کد خبر: ۸۸۴۲۵
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۸ - ۰۱ دی ۱۳۹۱

شناسایی هشت میلیون نفر برای حذف از گردونه دریافت یارانه نقدی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیر ستاد هدفمندسازی‌ یارانه‌ها با اشاره به شناسایی هشت میلیون نفر برای حذف از گردونه دریافت یارانه نقدی خبر داد و گفت: طی 22 ماه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها 71 هزار و 200 میلیارد تومان یارانه نقدی به خانوارها پرداخت شد.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، محمدرضا فرزین در دومین سالروز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها توضیح داد: در همین مدت مجموع منابعی که بر اثر اصلاح قیمت‌ حامل‌های انرژی حاصل شد، حدود 45 هزار و 400 میلیارد تومان بوده است. در این مدت 17 هزار و 800 میلیارد تومان نیز به تولید اختصاص یافت.

او با بیان این‌که 18 هزار و 200 میلیارد تومان از ردیف‌های بودجه‌ای استفاده کرده‌ایم، گفت: در مورد تنخواهی که برای پرداخت یارانه نقدی گرفته بودیم باید بگویم که بخشی از تنخواه باقیمانده اما همین حالا مانده طلبی که سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها از دستگاه‌ها دارد 9 هزار میلیارد تومان است و بسیار بیشتر از عددی است که بابت تنخواه دریافت کرده‌ایم.

پرداخت یارانه نقدی نقدینگی را افزایش نداده است

دبیر ستاد هدفمندسازی‌ یارانه‌ها با اشاره به بروز شوک ارزی در دو مقطع زمانی طی سال گذشته اظهار کرد:‌ برخی معتقدند که هدفمندی‌ یارانه‌ها باعث افزایش سریع نقدینگی شد، درحالی که چنین چیزی نیست و نرخ رشد نقدینگی در سال 1390 نسبت به سال‌های قبل کمترین میزان را داشته است و در نتیجه بررسی‌ها این نظریه که پرداخت یارانه نقدی باعث افزایش نقدینگی شده است را رد می‌کند.

فرزین با بیان این‌که یکی از اهداف اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها مدیریت مصرف انرژی بود که کلیه مسوولان به آن اعتقاد داشتند، افزود: روال مصرف انرژی کشور به گونه‌ای بود که در صورت ادامه آن تا سال 1404 کلیه نفت مصرف می‌شد.

وی هدف دیگر را برقراری عدالت اعلام و تصریح کرد: روش قبلی پرداخت یارانه در کشور مغایر با عدالت بود، بنابراین دولت بهبود توزیع درآمد و تحقق عدالت در جامعه را دنبال می‌کرد.

دبیر ستاد هدفمندسازی‌ یارانه‌ها با بیان این‌که در این راستا نگرانی وجود داشت که تورم ناشی از هدفمندی‌ یارانه‌ها در جامعه افزایش یابد و به بخش تولید شوک وارد شود، افزود: البته دولت و مسوولان معتقد بودند که چنین اتفاقی نمی‌افتد.

صرفه‌جویی 17.5 میلیارد دلاری ارزی تا پایان سال 1390

وی با اشاره به صرفه‌جویی صورت گرفته در مورد حامل‌های انرژی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ‌های رشد استفاده از حامل‌های انرژی در سال 1390 منفی بوده است.

فرزین میزان صرفه‌جویی ارزی طی 15 ماه ابتدایی اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها (پایان سال 1390) را معادل 17.5 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: در همین سال 58 کیلووات ساعت در مصرف برق صرفه‌جویی صورت گرفت.

دبیر ستاد هدفمندسازی‌ یارانه‌ها با اشاره به تغییر الگوی مصرف پس از اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت: در مورد هدف دیگر که همان برقراری عدالت بود بررسی‌ها و آمارهای رسمی نشان می‌دهد که وضع زندگی مردم بهبود یافته است.

فرزین با بیان این‌که در این زمینه مطالعات بسیاری داشته‌ایم، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بدون در نظر گرفتن حداقل میزان افزایش درآمد که 7 درصد است، پرداخت یارانه نقدی باعث بهبود زندگی کلیه خانوارهای روستایی شده است.

وی با بیان این‌که پیش از اجرای قانون فرض ما این بود که در بین خانوارهای شهری هفت دهک از اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها منتفع می‌شوند، گفت: ‌اگر فرض کنیم که در سال گذشته فقط میزان هزینه‌ها افزایش یافته آنگاه پنج دهک از دریافت یارانه نقدی و اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها منتفع شده‌اند این درحالی است که با در نظر گرفتن حداقل افزایش درآمد که همان 7 درصد است و همچنین تورم تنها یک دهک در بین خانوارهای شهری از اجرای قانون متضرر شده‌اند.

بهبود ضریب جینی

فرزین به آمار رسمی مرکز آمار کشور در مورد ضریب جینی اشاره و خاطرنشان کرد: در سال‌های 1388، 1389 و 1390 ضریب جینی کشور به ترتیب 0.41 ، 0.40 و 0.37 درصد بوده است که نشان از بهبود این شاخص دارد.

دبیر ستاد هدفمندسازی‌ یارانه‌ها با اشاره به این‌که پس از اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها ضریب جینی بهبود یافته است، گفت: همچنین نسبت 10 درصد ثروتمند به 10 درصد فقیر جامعه در مناطق شهری و روستایی نیز بهبود یافته است؛ به طوری که این شاخص در سال‌های 1388، 1389 و 1390 در جوامع شهری به ترتیب 13.13، 12.45 و 10.17 درصد بوده است و به همین ترتیب برای روستاییان 13.9، 12.63 و 9.38 درصد اعلام شده است.

این مقام مسوول با اشاره به این‌که عده‌ای اعلام می‌کنند اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها تاثیر نامناسبی در بخش تولید داشته اما روند رشد اقتصادی و کاهش بیکاری چنین امری را تایید نمی‌کند، اظهار کرد: نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت در سال‌های 1388، 1389 و 1390 به ترتیب 4.4، 6.5 و 4.7 درصد اعلام شده و بدون در نظر گرفتن نفت در همین سال‌ها به ترتیب 5.4، 7.3 و 5.2 درصد بوده‌ است.

در بخش تولید شوک نداشتیم

وی با اشاره به نرخ بیکاری گفت:‌در سال‌های 1388، 1389 و 1390 روند نرخ بیکاری به ترتیب 11.9، 13.5 و 12.3 درصد بوده است و این آمار نشان می‌دهد که در بخش تولید شوک نداشتیم.

بهبود شاخص بورس پس از اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها

دبیر ستاد هدفمندسازی‌ یارانه‌ها با اشاره به شاخص بورس پس از اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت: این شاخص در آغاز اجرای قانون 18 هزار و 352 بوده است که در سال 90 به 25 هزار و 906 رسیده است.

فرزین همچنین با اشاره به این‌که صادرات غیر نفتی پس از اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها بهبود یافته است گفت:‌در سال‌های 88، 89 و 90 به ترتیب صادرات غیر نفتی به ترتیب 17.8، 21.2 و 43.7 میلیارد دلار بوده است.

وی افزود: میزان واردات در سال 1390 نسبت به سال 1389 کاهش یافته و از 64.3 میلیارد دلار به 61.2 میلیارد دلار رسید.

افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه طبیعی بود

فرزین با بیان این‌که در زمان اجرای قانون نرخ تورم 10.1 و نرخ تورم نقطه به نقطه 12.8 درصد بود، گفت:‌ البته افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه به دلیل پیام اقتصادی که داده بودیم و نرخ حامل‌های انرژی را افزایش دادیم طبیعی بود.

به گفته او نرخ تورم نقطه به نقطه پس از اجرای قانون در بالاترین حد خود در تیر ماه 90 به 23.5 درصد رسید و پس از آن نوسان‌های عادی را پشت سر گذاشت.

دبیر ستاد هدفمندسازی‌ یارانه‌ها با اشاره به این‌که در سال گذشته دو شوک ارزی را پشت سر گذاشتیم، گفت: یکی از این شوک‌ها مربوط به دی ماه بود که تا آن زمان هدفمندی‌ یارانه‌ها آثار خودش را در اقتصاد کشور تخلیه کرد.

فرزین به مدیریت نقدینگی و تورم پس از اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها اشاره و تصریح کرد: نرخ رشد نقدینگی به ترتیب درسال های 1388، 1389 و 1390 معادل 23.9، 25.2 و 19.4 درصد بود که این رقم برای شش ماهه سال 1391 معادل 14.2 درصد اعلام شده است.

وی گفت:‌ نرخ رشد پایه پولی در سال 1390 به 11.4 درصد رسید که در واقع پایین‌ترین نرخ در سا‌لهای اخیر بوده است. ‌در شش ماهه اول سال 1390 نیز نرخ رشد پایه پولی منفی 3.4 درصد بوده است.

فرزین مدیریت متغیرهای کلان در اقتصاد را امری مهم اعلام و در واکنش به اظهارات رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنا به گزارش بانک مرکزی در سال 1390 کل پایه پولی 76 هزار و 400 میلیارد تومان بوده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی 5500 میلیارد تومان کاهش یافته است.

وی با بیان این‌که به زعم این‌که گفته می‌شود به تولید کمک نشده 17 هزار و 600 میلیارد تومان به بخش تولید کمک کردیم، گفت: دولت عمدا و با هدف مشخص سهمیه‌بندی و دو نرخی شدن بنزین و گازوئیل را دنبال کرد و اگر هم وارد فاز دوم شویم باز هم این کار را تکرار می‌کنیم.

احتمال حذف یارانه نقدی 8 میلیون نفر

دبیر ستاد هدفمندسازی‌ یارانه‌ها تاکید کرد: ‌معتقدم هیچ حمایتی به غیر از حمایت نقدی نمی‌تواند جوابگو باشد چرا که رضایت مردم با حمایت نقدی حاصل می‌شود و در واقع گردش پول در دولت جز ایجاد هزینه برای مردم نتیجه‌ای نخواهد داشت.

او با بیان این‌که با دو نرخی کردن بنزین و گازوئیل نظام سهمیه بندی را تقویت کردیم، گفت: بر اساس آمارها افزایش مصرف برق و گاز در بخش صنعت نشان‌دهنده فعال بودن آن و چرخیدن چرخش است.

فرزین در دومین سالروز اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها درباره برقراری تبعیض در پرداخت یارانه نقدی گفت: دولت سه بار برای این امر تلاش کرد اما چنین اقدامی تبعات خاص دارد و مشکلاتی را ایجاب می‌کند.

وی افزود: همین حالا دولت هشت میلیون نفر را برای حذف از گردونه دریافت یارانه نقدی شناسایی کرده اما این امر تبعات اجتماعی دارد و دولت باید در این زمینه پاسخگوی مردم باشد.

نظرات بینندگان