند.

*البته شرایط باید برای اصلاحات هم مهیا باشد.

خب! طبیعی است که واکنش حاکمیت به حضور اصلاحات چطور باشد. اگر سختگیری شود که با مشکل مواجه می‌شویم و اگر قرار بر قانونمداری باشد، می‌توانیم با فراغ بال به فکر حضوری جدی در انتخابات باشیم و خود را در معرض رای مردم قرار بدهیم و به همه نشان بدهیم که مردم هنوز هم مرام اصلاح طلبی را دوای دردهای موجود می‌دانند.

*البته اینطور عنوان می‌شود که چهره‌های برجسته اصلاحات رد صلاحیت می‌شوند و چهره‌های دیگر هم شانس زیادی برای موفق شدن در انتخابات ندارند.

ما متناسب با برخوردها تصمیم گیری می‌کنیم و نمی‌توانیم اینطور بگوییم که نسبت به اتفاقات احتمالی بی‌توجه هستیم. با این حال شرایط جامعه به گونه‌ای است که مردم «تغییر» را ضروری می‌دانند و به همین دلیل تاکید دارم که اصلاحات اگر اجازه حضوری جدی داشته باشد، انتخابات خرداد سال ۹۲ را به نفع خود رقم خواهد زد تا بلکه مملکت از شرایط بحرانی خارج شود. شرایط موجود نشانگر این است که انتحابات به حضور اصلاحات احتیاج مبرم دارد تا انتخاباتی آزاد و رقابتی شناخته شود.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
0
38
خاتمی خاتمی حمایتت میکنیم.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
0
36
خاتمی چه کاندیدا بشود چه نشود عزیز ملت است
نظرات بینندگان