کد خبر: ۸۸۶۱۹
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۲ - ۰۳ دی ۱۳۹۱

حامد کرزی: فساد عمده در افغانستان تحمیلی و خارجی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، طی سخنانی بمناسبت روز جهانی مبارزه با فساد اداری، فساد موجود در کشورش را یک «حقیقت تلخ» اما سبب اصلی آن را «میلیون‌ها دلار سرمایه خارجی» دانست.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ کرزی ضمن پذیرفتن اینکه قسمت کوچکی از فساد موجود متوجه خود افغانهاست گفت:«فساد در افغانستان یک حقیقت است. قسمتی از این فساد که در ادارات ماست، فساد خرد است، رشوه است، از خود ما است. قسمت دیگر فساد که فساد بزرگ است و به صد‌ها میلیون دلار می‌رسد، از ما نیست، از دیگران است، بر ما تحمیل شده است و برای تضعیف نظام ماست.»

اشاره آقای کرزی به میلیون‌ها دلار خارجی، به قراردادهای کلانی است که شرکتهای خارجی در این کشور منعقد می‌کنند.

اما نطفه یکی از بزرگ‌ترین فساد‌ها در افغانستان دو سال پیش در «کابل بانک» و توسط کسانی بسته شد که در افغانستان چهرهای شناخته شده ای هستند.

در بین مظنونانی که به سوء استفاده از سرمایه کابل بانک متهم شده اند، به جز روسای قبلی و فعلی، چهره‌های آشنایی همچون برادر حامد کرزی، رئیس جمهوری، و نیز برادر معاون اول وی دیده می‌شوند.

طی تخلفات مالی که در «کابل بانک» صورت گرفت سهامداران عمده، مبلغی بالغ بر نهصد میلیون دلار از سرمایه بانک را جابجا کردند و بانک وام‌های صوری را به شرکتهایی پرداخت که وجود خارجی نداشتند.

سازمان شفافیت بین الملل در گزارش اخیر خود، افغانستان را در زمره فاسد‌ترین کشورهای جهان قرار داد.

نظرات بینندگان