arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۸۸۰۹۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۰۰ - ۲۹ آذر ۱۳۹۱

ترکیه: ایران به جای انتقاد از سیستم "پاتریوت"، به بشار اسد فشار بیاورد

ترکیه از ایران خواست با ارسال پیام‌های واضح‌تری به سوریه، بر این کشور فشار وارد و دولت دمشق را به پایان دادن به خشونت‌ها ترغیب کند. وزیر خارجه ترکیه گفت: «آنچه ما از ایران انتظار داریم این است که تهران از اهرم‌های فشار بر سوریه استفاده کند تا مطمئن گردد که دولت سوریه به سرکوب‌ها در این کشور خاتمه بدهد».
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


ترکیه از ایران خواست با ارسال پیام‌های واضح‌تری به سوریه، بر این کشور فشار وارد و دولت دمشق را به پایان دادن به خشونت‌ها ترغیب کند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب» ؛ احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه، در یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت، دولت ایران بجای انتقاد از سیستم دفاع ضدموشکی پاتریوت که در مرزهای ترکیه با سوریه نصب خواهد شد، باید از دولت سوریه که بگونه مداوم مردم خود را تحت سرکوب قرار داده و با تخطی‌های مرزی خود دست به تحریک ترکیه زده است بخواهد این اقدامات را متوقف کند.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه گفت: «آنچه ما از ایران انتظار داریم این است که تهران از اهرم‌های فشار بر سوریه استفاده کند تا مطمئن گردد که دولت سوریه به سرکوب‌ها در این کشور خاتمه بدهد».

احمد داوود اوغلو، با اشاره به انتقادهای مطرح شده از سوی ایران درباره نصب سیستم دفاع ضدموشکی پاتریوت در مرزهای کشورش گفت، آنانی که این پرونده را تعقیب می‌کنند می‌دانند که پاتریوت یک سیستم دفاعی است و در هیچ صورتی از آن استفاده صورت نخواهد گرفت، مگر اینکه ترکیه مورد حمله قرار بگیرد.

وزیر خارجه ترکیه افزود آنچه که امروز صلح در منطقه خاورمیانه را در معرض خطر قرار میدهد درست همین سیاست‌های تهاجمی رژیم دمشق است.

اظهارت امروز وزیر خارجه ترکیه در واقع واکنشی است به اظهارت اخیر مقام‌های ایرانی که نصب سیستم دفاعی پاتریوت از سوی کشورهای آمریکا، آلمان و هلند در مرزهای ترکیه با سوریه را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

در یکی از این موارد، علی اکبر صالحی- وزیر خارجه ایران، نصب این سیستم در ترکیه از سوی سازمان ناتو را «تحریک آمیز» توصیف کرد و نسبت به عواقب «غیر قابل محاسبه آن» هشدار داد.

 


نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
امید 17ساله
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
101
20
پاسخ داوود اغلو بیشتر به فرافکنی شبیه میمونه
خواننده انتخاب
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۳:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
102
22
پیام ما هم به ترکیه این است به جای انتقاد از ایران و خواستن دخالت ایران در امور یک کشور دیگر شما تسلیحات و تروریست به سوریه نفرستید و اشکار ضد یک حکومت قانونی دخالتهای بی شرمانه نکنید اصلا چرا ترکیه خودشو وارد موضوع سوریه کرده از سوریه چه تهدیدی ضد ترکیه اعمال شد بهانه شما برای دخالت چیست جز اینه که ترکیه نوک پیکان ناتو در جهان اسلام است باز هم به ترکیه و سیاستهایش اعتماد می کنند بعضی متاسفانه کشوری که در اختیار ناتوست میدونید چه مراحلی گزرونده و تعهداتی داده بهتر شرایط و ضوابط عضویت در ناتو را مطالعه کنید تا سیاست این قبیل کشورهارا بهتر تحلیل کنید همچنین شرایط اتحادیه اروپا که ترکیه نامزد ان است
مجتبی
|
UNITED STATES
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
104
22
دستور دیگه ای نبود داوود جان؟ تعارف نکنیا، بگو.واقعا خیال کرده همونطور که آمریکا و اروپا بهشون دستور میدن، میتونه برا ما هم تعیین تکلیف کنه.نه برادر، ما مثل شما وابسته و زیردست دیگران نیستیم.
نظرات بینندگان