کد خبر: ۸۸۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۱ - ۰۲ دی ۱۳۹۱

نیکزاد: بیش از 1.6 میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد

وی افزود: بر اساس نتایج سرشاری عمومی نفوس و مسکن یک میلیون و 666 هزار واحد خالی در کشور وجود دارد که از این تعداد 372 هزار واحد در تهران بوده که باید از آن‌ها مالیات گرفته شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر راه و شهرسازی از وجود یک میلیون و 666 هزار واحد خالی در کشور خبر داد و گفت: باید از خانه‌های خالی مالیات گرفته شود که این موضوع در حال پیگیری است.

علی نیکزاد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دریافت مالیات از خانه‌های خالی تصریح کرد: معتقدیم باید از خانه‌های خالی مالیات گرفته شود و کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی نیز چنین نظری دارند.

وی افزود: بر اساس نتایج سرشاری عمومی نفوس و مسکن یک میلیون و 666 هزار واحد خالی در کشور وجود دارد که از این تعداد 372 هزار واحد در تهران بوده که باید از آن‌ها مالیات گرفته شود.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در این راستا با کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی صحبت کرده‌ و امیدواریم بتوانیم این طرح را به صحن علنی ببریم.

مالیات بر خانه‌های خالی که برای قطع دست سوداگران بازار مسکن و جلوگیری از سفته‌بازی در این بازار برای سومین سال متوالی در تابستان امسال مطرح شد در مجلس مسکوت ماند.

تابستان 89 وزارت مسکن و شهرسازی سابق شماره تلفن‌هایی را برای شناسایی خانه‌های خالی سطح شهر توسط مردم اعلام کرد اما با وجود شناسایی تعدادی واحد خالی هیچ گونه اقدامی برای عرضه این واحدها به بازار صورت نگرفت. در سال 90 نیز مجددا چنین طرحی مطرح و پیشنهاد و نظرات کارشناسی وزارت مسکن و شهرسازی سابق برای دریافت مالیات مضاعف از خانه‌های خالی به سازمان مالیاتی ارائه شد و در آن زمان معاون وزیر مسکن از شناسایی 200 هزار واحد مسکونی از طریق اداره برق خبر داد و گفت: 200 هزار واحد مسکونی از طریق در تهران مصرف برق شان صفر تا50 کیلووات ساعت گزارش شده است که به معنی خالی و نیمه خالی بودن این واحدهای مسکونی است.

اما این طرح در سال 90 هم به جایی نرسید و باز هم در سال جاری مطرح شده که به گفته ارسلان فتحی پور - رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بررسی این طرح در مجلس یکی از مهم‌ترین و نخستین مصوبات مجلس نهم است که بر اساس آن محتکران خانه‌های خالی در صورت نپرداختن مالیات، ممنوع الخروج می‌شوند.

بر اساس جزییات این طرح میزان مالیات بر خانه‌های خالی 200 هزار تومان به ازای هر 50 متر خواهد بود.
نظرات بینندگان